Mersin Büyükşehir’in Öğretmenleri Öğrencileri ve Velileri Evinde Konuşma Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na tutkun Yetişek ve Öğretimi Sübvansiyon Ağırşak Merkezi öğretmenleri, mektepli velilerini evlerinde ziyarete başladı. 10 ilçede bulunan 17 merkezde LGS ve YKS eğitimi düzlük öğrencilerin velileri ile mülaki öğretmenler hem öğrencinin durumu hakkında aileyi bilgilendiriyor, hem üstelik öğrencinin düzentileme ortamı, ailenin sosyo-konuşu durumu hakkında yorum yapıyor.

Mersin Büyükşehir’in kurs merkezlerinden faydalanan öğrencileri evlerinde ülfet eden kurs öğretmenleri, öğrencinin mesai ortamını değerlendirerek, iyileştirilmesi gereken koşullarla ilişkin önerilerde bulunurken, velileri de sınav süreci ve yapılması gerekenler üzerine bilgilendiriyorlar.

Öğrencinin öğüt durumu ve deneme sınavı istatistiklerini dahi paylaşan öğretmenler, mukteza önerilerde bulunarak öğrencinin yanında oluyor. Öğretmenler bu ziyaretlerle öğrencilere akademik desteğin birlikte, içtimai anlamda birlikte ulama sağlıyor. Ocak zarfında gerçekleşen ziyaretler yardımıyla, öğrenciler da veliler da moral buluyor.

KARAKUŞ: “VELİLERİMİZLE İLETİŞİM İÇERİSİNDE OLMAKTAN BAHTIYARLIK DUYUYORUZ”

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Terbiye Hizmetleri Idarehane Müdürü Cem Karakuş, 10 ilçede mevcut 17 Eğitim Bilimi ve Öğretimi Sübvansiyon Ağırşak Merkezi’nde terbiye gören öğrencilerin ailelerini ziyarete başladıklarını söyledi. Amaçlarının velileri bilgilendirmek olduğunu nâkil Karakuş, “6 bin 331 öğrencimizin velilerini, evlerinde ziyarete başladık. Hem öğrencimizin durumunu veliye aktarmaktan, hem birlikte velilerimizle iletişim içerisinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimize yalnız akademik açıdan yaklaşmıyoruz. Onları yalnız o alanda desteklemiyoruz. Öğrencilerimizin içtimai hayatını üstelik önemsiyoruz. Onların, evlerindeki faaliyet ortamlarına bakıyor ve lazım rehberliği velilerimize sunuyoruz” dedi.

“AKILLICASINA YOLDA OLDUĞUMUZU GÖRÜYORUZ”

Öğrencilerin başarısında şanlı unsurlardan birinin birlikte veli desteği ve faaliyet ortamı olduğunu belirten Karakuş, “Öğrencilerimizin başarısında üç ana ilke vardır. Bunlardan birincisi karı, ikincisi öğrencinin kendisi ve üçüncüsü bile terbiye veren kurumdur. Bizler Mersin Büyükşehir Belediyesi namına, hem öğrencilerimizle hem üstelik velilerimizle iletişimimizi nekes tutuyoruz. Geçen yıl bile bir programları uyguladığımızdan ve başarıyla sonuçlandırdığımızdan muhit, akilane yolda olduğumuzu görüyoruz. Güzeşte yıl 1243 öğrencimiz üniversiteli olmuştu. Ayrımsız şekilde 102 öğrencimiz de liselere geçiş sınavı ile birlikte nitelikli liselere yerleştirilmişti” diye niteleyerek konuştu.

“AİLELERİMİZLE VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BİRLİKTE BU IT CANLI SÜRECİ BAŞARIYLA SONUÇLANDIRACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Karakuş, sınav sürecini hem öğrenciler hem bile veliler açısından kolaylaştırmaya çalıştıklarını bile aktararak,“Bu ziyaretlerimizi yıl içerisinde tekrarlayacağız. Çünkü, önümüzde şişman ve oylumlu tıpkı imtihan var. Biz bile bunun bilincindeyiz. Ailelerimizle ve öğrencilerimizle alay malay bu mukavim süreci başarıyla sonuçlandıracağımıza inanıyoruz” dedi.

MUHARREM TAŞKIN: “BÜYÜKŞEHİR’İN AĞIRŞAK MERKEZİ OLMASAYDI, KREDİ KALDIRMAK ZORUNDA KALACAKTIM”

Eğitim Bilimi ve Öğretimi Terviç Ağırşak Merkezi’nde eğitim bilimi kayran Betül Ekstrem’ın babası Aşure Ayı Begayet; hem merkezde sunulan eğitimden, hem dahi öğretmenlerden akıbet kademe kıvançlı olduklarını belirterek, 4 bin lira zahmetli maaşı olduğunu ve kirada oturduğunu anlattı. Ölçüsüz, “Buradan başkanımıza zevalsiz teşekkürler ediyoruz. Bizi şişman bir dertten kurtardı. Ağırşak Merkezi olmasaydı bizim için haddinden fazla zor olacaktı. Belki de işin ucu güven çekmeye kadar gidecekti. Öğretmenlerimizi bile kutluyoruz. Hepsi çokça kızıl insanlar. Evimize geldiler, aynı kahvemizi içtiler, çocuğumuz karşı vukuf verdiler. İnşallah sene sonunda, çocuklarımızı üniversiteli olarak koparmak istiyoruz” diyerek konuştu.

Share: