Şark Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” etkinliği yapıldı

Gün Doğusu Küçük Asya’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca mutluluk genelinde “Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Güçleri Amca İlköğretim Okulu uğrunda yapılan uygulamada, Vali Okay Memiş, İl Güvenlik Müdürü Levent Tuncer, İl Kurnaz Komutanı Albay İlker Şimşek, Palandöken Belediye Reisi Muhammet Sunar ve öğrenciler muvakkat geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle kardeşçe eden Memiş, trafik kurallarının önemine işaret ederek öğrencilerle yoldan sabık sürücülere bu kuralların düz aldığı broşür verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin sâri önceliği uygulamasına arada sırada uyma etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor ama ne eyvah yeterince uymadığımızı görüyoruz. arada sırada arızi geçidinde durarak yayaya sefer veren araçlara arkadan gelen bambaşka aynı otomobilin çarptığı anları dahi gördük. Bu farkındalığın artması için yapılan izlence çok yerinde benzeri uygulama. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Küçük Ay İlkokulu önünde yapıldı.

Programda bulaşan geçitlerini öğrencilerle boyayan Ilbay Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu’. Tığ dahi bunu infaz etmek ve bu farkındalığı monte etmek amacıyla buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Öner, öğrencilerle sohbet edip çikolata izaz etti.

Öner, sürücülere ise trafikte bulaşan önceliğine ilişkin farkındalık yapmak üzere gâh broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’üstelik da Vali Mehmet Mürtefi Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Temmuz Bulvarı’nda yaya geçidi pentür etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki esas arterler ve caddeler ile meslek çevrelerindeki gelgeç geçitlerinde kırmızı hutut çizildi.

Vali Özkan, trafikte palyatif önceliğinin oluşturulması için sürücülerle ahbapça ederek, onlara çeşitli hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta de Ilbay ve Şehremaneti Başkanvekili Türker Öksüz’ün katılımıyla Cumhuriyet Meydanı’nda aktiflik gerçekleştirildi.

Öksüz, beraberindeki İl Emniyet Müdürü Zor Sağdıç, İl Bitirmiş Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları konusunda uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki palyatif geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Öksüz, trafikte yayalara evleviyet tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’de bile Vali ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Açıkgöz Komutanı Albay Nejdet Kişmiri, İl Itimat Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Terbiye Müdürü Mal Faal ve öğrencilerin katılımıyla aktiflik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve muhtelif dövizlerle okullarının önündeki muvakkat geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar palyatif geçidinin evvel şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle kardeşçe yazar trafik kurallarının önemine belen etti.

Ağrı

Ağrı’daki aktiflik ise Şemsi Türkmen Anadolu Lisesi önünde kâin sâri geçidinde yapıldı.

Ilbay Osman Varol, İl Inanma Müdürü Nihat Ilgi ve İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan ilkokul öğrencilerine trafik kurallarıyla ait türlü broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle geçici geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve hele ekol bölgelerinde sürücülerin henüz dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Polis Güçleri ekipleri birlikte çocuklara düdük bağış etti.

Erzincan

Erzincan’de ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Bitirmiş Uzatmalı Çavuş Fırat Tığ İlkokulu önünde düzlük düzlük gelgeç geçidinde aktiflik yapıldı.

Vali Mehmet Kibrit, etkinlikte öğrencilerle benzeri süre gidiş geliş kurallarına ilişkin sohbet ederek, eğreti geçidini boyadı.

Etkinlikte polis ve cingöz ekipleri birlikte öğrencilere boyama kitabı dürü etti.

Share: