Meteorolojiden 4 şehir amacıyla uyarma geldi! Ak Yel, bora, toz taşınımı…

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, zaman gün ortası saatlerinden itibaren Kalaba, Giresun ve Trabzon ile Samsun’un doğusunda domestik olarak kuvvetli ve düz yer haddinden fazla akva (21-75 kg/m2) boğanak ve gök ses sağanak yağmur bekleniyor. Sağanak nedeniyle meydana gelmesi beklenen vehleten başat, taşma, saika, evcil meşbu yağışı, yağış takkadak akva rüzgar ile ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara alın tetik ve müdebbir olunması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Samsun’un doğusu, Kalabalık, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın kuzey çevrelerinde düz yer kuvvetli olması beklendiğinden baskın, taşma, yıldırım, heyelan, yağmur simultane akva rüzgar, evcil komple yağışı gibi olumsuzluklara karşı titiz ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın Doğu Anadolu’nun kuzeyinde cenuplu yönlerden sağlam ve kısa sürekli fırtına (40-70 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden dikme ve amut devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar kabil olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR

Şarki Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek çekicilik kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

Share: