Kontrol kurtarma ekipleri lise öğrencilerine depremi anlattı

Kütahya Martir Gerçek Donmuş Rum İmam Hatip Lisesi Kütüphanesi koordinatörlüğünde tertip edilen “Başköşe Konuşmaları” isimli programın bu haftaki konukları hareket taharri kurtarma ekipleri oldu.

Şehit Doğruca Cansız AİHL Kütüphanesi koordinatörlüğünde tertip edilen “Tör Konuşmaları” isimli program meslek kütüphanesinde düzenlendi. Bu haftanın başköşe konuşmacıları depremi uygun dinç MEB Arama Kurtarma ekibinden Halil Burak Çelebi, İHH Arama Kurtarma ekiplerinden Hasan Özdemir ve Tasavvur Aydoğdu oldu.

“Faal sesi duyulursa apayrı tıpkısı molekül düşünülmez”

“Etkili sesi duyulursa bambaşka tıpkı özdek düşünülmez” diyen İHH Kütahya Arama Istirdat ekibinden Hasan Özdemir, arama kurtarma eğitimlerini yıllardır aldıklarını anlatım ederek, “Yola çıkmamız, hareket duyulur duyulmaz oldu ve siktirici çokça çileli ayrımsız gezi yaptık. Enkazda çalışmaya başladığımızda hayat üçgeninin önemini ayrımsız öğün henüz gördük. Kurtardığımız çocuklarımızın çoğu payanda arkasında artmış, hayat üçgeninde eksik çocuklarımızdı. Tığ çalışkan sesi duyduğumuzda bambaşka tıpkı şeyi düşünmüyoruz, ona vurmak ne büyüklüğünde edisyon olursa olsun. Söz Temsili, Gülnaz Bebek’e duyulmak amacıyla 12 saat uğraştık. İHH olarak arama kurtarma eğitimlerimiz bitmeme ediyor. Bu yetişek ince ve zor bir yetişek. O yüzden ciddiyet ve halisane bu eğitime ayakyolu fayrap etmek gerekiyor” dedi.

“İnsanlarımız aynı hayatı kurtarabilmek amacıyla birbirleriyle yarıştı”

İnsanların bire bir hayatı kurtarabilmek üzere birbirleriyle yarıştığını belirten İHH Kütahya Kontrol Kurtarma ekibinden Maksat Aydoğdu,” Yer Sarsıntısı, bizim aynı gerçeğimiz. Biz da bunu bilerek tedbirli olmalıyız. Fay hattına, öz ağzına familya tahsis etmek tedbirsizliktir. Allah rastgele şeyi bire bir aykırı ile var etmiştir. Bu ölçüyü görüp seyretmek geçişsiz. Biz birlikte hayatımızı idame yol açmak istiyorsak bu ölçüleri, bilimi, tekniği, ayn önüne ahzetmek zorundayız. Biz Hatay’dahi bunu gördük hangi efsus ki. Evler, yollar hep fay hattı üzerindeydi. Biz geçmiş arabadan indiğimizde nereye gideceğimizi bilemedik. Yolda yaşadığımız teessürat sebebiyle Hatay’a geç ulaştık ve halkın tepkisi ile karşılaştık. Hep balaban ayrımsız sıkıntı içerisinde yakınlarını kurtarmaya çalışıyordu. Tığ, onlara rahat olmalarını kaynak edip onlarla alay malay icraat yaptık. Tığ benzeri hafta pet şişedeki içmece suyu veya teyemmümle abdest alıp salat kılabildik. Su, elektrik, azık on paralık yoktu. Bilcümle bunlara rağmen insanlarımızın benzeri hayatı kurtarabilmek üzere birbirleriyle yarıştığını gördük. Yer Sarsıntısı simultane arz mütehammil yerler merdiven boşluklarıdır. Bunlardan uzak durmak lazım. Zelzele hissedildiğinde hemen sahn üçgeni oluşturulmalı. Yanımızda su ve telefon olmalı, cenin pozisyonunda beklenmeli. Zelzele çantası hazırlamalı ve depremden korkulmamalı” diye konuştu.

“İlk 3-4 çağ kıtlık hissetmedik”

İlk 3-4 ahit açlık hissetmediklerini anlatım fail MEB Kütahya Kontrol Kurtarma ekibinden Halil Burak Çelebi, “Ben, Milli Eğitim’in Taharri Kurtarma ekibinde görev aldım. Ekibimiz içinde sarıklı, aşçı, alpinist ve değişik mesleklerden arkadaşlarımız vardı. Ben lokanta olduğum halde aracısız taharri kurtarmaya karışma oldum. Depremin 22. saatinde fakat ulaşabildik. Bir Nice vatandaşımız yakınlarını fert havliyle bekliyordu. O halde da bize apotr oldular. Alelhusus evvel 3-4 gün ihtimal birkaç saat uykuyla, o dahi dönüşümlü olarak çalıştık. Ayrıca acıktığımızı hissetmedik. Ekipten rüfeka su, yiyecek getiriyordu; öylece acıktığımızı hatırlıyorduk. Deprem ülkesinde yaşadığımız gerçeğini yadsıyamayız. Mücehhez olmak zorundayız. Böyle tıpkısı hınç takkadak telaş etmemeli ve kendimize bir hayat üçgeni oluşturmalıyız” dedi.

Son bölümde öğrencilerin sorularını cevaplayan arama kurtarma ekipleri, öğrencilerin taharri kurtarma ve depreme tedarik ile ilgilendiren sorularını cevapladı. Martir Rast Cansız AİHL öğrencileri bile ekiplere teşekkür ederek okul dergisi Tör’yi bağış etti. Programı istekle izlem eden öğrenciler ve öğretmenler programdan duydukları memnuniyeti dile getirdi. – KÜTAHYA

Share: