Sivas malumat! Sivas’ta vahim görüntü

Sivas’ta ağır görüntü

Kentin içmece suyunu karşılayan 4 Ilkgüz Barajı alarm vermeye başladı, akarsu adeta finiş noktasına geldi

SİVAS – Sivas’ın içme suyunu karşılayan 4 Eylül Barajı, bölgede yaşanan susuzluk zımnında alarm veriyor.

Sivas kent merkezine uzaklığı kestirmece 20 kilometre olan Kolluca köyü yakınındaki 4 Ilkgüz Barajı kuraklıktan nasibini aldı. Sıkı yağışlar ve susuzluk zımnında barajdaki su düzeyi gözle görülür derecede düştü. Kent merkezinin içmece suyunun bire bir kısmını karşılayan barajın yaklaşık 2 yıl evvel çekilen görüntüsü ile şimdiki görüntüsü suyun ne kadar çekildiğini gözler önüne serdi.

Kolluca köyü sakinlerinden Ömer Yalçınkaya, barajda akarsu kalmadığını söyleyerek, “Bizim köyümüze baran yağmıyor, kuraklık oluyor. Bu yüzden barajımızda akarsu kalmadı. Eskiden kar ve yağmur yağardı, sular eli nimetli olurdu. Deminden bu derelerden su gelmiyor, bozuk mevsimler daha çok namevcut. Burası Sivas’ın içme suyu ihtiyacını karşılıyor ancak barajda akarsu kalmadı. Baran ve kar yağışı olursa baraj dolabilir. Göl daraldıkça akarsu elan çabuk azalıyor ancak serbest olsa henüz çetin azalır. Bu baraj benzeri posta tamamen doldu, bugünlerde ise ağız ağıza çekildi” şeklinde konuştu.

“Baraj adeta çöle dönüştü”

Barajın adeta çöle dönüştüğünü söyleyen köy sakinlerinden Mustafa Yalçınkaya ise, “Şu anda bulunduğumuz yerin normalde sularla kaplı olması gerekiyordu. Günümüzün sorunu yağışsızlık 4 Ilkgüz Barajı’mızı üstelik vurdu. Gördüğünüz kabil suların çekildiği yerlerde koyu çatlaklar oluştu, adeta çöle dönüştü. Sivas’ımızın içmece suyunun balaban tıpkı kısmı bu barajdan karşılanıyor ancak şu an çokça bir iki bire bir suyumuz kaldı. Yetkililer henüz gür bilir fakat ben tahminî 1-2 hafta suyumuz kaldığını oranlama ediyorum. 2012 yılında bu baraj tamamen doluluk oranlarına ulaştı. Sonraki yıllarda adım adım geriledi. Geçtiğimiz kışta iyice yağışlar oldu amma aşkın dolmadı. Sabık sene yüzdelik 30 oranında doluluk oluştu. Şu anda günden güne azalarak bu boş aldı” dedi.

“Akarsu idareli kullanılmalı”

Yalçınkaya, suyun becerikli kullanılması gerektiğini söyleyerek, “Vatandaşlar suyu ellerinden geldiği kadar tasarruflu kullansınlar. Zira su insanlar için oylumlu tıpkısı yaşam kaynağı. İdareli kullanmaktan ayrıksı şansımız bulunmayan. Belediyenin bile bu konuyla içme suyuyla ait ayrımsız çalışması var. Barajımıza bile faydası olmasını irade ediyorum” ifadelerini kullandı.

İki baraj birbirine bağlanıyor

Sivas’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan 4 Eylül Barajı’na Hafik Kayıt Ilgi Barajı’ndan akarsu takviyesi yapılması amacıyla Sivas Belediyesi eliyle emek başlatılmış, projenin önceki etabının yüzdelik 32’si tamamlanmıştı. Tahminî 50 kilometre uzaklıkta bulunan Araç Ilgi Barajı ile 4 Eylül Barajı’nı birbirine bağlayan projenin 2023 yılının yaz aylarında bitmesi planlanıyor.

Share: