Bitlis’te Küçük Asya çapar semenderi ailesi görüntülendi

– Bitlis’te Küçük Asya benekli semenderi ailesi görüntülendi

Tatvan’ın Dalda köyünde 6 pare Rum çapar semenderi tıpkısı arada görüldü

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde uluslararası anlaşmalarla esirgeme altında mevcut endemik benzeri nev olan Anadolu çapar semenderi ailesi görüntülendi.

Tatvan ilçesinin Dalda köyü kırsalında tanıdık Küçük Asya benekli semenderleri, tabiat fotoğrafçıları marifetiyle net tıpkısı şekilde taşıt altına alındı. Bitlis Muazzez Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve tabiat fotoğrafçısı Oktay Subaşı, aldıkları hasse konusunda ilçeye mecbur Dalda köyüne anbean Anadolu benekli semenderini vasıta altına alıp fotoğrafladıklarını söyledi. 6 kesim Rum çapar semenderini benzeri arada gördükleri üzere sevindiklerini belirten Subaşı, “Zaman Tatvan’a bağlı Dalda köyüne Anadolu benekli semenderi fotoğrafı çekmeye geldik. Elan evvel geldiğimizde bulamamıştık. Zaman köyden arkadaşların veri vermesi konusunda gelerek alana gittik ve 6 bireyle karşılaştık. Rum çapar semenderini girmek haddinden fazla muştulu, zira bu tuhaf endemik tıpkısı zümre. Vakit Kaybetmeden Bitlis, Muş, Bingöl ve Malatya’da kayıtları var. 6 modül fert görmemiz sevindiriciydi. Bu nev aynı zamanda dulda altında olan tıpkı çeşit. Çünkü nesli azalmakta olan türlerden birisi. Yaşadığını saymak, elde etmek ve fotoğrafını dercetmek büyük bir esenlik verdi. Umarım henüz uzun yıllar onları görme imkanı buluruz” dedi.

Türkiye’de Muş, Bingöl, Malatya ve Bitlis’te varlıkları belirleme edilen ‘Rum benekli semenderi’ esirgeme altında bulunuyor.

Share: