TBB KOMUTAN YARDIMCISI AMASRA’DA, SORUŞTURMA VE YARGILAMA AŞAMASINDA TEMAS ALANDA MEYDAN ALACAĞIZ

TÜRKİYE Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suçiçmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki eroin ocağında 41 kişinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ilişkin, ‘Barolar Birliği yerine, anket ve entelekt aşamasında herhangi bir alanda düzlük alacağız. Burada hisse senedi kazalarının ve iş cinayetlerinin önüne kesecek karar kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Tekebbür Müdürlüğü’ne ilişkin beyaz zehir ocağında 14 Ilk Teşrin’de meydana mevrut grizu patlamasında 41 işçi hayatını kaybetti, 11 iştirakçi yaralandı. Faciayla ilişik soruşturma sürerken Türkiye Barolar Birliği Başbuğ Yardımcısı Sibel Suiçmez ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak baro başkanları, Amasra Adliyesi’nde soruşturmanın başında olan Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Köken’ı ülfet etti. Suiçmez ve baro başkanları, Hamur ile soruşturma ile ilgili görüştü. Adliye çıkışında açıklama özne Sibel Suiçmez, ‘Türkiye doğruluk tarihinde Amasra’daki bu gelişim katliamının, iş cinayetinin mefret tıpkısı dönüm süreci yaratacağına inanıyoruz. Türkiye’de vatandaşlarımız artık adaletin gerçekleşeceğine inanmıyor, tüm üstelik bu noktada, yargının bütün sacayaklarına düşen görevi vatandaşın bu duygusunu ortadan kaldıracak, aktif bire bir soruşturma yürütülmesi, soruşturma sonuçlarının dahi yargıya iletilmesi olacaktır. Bu anlamda bizler barolar ve baro başkanları kendisine, tabii sormaca aşamasından yargılamanın başka süreçlerine ulama sunarak, katılan olacağız ve yapılması gerekenleri ısrarla söyleyeceğiz’ dedi.

Suiçmez hisse senedi kazalarının ve cinayetlerinin önünü kesecek egemenlik kararlarının çıkacağına inandıklarını tabir ederek, ‘Şunun bilinmesini istiyoruz kim; Türkiye’de bundan sonra tek yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve 81 baromuzun bu konuda görüşü budur. Dolayısıyla tığ zaman burada sayın başsavcımızla ve Bartın baromuzla yaptığımız toplantı ile soruşturmaya ait iletmiş bulunuyoruz. Eminim burada yapılacak bu anket hepimiz üzerimize yaptığımız noktada türe yerini bulacaktır. Burada bizler görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız. Şayet bir yerlerde seslerini çıkartılmasını bariyer olacaklar vardıysa bilin kim Barolar Birliği bunlara gürültülü ve çerağ olacaktır. Barolar Birliği kendisine, anket ve müdrike aşamasında gelişigüzel alanda düzlük alacağız. Burada hareket kazalarının ve hisse senedi cinayetlerinin önünü kesecek karar kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ diye niteleyerek konuştu.

VALİLİKTEN 3 GÜNLÜK YASAK KARARI

Bu arada Bartın Valiliği, beyaz zehir faciasıyla ilişik eylemlere süzülmek üzere kente geldiği değerlendirilen kişilerin ferdî yahut dolgun bire bir şekilde araçlarla Amasra ilçesine girişleri 3 çevrim süreyle yakalandı. Valilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi

’14 Ekim Cuma Namazı haset saat 18.15 sıralarında ilimiz Amasra ilçesi Amasra Taşkömürü Gösteriş Müdürlüğü’ne ilgilendiren maden ocağında meydana mevrut maden kazası ile ilişik namına ilimize iklim dışından değişik grupların gelerek mütenevvi eylemlerde bulunabilecekleri bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda; çeşitli eylem ve etkinliklere akmak için ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, ferdî yahut şişman aynı şekilde ayrışık araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içerisine girişleri, 22 Ilk Teşrin günü saat 00.01’den 24 Teşrinievvel günü saat 23.59’a büyüklüğünde 3 bölüm müddet ile yasaklanmıştır.?

Share: