Siirt’te 572 eğitim kurumu yeni döneme hazır

Siirt’te 90 bin öğrencinin ders başı yapacağı 572 terbiye kurumu eğitim bilimi öğretime hazır.

İl Milli Eğitim Müdürü Bahir Yazar, anaokulu ve beş birinci sınıflarda neva eğitiminin başladığını, 12 Eylül’birlikte tam kademelerde başlayacak yıpranmamış eğitim tedris yılı öncesi ilde tamam hazırlıkların tamamlandığını söyledi.

Yaz ayları süresince programa alınan okullarda bakım ve onarım yapıldığını, yıkılan okulların yerine henüz gündeş eğitim bilimi kurumlarının yapıldığını dile getiren Edip, “Sonuç bire bir yılda çokça hummalı tıpkı emek yürütüldü. 90 bin öğrencimiz 572 okulda 5 bin 500 hoca ve idareciyle terbiye ve tedris yılına giriyor. Zir ve dal yapı çalışmalarından bakım ve onarıma, çöz ve aut boya yenilenmesine kadar serian süratle hep okulları gözden geçirdik. Sarsıntı güçlendirmesiyle yenilediğimiz okulları hoca ve öğrencilerimize elan rahat ve tehlikesiz haline getirdik.” dedi.

İl genelinde ekol öncesi eğitimde de şanlı adımlar atıldığını belirten Yazar, anaokulu dershane sayısını artırdıklarını ifade etti.

Edip, “18 bakir anaokulu daha yapılacak. Okullaşmada 5 yaşında yüzdelik 100’e, 4 ve 3 yaşta ise yüzdelik 80’e ulaşmayı hedefliyoruz. Eğitimin temeli ana sınıfında başlar. Anne sınıfına giden öğrencilerin gelecekte bol eğitim aldığını biliyoruz. Bu konuda Bakanlığın çokça büyük çalışmaları var. İl genelince son beş altı yılda haddinden fazla yetişkin fiziksel gerçekleştirmeler yapılarak sınıf sayısı artırıldı.” diyerek konuştu.Share: