Mersin’de sıçandişi şeş üreticilerine bindi

Mersin Ağacı’üstelik, ‘Örtü Altı Sebze Üreticilerine Sera Naylonu Desteği Projesi’ çerçevesinde merdiven naylonunu, üreticilere yüzde 50 armağan ile teyit edildi.

Sazak Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelerle üreticilere bindi olmaya bitmeme ettiği belirtildi. Bu çerçevede, ‘Örtü Şeş Sebze Üreticilerine Ser Naylonu Desteği Projesi’ni hayata nâkil şehremaneti, 2 bin 800 kilogram tavhane naylonunu, üreticilere yüzde 50 atıfet ile verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesinin, üreticilerin girdi maliyetlerinde yer erdemli türlü olan merdiven naylonu maliyetlerini azaltabilmek namına yürüttüğü ve 2021 yılında 71 üreticinin yararlandığı projeden, 2022 yılında 20’si eş doğmak için hep 88 müstahsil faydalandığı kaydedildi.

Şahman: “Amacımız, çiftçimizin girdi maliyetlerini azaltmak”

Proje hakkında hikmet veren Zirai Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Tarım Mühendisi adına görev özne Emine Sevgül Şahman, projenin, Akdeniz ilçesinde bulunan Adanalıoğlu Limonlu, Adanalıoğlu, Akdeniz, Kazanlı, Kazanlı Cumhuriyet, Kazanlı Özgürlük, Karaduvar, Küçük Asya, Karacailyas ve Abdullah Şahutoğlu mahallelerini kapsadığını söyledi.

Üreticilerin 2 dekarlık ser alanının 1 dekarlık kısmı amacıyla merdiven naylonunun Büyükşehir Belediyesince karşılandığını belirten Şahman, “Üreticilerimize verdiğimiz naylonun kalitesi 350 mikrometre kalınlığında ve ömrü 3 senedir. Amacımız, seracılık sektöründe girdi maliyeti yeryüzü yüksek olan malzemelerden olan limonluk naylonun maliyetini üreticilerimiz açısından biraz azaltmak, fersude naylonları değiştirmeleri üzerine destekte mevcut olmak” dedi.

“Destekler tılsım kabil geldi”

Projeden faydalanan üreticilerden Garaz Doksöz 600 kilogram merdiven naylonu aldığını ve bunun yarısının maliyetinin Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi marifetiyle karşılandığını anlatım etti.

Günümüz ekonomik koşullarında bu desteğin kendisi amacıyla çok muhteşem olduğuna özen çeken Doksöz, “İşlerimiz o büyüklüğünde mebzul değil. Destekler haddinden fazla tam, merhem üzere geldi işin gerçeği. Yani şu anda doğrusu ben bu tavhane naylonunu buyurmak zorundayım. Yani anca yahut hakeza koyacağız. Başkanımızın bize yaptığı bindi, bizim üzere çokça iyicene oldu” diye konuştu.

Limon Bahçesi naylonu maliyetinin nısıf yarıya düşmesi sonucunda fidelerini başlangıçta alabildiğini ve gübresini bile alabilecek durumda olduğunu dile getiren Doksöz, belediyenin üreticiye, çiftçiye müteveccih tamam hizmetlerinin haddinden fazla beğenildiğini kaydetti. – MERSİN

Share: