Pakistan ordusundan, bozuk Başbakan İmran Han’a “harmoni ve yezitlik” tepkisi

Pakistan Ordusu Sözcüsü Ferik Babar İftikhar, çarkıt Başvekil İmran Eğlek’a atıfla Pakistan’ın kurumlarının ve özellikle kalaba liderliğinin hıyanet ve hükümet değişikliği operasyonuyla bağdaştırıldığını, bunun akla yatkın olmadığını söyledi.

Millî basındaki haberlere göre, Pakistan Ordusu Sözcüsü Ferik İftikhar ve Servisler Arası İstihbarat (ISI) Başkanı Tümgeneral Nadim Ahmed Anjum, Ravalpindi’birlikte matbuat toplantısı düzenledi.

İftikhar, sakat Başbakan Eğlek’a atıfla, Pakistan’ın kurumlarının ve hele ordu liderliğinin yezitlik ve hükümet değişikliği operasyonuyla bağdaştırıldığını, bunun akıllıca olmadığını rapor etti.

Korgeneral İftikhar, İmran Eğlek’a yönelik, “Eğer Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bacva hainse neden onunla çaktırmadan buluştunuz? Onunla toplantı açmak sizin hakkınız fakat akşam onunla görüşüp sabah onu adi namına belirtmeniz kabil değil. Madem Bacva pespaye, neden onunla bibi gizlice görüşüyorsunuz?” dedi.

İftikhar, Eğlek yönetiminin büzük oylamasını tembel geçirmek amacıyla Karaca Kuvvetleri Komutanı Bacva’ya martta fariza süresini belgisiz benzeri müddet süresince uzatmayı teklif ettiğini belirterek, Bacva’nın bu teklifi kavrayışsız çevirdiğini söyledi.

“Komploya dair sav bulunmayan” vurgusu

Konak’ın 27 Mart’ta ayrımsız mitingde gerçeklerle bağlantısı sıfır bire bir kağıdı kişi anlatısı üzere kullanmasının kalaba amacıyla şaşırtıcı olduğunu dile getiren İftikhar, komployla ilgilendiren bahsi geçen diplomatik yazışmanın “hakir ve batıl” olduğunu dile getirdi.

İftikhar, Konak’ın Pakistanlı Büyükelçinin görüşünü siyasal çıkarları amacıyla kullandığını anlatım ederek, ISI’nın, Millî Güvenlik Komitesi’ni yalınlık ve arzulu kendisine bilgilendirdiğini ve hükümete alın tıpkı ığrıp kanıtı bulunmadığını belirtti.

Ordunun bu bulguları ulusla tutmak istediğini fakat kararı Pakistan Hak Hareketi (PTI) hükümetine bıraktığına belen eden İftikhar, “Fakat bunlar milletin önüne konulmadı. Bunun adına siyasal kazanç temin etmek ve büzük oylamasının hükümet değişikliği operasyonunun bire bir parçası olduğuna dayalı hususi benzeri anlatı ihdas etmek için sahte duyum ve söylentiler yayıldı.” ifadelerini kullandı.

Pakistan’da Genelkurmay Başkanı, prensipte silahlı kuvvetlerin yeryüzü yüksek rütbeli subayı. amma velakin Genelkurmay Başkanlığı gerçek askeri enformasyon organı görevi görüyor ve kuvvet komutanlıkları arasındaki iletişimi koordine ediyor. Muharip kuvvetler üzerinde operasyonel yetkisi bulunmuyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nde ordunun bukağılık komutanlıklarına komuta fail, operasyonel yetkiye ve kontrole topluluk olan dirilik Kara Kuvvetleri Komutanı. Bu açıdan Kişmiri Kuvvetleri Komutanı, Pakistan ordusunun başındaki kişioğlu adına biliniyor.

Öldürülen gazeteci

İftikhar, Pakistanlı gazeteci Arşad Mukaddes’in, Kenya’da öldürülmesine da değinerek ağustosta Hayber Pahtunhva eyaletinin gazetecinin hayatına müteveccih zılgıt olduğuna dayalı aynı uyarı yayımladığını aktardı.

Bu emrin Hayber Pahtunhva Başbakanı Mahmud Han’ın hususi direktifiyle çıkarıldığını belirten İftikhar, “Zılgıt uyarısı Şerif’i ülkeyi infirak etmeye zorlamak amacıyla gerçekleştirilmiş aynı eylem üzere görünüyor.” dedi.

İftikhar, Şerif’in öldürülmesiyle ilgili geniş yetenekli anket komisyonunun kurulması gerektiğini dile getirerek, gazetecinin yetersiz dışına çıkmasında PTI’nın dahli olabileceğine dikkati çekti.

Hayber Pahtunhva eyaletinde İmran Han’ın liderliğini yaptığı PTI hükümette bulunuyor.

Pakistanlı gazeteci ve göstergeç programı sunucusu Lahut, 24 Ekim’da Nairobi’dahi uğradığı silahlı çevik sonucu hayatını kaybetmişti.

Han’dan basın toplantısına aksülamel

Eski Başbakan Han ise özel benzeri göstergeç kanalına yaptığı açıklamada, ordunun düzenlediği matbuat toplantısına aksülamel göstererek, “Matbuat toplantısı güvenlik meseleleriyle ilişik değildi, siyasi aynı toplantıydı. Siyasetle aralarına meydanlık koyduklarını söylüyorlar fakat derinti düzenliyorlar.” dedi.

Düşman güçlerin orduyu zayıflatmak istediğini belirten Han, orduya engel verecek bire bir söylemde bulunmadığını savundu.

Han, ferda Lahor’dan, domestik saatle 11.00’da İslamabad’a reviş başlatacak. Han ve beraberindekilerin 4 Kasım’da başkente ulaşması bekleniyor.

İmran Eğlek hükümeti nisanda düşmüştü

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da yapılan cüret oylamasında 174 “yarayışlı” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 çağ başbakanlık fail Navaz Mübarek’in kardeşi ŞahbazŞerif, 11 Nisan’da Meclis’te düzenlenen seçimde 174 oyla öz çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçilmişti.

Han, yaptığı açıklamalarda görevden düşürülmesini KÖLE komplosu kendisine nitelendirmişti.

Share: