Bafra Ovası’nda çeltik hasadı şenliği düzenlendi

Türkiye’nin balaban ovalarından Bafra’da çeltik hasadı şenliği gerçekleştirildi.

Türkiye’dahi, Edirne’nin İpsala ilçesinin peşi sıra 130 bin dekar ile arz çokça çeltik üretiminin yapıldığı Bafra Ovası’nda hasat başladı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, Karaburç Mahallesi’ndeki hasat şenliğinde yaptığı konuşmada, Samsun’un majör tarım alanlarına eş olduğunu söyledi.

Bafra Ovası’nın yılda 3 farklı işaret alabilen mübarek topraklara sahip olduğunu belirten Görgüsüz, şunları kaydetti:

“Bafra ve Çarşamba ovalarımız ülkemizin önemli ovalarından. Amma tığ da istihsal planlaması yapmalıyız. Yani kaç birey lamba karpuzu, birçok dirilik akdarı tohum. Bunun için Bafra Kaymakamlığımız ile tıpkı düzentileme yapıyoruz. Bu çalışmayı Tarım Bakanlığımız ile geliştiriyoruz. Bafra’da yaptığımız bu projeyi Türkiye geneline yayabiliriz. Arzın aşkın olması fiyatlarda düşüşe sebep olacaktır. Karpuzda olduğunu üzere.”

Markalaşmanın mehabetli olduğunu ve Bafra pirincinin zat adıyla raflarda yer alması gerektiğini dile getiren Dağlı, “Markalaşmayı sağlamamız geçişsiz. Alelhusus pirinçte markalaşma bizim için şanlı. Bafra pirincine bambaşka isimler verilmemeli. Bafra’da üretilen pirincimiz Bafra pirinci markası kendisine raflarda satılmalı.” dedi.

İl Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam ise Türkiye’dahi üretilen çeltiğin yüzde 16’sının Samsun’da yetiştiğini, Bafra Ovası’ndaki çeltik üretiminin ise Türkiye’bile ikinci tam olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından pilav yiyecek yarışması düzenledi.

Share: