Meslek liseliler gerekseme sahiplerine yardım elini uzatıyor

Bartın’birlikte patika lisesi öğrencileri, gerekseme sahibi ailelere müzaheret elini uzatarak hayatlarına dokunuyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı eliyle hayata geçirilen “Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerle Buluşuyor” projesi kapsamında İl Milli Terbiye Müdürlüğünce gerekseme sahibi ailelerin gereksinimlerinin karşılanması amacıyla iş yürütülüyor.

Bu kapsamda, 34 sene önce evlenerek Rusya’dan Akağaç köyüne eş mevrut ve 2 sene ilk eşini kaybeden 2 yavru annesi 52 yaşındaki İrina Keman’ın evini revize etmek amacıyla harekete geçildi.

Müdürlük koordinasyonunda tıpkı araya mevrut Bartın Mesleksel Ustalık Rum Lisesi ile Bartın Mesleksel Eğitim Merkezi sarıklı, kankızıl ve öğrencileri, yanlarına boya, fırça, ruh ve temizlik malzemelerinin birlikte mutfak dolabı, doğal gaz ocağı, halı kadar ev eşyaları alarak köye gitti.

Hummalı çalışmayla geçmiş kendisine evdeki eşyaları dışarı çıkaran 20 kişilik ekip, tıpkı taraftan lüp tadilatını yaptı, ayrıksı taraftan başlık, pencere ve duvarları boyadı.

Öğrencilerin yaptığı mutfak dolabının bile yerleştirildiği evde priz ve lambalar yenilendi, kırık musluklar onarıldı.

Halı, bindi örtüleri, yatak, emsal, nevresim takımı kadar eşyalar de yenilenirken, yakıt, gıda ve günahsızlık malzemeleri de aileye tasdik edildi.

Öğrencilerin çalışması sonucu familya, bozuk görüntüsünden kurtulurken, ahali uzatılan aile henüz bol ve temiz ayrımsız ortamda sevimli imkanına kavuştu.

“Akademik başarının yanı sıra ayrımlı sorumluluklarımız üstelik var”

İl Milli Yetişek Müdürü Oğuzhan Enerjik, AA muhabirine, patika liseleri ve mesleksel maharet terbiye merkezleriyle içtimai güçlük projeleri yürüttüklerini söyledi.

Bakanlığın projesi kapsamında Vilayet talimatıyla ölçülü icraat çerçevesinde sonuç namına gerekseme sahibi aynı ailenin evini yenilediklerini dile getiren Çevik, şöyle bitmeme etti:

“Burada neşelilik tesisatı bölümü öğrencileri lüp faaliyet tesisatını, akarsu tesisatı bölümü öğrencileri alıngan sarığıburma ve bataryaları yeniliyor. Bire Bir zamanda evimiz meşbu boyanıyor. Eşya meşrubat bölümü öğrencilerimiz ile konaklama ve seyahat bölümü öğrencilerimiz de lüp yoğun temizliğini yapıyor. Yorganlar, yastıklar, çarşaflar yenileniyor. Tıpkısı zamanda möble dekorasyon bölümü öğrencilerimiz bile aile sahibine mutfak dolabı bergüzar etti. Evimizi daha temiz ve henüz sıhhatli aynı şekilde teyit ediyoruz.”

Acar, akademik başarının birlikte ayrımlı sorumluluklarının da olduğuna meni ederek, “Öğrencilerimizin hem kendi ayakları üzerinde durmasına hem dahi toplumda sosyalleşmesine ve vatandaşlarımızla kaynaşmasına de haddinden fazla ehemmiyet veriyoruz. Devletimiz var olsun, devletimiz, imkanlarımız çok balaban. Bu projelere devam edeceğiz. Projede emeği olan sarıklı, mektepli ve idarecilerimize, bu imkanı sağlayıcı sayın Bakanımıza ve sayın Valimize dahi şükranlarımı arz ediyorum.” diye konuştu.

“Evimiz yıpranmamış bir görünüme kavuştu”

Ocak sahibi İrina Yay, imkanı olmadığı için evinde hizmet ve değişiklikler yaptıramadığını söyledi.

Öğrencilerin hassas davranışından bahtiyarlık duyduğunu belirten Yay, “Evimin boyasını yaptılar. Dolaplar takıldı, kıran temizlendi. Memnunum, haddinden fazla sevinçliyim. Özellikle aş damı dolabı üzere haddinden fazla sağlıklı olsunlar, basit çokça ihtiyacım vardı.” ifadelerini kullandı.

Yay, evlerinin adeta kullanılmamış bir görünüme kavuştuğunu aktararak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: