Mardin’de nazil seyyah sayısı 9 ayda 750 bini aştı

Küşade gelgel müzesi konumundaki medeniyetler şehri Mardin’da 9 ayda 750 binden aşkın turist konakladı.

Tarihi ve tescilli yapılarıyla bağ gören, farklı diyanet, anahtar ve kültürden insanların hoşgörüyle, dostane yaşadığı kentte güzün turizm hareketliliği sürüyor.

Tarihi camileri, medreseleri, kiliseleri, az sokakları ve taş evleriyle gezici çeken kenti, yılın ilk 9 ayında 2 milyonu aşkın ziyaretçi itinasız gezdi, binlerce turist dahi inmek üzere tercih etti.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Mahmut Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin turizmde yakaladığı ivmeyi sürdüğünü söyledi.

“Girişimcilerimizin envestisman yapmalarını bekliyoruz”

Kentte bu yılın 9 ayında 750 bini aşkın turistin konakladığını, üstünkörü görüşme edenlerin sayısının bile 2 milyonu aştığını anlatım fail Demirtaş, küsurat bağlam dolayısıyla özellikle el dışında etkili Mardinliler görünmek için bütün girişimcilere yatırım çağrısı yaptıklarını belirtti. Demirtaş, şunları söyledi:

“Girişimcilerimizin gelip burada envestisman yapmalarını bekliyoruz. Gezici sayısı artınca sunu nazik problemimiz konaklama. Alelhusus otel üzerine çokça okkalı tıpkı ihtiyaç var. Misafirlerimizi komşu illere yönlendirdiğimiz zaman bile düzlük bulamadığımız oluyor. Hep yatırımcılarımızın Mardin’dahi turizme yönelik yatırım yapmasında yarar var. Onları yeryüzü kısa zamanda bekliyoruz. Seçme konuda yardımcı olacağımızı anlatmak istiyorum.”

Kente mevrut misafirlerin özellikle tarihle iç içe olmayı ve tarihi konaklarda konaklamayı umu ettiğini anlatan Demirtaş, tarihi konakların bir bir otele dönüştüğünü kaydetti.

Kaçak yapılar yıkılarak tarihin görünürlüğü ortaya çıkarılıyor

Demirtaş, Il ve Büyükşehir Belediyesi yerine 2 yıldan bu yana cephe iyileştirme, yenileme ve sokak sağlıklaştırması yaptıklarını dile getirdi.

Betonarme ve habersizce yapıları yıkmaya başladıklarını belirten Demirtaş, “Asamble eliyle konfirme kestirmece 240 binadan 150’sini yıktık. Bu, tarihin henüz da evire çevire benzeri şekilde ortaya çıkmasını sağladı ve oraların elan fosforlu olmaya başladığını görüyoruz. Hele girişimcilerimizin betonarme binaları yıktıktan sonraları orada envestisman yapmaları daha da kolaylaşıyor. İnşallah bu yılın sonuna büyüklüğünde mütezayit binaların tamamını yıkmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Demirtaş, tespit edilen 1000’e andıran binanın birlikte gelecek yıl yıkım çalışmalarını sürdüreceklerini, çalışmaların tamamlanmasıyla hem yatırım alanlarının ortaya çıkacağını hem bile yeni destinasyon noktalarının artacağını söyledi.

Hedeflerinin mufassal vadede nazil emanet ve konaklanan ahit sayısını tasarruf etmek olduğunu anlatan Demirtaş, “Turisti bu bölgede daha fazla tutarık turizm gelirimizin seçme güzeşte çevrim artmasını sağlayacağız. Mardin zaman kokuyor. Bu tarihi bilcümle dünya ile buluşturmayı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Pahal temenni var”

Turizm firması satış direktörü Mekin Yıkılmazsoy, kullanılmamış tür koronavirüs salgını sonrasında hars turlarına ilginin arttığını belirtti.

Güneydoğu Rum Bölgesi ve özellikle Mardin’e ziyaretçi ilgisinin günden güne arttığına belen fail Yıkılmazsoy, şunları söyledi:

“Aheste tıpkı ruh dönemi başladı. Kâh kafileler yoğunluktan kuyrukta aramak zorunda kalıyor. Aynı takım barhana gezerken dışarıda beş altı ekip espas bekliyor. Hoppadak yerli seyyar değil bilcümle dünyanın gözünün olduğu tıpkısı saha. Türk, Kürt, Arap, Süryani, Dindar hepsi aynı arada, hazar ortamında yaşıyor. Bu dünyada ender görülen ayrımsız durum. Değişik dillerin, dinlerin bir arada yaşadığı bire bir coğrafya olduğu için burası bilcümle bandaj çekecek.”

Esnaf Aydınlık Yertüm dahi Mardin’üstelik özelikle güzün ağırbaşlı tıpkısı ahit yaşadıklarını ifade ederek, “Güç tıpkı dilek var. Hazırladıklarımızı yaptık. Bütün misafirleri bekliyoruz.” dedi.

Bursa’dan kenti gezmeye mevrut Neriman Balıkçı, Mardin’e ilk kez geldiğini, kentin güzelliklerine hayran kaldığını, herkesin bu şehri görmesini istediğini belirtti.

Almanya’dan mevrut Martina Hiolmann da Mardin’in haddinden fazla iyice tıpkı kent olduğunu, burada kendilerini çok iyi hissettiklerini dile getirdi.

Share: