Sultanbeyli’de berberlerin ücret tarifesi değişti

Sultanbeyli Mürekkep Esnaf ve Sanatkârlar Odası (SUBESO) Başkanı Türkay Demir, erkek berberi ve kuaför esnafını musahabe ederek, berberlerin açılış ve kapanış saatlerini ve yeni kıymet tarifelerini içeren levhaları dağıttı. Berberler ve kuaförler, esnafa desteklerinden ve çalışmalarından hava Türkay Çıpa’e teşekkürname etti. Buna bakarak, Sultanbeyli’da berber ve kuaförler, yaz aylarında hafta arası 22.30’dahi, cumartesi günleri 23.30’dahi, kış aylarında hafta arası 21.30’birlikte cumartesi günleri 22.30’dahi kapanacak. Yeni sevap tarifesi de uygulanmaya başladı.

“Uygulamamız diğer ilçelere denk oldu”

Çıpa, 25 Haziran’birlikte berberlerin kapanış saatleri ile ilişkin benzeri karar aldıklarını belirterek, “Tıpkı centilmenlik aldık. Sistem bunun altına imza attı. Esnafımız ile aldığımız karar ile saat 22.30’bile hep erkek berberi esnafımız dükkanını kapatıyor. Bu daha çok tıpkısı uygulama haline geldi. Kapatmayan işyerlerine ihtar yapıyoruz. Ancak 1 Ekim itibarıyla artık kanuni tıpkısı genelge var. 1 Teşrinievvel itibarıyla ilişki günleri daha çok hisse senedi yerleri feshedilmek zorunda. Bayan kuaförler ve güzellik salonları üstelik buna dahil. Bundan Sonra haftada 1 gün kapatılacak. Biz ilçemizde Salı günleri karı kuaförlerin, Veriş günleri koca kuaförlerin kapatılması üzerine karar aldık. Gerçekte tığ bunu 2006 yılından beri tartılı aynı şekilde yapıyoruz. Bu uygulama üstelik bizim bir nice ilçeye benzer oldu. 1 Teşrinievvel’den sonradan bile uygulamada bire bir aksaklık yaşayacağımıza eminim.”

“22.30 itibariyle Sultanbeyli’birlikte sarih perukar bulamazsınız”

Çipo, “Akşam 22.30 itibariyle Sultanbeyli’dahi küşade perukar bulamazsınız. Yani berberler evinde ailesiyle, içtimai hayatı ile aralık geçiriyor” diye, uygulamada aksaklık yaşanmaması için polis ekipleri ile beraber akşam ezanı 21:00-00:00 arası teftiş yaptıklarını belirtti. Demir, “Suriyeli esnaflarımız entegrasyonda sorun yaşadı. Tığ onları dahi aştık. Gizlice etkin olursa denetimlerini yapıyoruz. Zinde benzeri akıbet alıncaya büyüklüğünde denetimlere bitmeme edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konu hakkında konuşan esnaflardan Mevlüt Okumuş, “Açılış, kapanış saatlerinde başlangıçta hakeza bire bir uygulama yoktu. Cümle kafasına bakarak açıp kapatıyordu. Hafta sonu özellikle 11-12’ye büyüklüğünde icraat vardı. Şuanda fena hâlde, hafta içi 10-10.30 herkesin ailesine geçenek bölme saati oldu. Biz şuan başkanımızdan haddinden fazla memnunuz. Allah razı olsun. Başbuğ gece geç saatlerine kadar zabıtalarla denetimlerini yapıyor. Ego konuyu toplumsal medyadan takip ediyorum. Yoz bu fena hâlde benzeri aplikasyon, başka ilçelere üstelik domuzuna bir örnek. Başka ilçelerde üstelik olmasını istiyoruz. Haddinden Fazla evire çevire tıpkı aplikasyon, Sultanbeyli Belediyemize ve başkanımıza, polis ekibine hepsine teşekkürname ediyoruz, salim olun” dedi.

Share: