Konya ve mekân illerde “Sarsıntı Andaç, Çök Rabıta Tutun ve Tahliye” tatbikatı yapıldı

Konya, Karaman ve Afyonkarahisar’da, Cesaret ve Yurtlar (KYK) İl Müdürlüğüne sınırlanmış öğrenci yurtlarında “Hareket Yadigâr, Çök Kapanca Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Kıyamet ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı Yüreklilik ve Yurtlar (KYK) Umumi Müdürlüğü aksiyon birliğinde ülke genelinde eş anlı gerçekleştirilen manevra kapsamında, Konya’daki KYK yurtlarında sirenlerin çalmasının arkası sıra görevliler ve öğrenciler “çök, dek ve tutun” uygulaması yaptı.

Tatbikatta, sirenlerin arkası sıra yurtta mütezayit öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, yerleştirme ve tutun” yöntemini uyguladıktan bilahare yegâne fasıla halinde yurttan çıkarak bahçedeki kavuşum alanında bire bir araya geldi.

Merkez Selçuklu ilçesindeki Mesnevi Kız Mektepli Yurdu’nda yapılan tatbikata, Vali Vahdettin Özkan, İl Emniyet Müdürü Açık Deniz Dallı Güllü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Mecnunca, bazı STK’ların temsilcileri ile hava müdürleri bile katıldı.

Ilbay Özkan, tatbikatın arkası sıra yurdun konuşma salonunda yaptığı açıklamada, bu asıl organizasyonların hayat kalitesini arttırdığını ve geleceğe güvenle bakılmasını sağladığını söyledi.

Kıyamet planlarının riskleri azalttığını ifade fail Özkan, “Tıpkı afetin olması halinde riskleri tenkis etmek için öncelikle bilinçlendirme ve eğitim bilimi faaliyetleri zaruri. Bu akşam da bunu yürütme ettik. Ben afet ve risklerden uzak bir ati arzu ediyorum.” diye konuştu.

Karaman

Karaman KYK Kız Öğrenci Yurdu’nda düzenlenen manevra öncesi Vali Tuncay Akkoyun, yurttaki ebru kursunu mülakat etti.

İl Kıran ve Müstacel Format Müdürü Şerife Konak ise hareket anında yapılması gerekenleri öğrencilere anlattı.

Ardından, manevra gereği Vali Akkoyun ve öğrenciler, bulundukları yerlerde “çök, nizam ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonra kontrollü biçimde binadan çıkıp toplantı alanına geldi.

Ilbay Akkoyun, burada yaptığı konuşmada, 2022 yılının “Kıran Manevra Yılı” yerine ilan edildiğini, kentte 7 KYK yurdunda 8 bin öğrenciyle bu tatbikatı yaptıklarını belirtti.

Tatbikata, İl Güvenlik Müdürü Ayhan Taş, İl Güllabi Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, kat müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’bile ise AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan ile Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Tınaztepe Erkek Öğrenci Yurdu’ndaki deprem tatbikatını strateji etti.

Yurtta artan öğrenciler, siren sesi esnasında, “çök, olta ve tutun” yöntemini uyguladıktan sonradan yurttan tahliye edildi.

Tatbikatın peşi sıra Buldan, AA muhabirine, kentteki 18 yurtta kalan 11 binin üzerinde öğrencinin tatbikata katıldığını söyledi.

Share: