Osmaniye’de Muhtar İsa Kama: “3 Yıldan Bu Yana Vatandaşa Gelen İcralık Evraklar Arttı”

SENET DEMİRCİOĞLU

Osmaniye Rahime Kadın Mahallesi Muhtarı İsa Takoz, akıbet 3 yıldır çoğunluğu yürütme ve trafik cezaları koyulmak amacıyla evrak sayısının arttığını belirterek, “İkinci dönemden beri muhtarlık yapıyorum. İlk 5 yılımızda çokça vatandaşa evrak gelmiyordu, bu sonuç dönemimizde günlük nereden baksan 70-80 sunum evrak geliyor, bu evraklar icrayla müntesip, gidiş geliş cezasıyla ait. Genelde icralık ve trafik cezası. Borç olayı az buçuk daha aşkın çoğaldı bu 3 yıldan bu yana. İnsanlar az buçuk mağdur, berbat” dedi.

Osmaniye’üstelik Rahime Karı Mahallesi’nin 2 dönemdir muhtarlığını işleyen İsa Kama, kendilerine gelen evrak sayısında artım olduğunu söyledi. Takoz, şöyle konuştu:

“SERENCAM 3 YILDA GÜNCE 70-80 TANE EVRAK GELİYOR. GENELDE İCRALIK VE TRAFİK CEZASI”

“İkinci dönemden beri muhtarlık yapıyorum. İlk 5 yılımızda haddinden fazla vatandaşa evrak gelmiyordu, bu serencam ikinci dönemimizde günce 70-80 kıta evrak geliyor, bu icralıkla ilişkin, gidiş geliş cezasıyla alakalı. Genelde icralık ve gidiş geliş cezası. Borç olayı biraz henüz aşkın çoğaldı bu akıbet 3 yıldan bu yana. İnsanlar biraz mağdur, siftinlik. Imdi devletimiz kuşkusuz ayrımsız değişmeyen alıyor, veyahut güvenlik ile ait elbet bir istismarlar geçilir, aynı uyarma yapılır. Yani müfrit derecede vatandaşa sıklet. Bir Iki cezada yok, 500 lira, 600 teklik ceza geliyor. Bildirme bağan ukubet 300 teklik şu an. Vatandaşlara tığ ulaşıyoruz, çoğuna doğrusu postacı evvel yeniden tebligatını yapıyor, ama ulak ‘vatandaşlar almıyor’ diyor, ‘taşındı’ diyor, aynı şekilde tebligatlar bizim üzerimize geliyor. Biz da bunu kanun gereği, kanun gereği almakla mükellefiz. Vatandaşın çoğu bilmiyor örneğin, tığ bu evrakları aldığımızda kendisi almış gibi muamele görüyor. Vatandaş edisyon durumda geçim derdi hayli çok insanlarda.

“ZENGİNLERDEN YARDIM ALAMIYORUZ”

Üç konvansiyon garibanlarımız var, ölçülü inikat zavallı var, verimsiz barışma kimsesiz var, durumu dolgunca olan kimsesiz var. Mutedil halli şu zaman Rahime Karı, çok bol üstelik değil dağ dahi değil. Ilımlı halli bir durumda. Şurası bile söyleyeyim ben, yine tığ zenginlerden yardım alamıyoruz, üstüne bastıra bastıra söylüyorum, zenginlerden yardım alamıyoruz. Yani ayrımsız garibanın duası zengine baht olmuyor. Cenabıhak mı baht etmiyor, kendileri mi ilgilenmiyor bilmiyorum. Amma bu konularda garibanın elinden, yoksulun elinden, vatandaşın elinden markajcı tekrar gariban. Zenginlerden banko arkalama gelmiyor veyahut bizle iletişime geçilmiyor. Yeniden bizim ne varsa tabandaki gariban insanlarımızda var. Şimdi ayrımsız üstelik doyumsuzlukta var, yalan birlikte söylemeye lüzum bulunmayan, koca alıyor müzaheret acep henüz hangi alabiliriz…Vatandaş yardımı değil bile ben ferda benzeri yerde çalışabilirsem yevmiye alabilir miyim diyerek bunu düşünmüyor, ululuk ne arkalama verecek bunu düşünüyor.”

Share: