Siirt haberleri… Siirt’te AFAD, kayran altından patırtılı geldiği tamlanan 2 köyde araştırı başlattı

SİİRT merkeze vabeste Meyandere ile Tillo ilçesine merbut Akyayla köylerinde düz altından gürültülü geldiği iddiaları konusunda AFAD, araştırı yarmak amacıyla kavuşum 100 metre altına inerek 48 kanalda sismik cihazlarla ölçüm başlattı.

Merkez Meydandere ile 3,5 kilometre mesafedeki Tillo ilçesine merbut Akyayla köylerinde meydan altından sesler geldiği iddiasıyla yapılan ihbarın ardından AFAD ekipleri bölgeye irsal edildi. Saf ve yapay sarsıntıların simultane AFAD’a bildirilmesi üzere ivme ölçer sistemi kuruldu. Sarsıntılar bu sayede 24 saat izlem edilecek.

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun başkanlığında, AFAD Yer Sarsıntısı Dairesi Başkanlığı’ndan jeofizik faziletkâr mühendisi Kuvvet Tekin, jeoloji erdemli mühendisleri Toygar Arık ve Aytaç Bembeyaz ile AFAD İl Müdürlüğü’ne vabeste yer bilimi mühendislerinden oluşan kadro, inceleme yaptı. Grup, Meydandere köyü muhtarı Necmettin Baykara’dan birlikte hikmet aldı.Ekipler, 100 metre içtima altına inerek 48 kanalda sismik alet ve sismik ölçümler da fethetmek için çalışmalarını sürdürüyor.’BU DEPREMDEN FARKLI BİR DURUMDU’Meydandere’üstelik oturan Hasan Aygün, tün saatlerinde mevrut sesler bütün karye halkını rahatsız ettiğini söyledi. Aygün, “Hepimiz sokaklara döküldük. İlk yerine sarsıntı sandık fakat bu depremden ayrımlı tıpkı durumdu duvarlar sallanmıyordu, içtima altı sallanıyordu. Büyük hınç atlattık. Seslerin gelmesi ile bu arada lazım mercilere şikayetlerde bulunduk ve Allah devletimize bozulma vermesin, kendileri buraya ekipleri göndererek icraat başlattılar. Bizler üstelik burada meydana mevrut seslerin kaynağının öğrenmesini istiyoruz. Bir dakika ilk bu ebat çözülmesini imge ediyoruz” dedi.’TEDİRGİNLİĞİMİZ BITMEME EDİYOR’

Köylülerden Sınırlanmış Aktı ise “Akşam saatlerinde meydana gelen sesler bizleri akıbet adım rahatsız etti ve lahzada sokaklara döküldük. Şu zaman ekiplerin köyde inceleme başlatması bizleri çokça bahtiyar etti. Tedirginliğimiz devam ediyor tıpkı an önce bu seslerin bozukluk olduğunu hıfzetmek istiyoruz. Somurtkan ayrımsız olay de yaşadık seslerin arkası sıra birçok köylüde duygu sıkışması ve içki almada güçlük yaşandığının farkına vardık” diye niteleyerek konuştu.

Share: