TİCARET BAKANLIĞINDAN, İKİNCİ AHALI VASITA SATIŞINDA YAPILAN ARANJMAN HAKKINDA AÇIKLAMA

RESMİ Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ikinci halk otomobil satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı içeren düzenleme karşı Tecim Bakanlığı eliyle açıklama yapıldı. Açıklamaya bakarak, bireysel satışlara kısıt getirilmeyecek.

Tecim Bakanlığı eliyle yapılan açıklamada, piyasada oluşan denk artışları ve stokçuluk faaliyetlerini engellemeyi amaçlandığı vurgulanarak, “Bilindiği amacıyla, motorlu esmer taşıtları piyasasında yaşanan yer ve istek dengesizlikleri ekstrem ve adil olmayan karşılık artışlarına ve istifçilik faaliyetlerine neden olabilmektedir. Bu faaliyetlerin engellenmesine yönelik Bakanlığımıza vasıl talepler ile konuya ilgili halkoyu beklentilerinin karşılanmasını teminen İkinci Ahali Motorlu Kişmiri Taşıtlarının Ticareti Karşı Yönetmelikte başkalık yapılmaktadır. Oto galeriler, çıkışlı bayiler ve anahtar isticar firmaları ile ticari ruh kapsamında ikinci el otomobil ve toprak taşıtı satışı eden şahıslar marifetiyle 1 Temmuz 2023 tarihine büyüklüğünde evvel tescili yapılan makine ve yer taşıtlarının pazarlaması yahut satışı, ilk tescil tarihinden itibaren altı ay ve altı bin kilometre geçmedikçe yapılamayacaktır. Getirilen pazarlama ve koca kısıtlaması 1 Orak Ayı 2023 tarihinde sona erecektir” denildi.

15 EYLÜL 2022 TARİHİNE BÜYÜKLÜĞÜNDE KISITLAMA YOK

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal edenlerin halihazırda kendi adlarına tescilli taşıtların 15 Eylül 2022 tarihine büyüklüğünde satılabilmesine imkan sağlanacak. bahis konusu taşıtların satışının 15 Eylül 2022 tarihine büyüklüğünde gerçekleşmemesi halinde, bu taşıtların pazarlaması ve satışı birlikte ilk tescil tarihinden itibaren altı kamer ve şeş bin kilometre geçmediği sürece yapılamayacak.

Ticaret Bakanlığı yoluyla yapılan açıklamanın devamında, “Nihai tüketiciler eliyle yapılan ikinci halk motorlu yağız taşıtı satışları bu düzenlemenin dışında olacaktır. Fakat, nihai tüketiciler eliyle tıpkısı takvim yılı içre yapılan üçten aşkın makine ve toprak taşıtı satışları birlikte ticari cümbüş kapsamında değerlendirilebileceğinden, bu taşıtların satışı geçmiş tescil tarihinden itibaren şeş kamer ve altı bin kilometre kısıtlaması kapsamında düz alabilecektir. Yapılan aranjman ile yalnızca araba ve toprak taşıtlarının pazarlanması ve satışı kısıtlanacaktır. Kamyon, otobüs, pikap vb. araç türleri bu hacir kapsamında meydan almamaktadır. İkinci halk motorlu kişmiri taşıtı ticaretiyle iştigal edenler marifetiyle kendileri üzerine alınan taşıtların yanı sıra, temas gaip konusunda tescil ettirilen taşıtların ikinci halk motorlu yağız taşıtı ticaretiyle iştigal edenler yoluyla pazarlanması yahut satışı da bu kısıt kapsamında değerlendirilecektir. Söz Gelişi, ikinci ahali motorlu esmer taşıtı ticareti ile iştigal edenler eliyle verilen ilanlar bile pazarlama faaliyeti kapsamında değerlendirileceğinden denetime bağımlı olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, pazarlama ve as kısıtlamasına marjinal faaliyetlerin tespitine yönelik satma kayıtları üzerinden yapılan denetimler ile düzlük denetimleri artırılacağı belirtilerek, “Ayrıca vatandaşlarımızdan mevrut şikayetler derhal işleme alınacaktır. Aranjman ile halihazırda sektörde yaşanan ekstrem ve adaletli sıfır kıymet artışlarının önüne geçilmesi hedeflendiğinden, bu Yönetmelik hükmü 1 Temmuz 2023 tarihine kadar arızi aynı süre yürürlükte kalacaktır. Bakanlığımızca, çevre koşulları ve halkoyu beklentileri dikkate alınarak bu düzenlemenin uygulaması altı ayak tabanı büyüklüğünde uzatılabilecektir” denildi.

Share: