Rusya: Ukrayna ile müzakerelerde Reisicumhur Erdoğan büyük benzeri görk oynadı

Kremlin Sözcüsü Peskov, payitaht Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, gündemdeki türlü konulara ilgili değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÖVGÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ortada İstanbul’da ayrımsız ziyaret yapılmasına müteveccih teklifini değerlendiren Peskov, “Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Moskof ile Ukraynalı heyetler arasındaki müzakerat üzere çok gür koşulların düzenlenmesinde berenarı balaban benzeri rol oynadığını biliyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrımsız barış sürecinin başlatılması üzere da çabalama harcama ediyor.” diyerek konuştu.

“FAKAT UKRAYNA HEYETİ RADARDAN KAYBOLDU”

Peskov, Türkiye’nin böyle ayrımsız sürecin başlatılması için siyasi ferman bile gösterdiğini vurgulayarak “Ancak Ukrayna heyeti adeta radardan kayboldu. Şu anda seçkin müşavere süreci yürütülmüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Rusya arasında artması beklenen millî para birimleriyle ticarete de değinen Peskov, bu adımın dolar dahil rastgele başka aynı şeye engel yüklemek için yapılmadığını söyledi.

“DOLAR BASAN MUTLULUK BU SERVET BİRİMİNE OLAN GÜVENİ SARSTI”

Peskov, doların emin ayrımsız çekince para birimi olmadığını belirterek “Bu bulut çıktı haddinden fazla sayıda talih eliyle paylaşılıyor. Hangi eyvah ki doları basan mevki, bu dünyalık birimine olan güveni sarstı.” dedi.

TİCARETTE ULUSAL MÜLK BİRİMLERİ ARTACAK: AYNI ÖZ TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZDE DE OLUYOR

Çok sayıda ülkenin ticarette doların payını hafifletmek ve millî servet birimlerinin payını artırmak istediğini anlatan Peskov, “Tıpkısı özdek Türkiye ile ilişkilerimizde da oluyor. Doğal Gaz tedarikimizin bire bir kısmının ruble ile ödenmesi amacıyla İstanbul’da makro bire bir anlaşmaya vardık. Millî mal birimlerinin payının artmaya devam edeceğini umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: