Sivas gündem haberleri: İbb’nin Desteğiyle Yapılan Sivas Divriği Otogarı Hizmete Açıldı. İmamoğlu: “Bu, Mehabet Kurumlarının Bütçe Dayanışmasıdır”

Sivas’ın Divriği ilçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) teknik ve proje desteğiyle gündeş bir otogara kavuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz, hoppadak Türkiye’nin 16 milyonluk bire bir şehri yerine, kendimizi oraya sorumlu hissetmiyoruz. Türkiye’nin rastgele noktasından, kapımızı çalan rastgele belediyeden, herhangi bir kurumdan gelen isteklere kesin karşılık vermeye mücahede ediyoruz. Dün, Gümüşhane’de Mustafa Faal Haber ve Konuşma Merkezi isimli çok nadir aynı okulu hizmete geçirdik ve Milli Yetişek Bakanlığımıza can ettik. Yani devletimizin aynı kurumu, yine devletimizin başka benzeri kurumuna ulama sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, öz işini ihmal etmeden, milletiyle beraber bu hizmetleri paylaşma işidir” dedi.

İBB’nin katkılarıyla tamamlanan Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Hayat Merkezi hizmete girdi. Terminalin açılışı amacıyla düzenlenen tören, CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Divriği Belediye Reisi Kağan Gök, Divriği Kaymakamı Yakup Papaker ve kaza halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

İBB Başkanı İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“DİVRİĞİ VE SİVAS’A 16 MİLYON İNSANIN SELAMINI GETİRDİM: Divriği’nin iyice insanlarına, Sivas’ın güzelce insanlarına, hiç bile yabancı olmadıkları İstanbul’un 16 milyon insanından selam, ilişik ve utanmak getirdim. İBB’nin, Türkiye’nin gelişigüzel belediyesine, kardeş belediye duygusuyla bağlıdır. Bu bağımlılığımızın tanımı; ülkesini, yurdunu, milletini teveccüh duygusudur. Bizim bağlılığımız, bu topraklardaki birliğimize olan, beraberliğimize olan, Cumhuriyetimize olan ve celil alemdar Atatürk’e olan bağlılığımızdır. Divriği geçmiş çağlardan bugüne uzanan bayrı bire bir geçmişe erbap. Halas Savaşı, büyük tıpkısı mücadeleydi. Bu mücadelenin yeryüzü sancak şehirlerinden birisi, Atamızın tamlık 108 zaman yaşadığı Sivas’tır. ve Sivas’ta hele halas mücadelesinde cephede uğraş veren, hayatını feda eden şehitlerimiz ve sonrasında hayatını kaybeden gazilerimizi minnetle anıyoruz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları zihayat olsun. Ama aynı üstelik konuşu mücadelesi vardı. O dönemde üstelik, bu pir şehrin kızıl cevherlerini üreterek, halas mücadelemize balaban yardım sunan Divriği halkının evindeyiz. Yani aslında yer el günlerinde, halas mücadelesinde Atatürk ve zırh arkadaşları ile bu ülkeyi ayağa kaldıran değerleri üreten insanların içerisindeyiz. Onun amacıyla gururluyum, onun için mutluyum.

41 MADENCİ VATANDAŞIMIZI KAYBETTİĞİMİZ O ACI OLAYDAN DOLAYI HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN DİYORUM: Divriği bir maden şehridir. Ben, hep maden çalışanlarına, eroin işçilerimize selamlarımı gönderiyorum. Saygılarımı gönderiyorum. Bu vesileyle, acısını hala genç aynı biçimde yaşadığımız 41 madenci vatandaşımızı kaybettiğimiz o çığlık olaydan ötürü, hepimizin başı sağ olsun diyorum. Eroin işçilerimizin ruhları zihayat olsun. Ailelerine sabır diliyorum. Cenabıhak, herkesi korusun. Tedbirsiz olmamak geçişsiz. Bu asıl düzentileme ortamlarında hepimiz mesulüz. Şehremaneti başkanları, kamu yöneticileri, bu çeşit işletmeleri işleten gelgel ve kuruluşlar, aksiyon ve işçi güvenliği hepimizin esas sorumluluğudur.

HEYECANIMIZ HİÇ DİNMEDİ, DİNMEYECEK: 2023 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ikinci yüzyılı yaşanmaya başlayacak. Ülkemizin ikinci yüzyılına coşkuyla ve bilcümle birlikte çok güzelce günlere baliğ olmak yerine büyük bir mücadelenin içerisinde olacağız. Heyecanımız hiç dinmedi, dinmeyecek. Hepimiz, özellikle demokratlık mücadelesinde lacerem beraberlik yaptığımızı bilcümle gelişigüzel ortaya koymuş insanlarız. Hoşur önümüzdeki yüzyıla çok sorumluluğumuz var; ilkin çocuklarımız ve gençlerimize. Onun amacıyla tığ, vakit kaybetmeden Türkiye’nin 16 milyonluk bir şehri adına, kendimizi oraya sorumlu hissetmiyoruz. Türkiye’nin rastgele noktasından, kapımızı çalan seçme belediyeden, rastgele kurumdan gelen isteklere kesinlikle karşılık vermeye çaba ediyoruz. Geri, Gümüşhane’birlikte Mustafa Canlı Fen ve Görüşme Merkezi isimli haddinden fazla bulunmaz tıpkısı okulu hizmete geçirdik ve Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımıza sevimli ettik. Yani devletimizin benzeri kurumu, gine devletimizin bambaşka benzeri kurumuna ulama sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, özlük işini ihmal etmeden, milletiyle beraber bu hizmetleri paylaşma işidir.

HAKAN KOMUTAN DİYOR Kİ ‘DİVRİĞİ’DE YILDA 500 BİN TURİST AĞIRLAMAK İSTİYORUM’, İNŞALLAH BAŞARACAK: Mimarisi buraya makul ve işlevselliğiyle Divriği’nin geçmişinden bugüne, bugünden yarınına haddinden fazla özel hizmetler sunacak hem terminal ihtiyacını karşılayacak hem vatandaşlarımızın vürut-gidişlerindeki, infirak ajanda ya birlikte aynı geliş noktası olacak. Ama benzeri zamanda, kadın emeği üzerinden tıpkısı hizmet alanına dönüşecek. Hakan Başbuğ diyor ki ‘Ego, Divriği’bile yılda 500 bin gezici izaz etmek istiyorum. İnşallah başaracak. Bu, binlerce yıllık tarihe ehil Divriği’nin hakkıdır. Bu adamakıllı kavuşmalarda racon oynayan ve himmet veren bütün arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum.”

“ÇOLUK ÇOCUK OKUL İSTEDİ, İMAMOĞLU, 2023’TE, İKTİDARIMIZDA PEKÂLÂ SİZİN SORUNUNUZU ÇÖZECEĞİZ”

İBB Başkanı İmamoğlu, konuşması sırasında kendilerinden okul isteyen gençlere dahi “Gençlerimiz meslek istiyor. Ekol sorunları var. Sevgili çoluk çocuk, ego, hakeza ayrımsız ikbal gelince gaza gelip, mikrofondan ‘Verdik, gitti’ diyenlerden değilim; onu söyleyeyim. Amma sizin ekol ihtiyacınızı duyduk. Buna çalışacağız. İstanbul namına, zahir yardım sunarız, ona bakacağız. Amma 2023’te, iktidarımızda banko sizin sorununuzu çözeceğiz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAMDAN “OTOGAR” TEŞEKKÜRÜ

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yapımına verdiği yardım ve destekten âlem İBB Başkanı İmamoğlu’na teşekkürname fail Divriği Belediye Reisi Kağan Asuman ise “Divriği’nin cömert belediyesi namına bize sahip geçmek, bizi itaat etmek haddinden fazla özel benzeri şeydi benim için” dedi. Asuman, iznini yarıda kesip açılışa katılan Divriği Kaymakamı Yakup Papaker’e da özel namına teşekkürlerini sundu.

Kaymakam Papaker bile duygularını, “Gerek merkezi yatırımlarla gerekse evcil yatırımlarla gelişigüzel geçen sene elan üstelik gelişen ve güzelleşen ilçemiz, bakir terminal binasının hizmete açılmasıyla ağır ezgi ve metin kentleşme önünde eke aynı etap atmış olacak” sözleriyle dile getirdi.

Konuşmaların ardından Torun, İmamoğlu, Gök, Papaker, CHP milletvekilleri Servet Ünsal ve Ahmet Kaya, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Kadıköy Şehremini Şerdil Abra Odabaşı eliyle kesilen kurdeleyle, Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Dirim Merkezi hizmete girdi.

KADILARIN EL EMEĞİ ÜRÜNLER SATILACAK

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Hayat Merkezi’nin 7 bin 500 metrekare düz konusunda kurulduğu bilgisi paylaşıldı. Verilen bilgilere göre, otogar çevresinde inşa edilen 8 dükkanda, Divriğili kadınlar yoluyla üretilen ürünler satılacak.

Share: