TRAFİK KAZALARI MOBESE KAMERASINDA

EMNİYET Umumi Müdürlüğü, 260 kişinin hayatını kaybettiği, 30 bin 297 kişinin ise yaralandığı orak ayı ayında meydana gelen ve mobese kamerasına yansıyan trafik kazalarının görüntülerini paylaştı.

Itimat Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, orak ayı ayında meydana gelen trafik kazalarından Adana, Burdur, Hatay, İzmir, Kütahya, Malatya, Niğde, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Tunceli da mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak temmuz ayında, Türkiye genelinde 213’ü isim, 18 bin 693’ü yaralanmalı, 22 bin 857’si hasarlı oluşmak üzere toplanmış 41 bin 763 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 30 bin 297 güç yaralandı, 260 gönül de hayatını kaybetti. Yılın önce 7 ayında trafik kazalarında ölenlerin sayısı 1180’e imdi. Orak Ayı ayında sunma çok ilçe gidiş geliş kazası, İstanbul’da oldu. İstanbul’da beniâdem, yaralanmalı ve maddesel hasarlı bütün 4 bin 503 ilçe meydana geldi, bu kazalarda 10 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izlem etti. Genişlik bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Bayburt ve Hakkari oldu. Temmuzda 19 bin 254 sürücü de alkollü namına miftah kullanırken yakalandı. Denetimlerde 1 milyon 661 bin 318 gidiş geliş cezası uygulanırken, 108 bin 676 komütatör ise trafikten menedildi.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında bildirme kalın görülen güdücü hataları, şöyle sıralandı

‘Araç hızını yol, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak argıt ve kaplamanın ancak olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan izleme ve tahvil kuralına uymamak, arkadan çarpma, ahit kurallarına uymamak, al çırağ veya görevlinin dur işaretinde durmamak, araç giremez trafik işareti kâin yerlere bağışlamak, yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı ayırmak, alkollü adına dil vira etmek, müfrit birden vesile kısaltmak, geçme yasağı olan yerlerden boşlamak ve falsolu şekilde yahut haram olan yerlere park etmeköShare: