Cezayir İspanya’dan çektiği büyükelçisini Fransa’ya atadı

Cezayir, İspanya ile yaşanan akse sonrası Madrid’den çektiği büyükelçi Said Musa’yı Fransa’ya sefirikebir kendisine görevlendirdi.

Cezayir resmi ajansı APS’nin haberine bakarak, görevlendirmeye ilişik Dışişleri Bakanlığı bağlanmış açıklama yaptı.

Açıklamada, “Fransa hükümeti, Sayın Said Musa’nın Cezayir Demokratik El Cumhuriyeti’nin Paris’e yabansı ve umum tetkili büyükelçisi olarak atanmasına onay verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Fransa’üstelik çeşitli makamlarda ülkesinin diplomatik amaç temsilciliğini yapan Musa, 2021’birlikte Cezayir’in İspanya büyükelçiliğine atanmıştı.

Büyükelçi Musa, mart ayında İspanya hükümeti ile Cezayir ortada Mağrip Beyaban sorunu dolayısıyla yaşanan kriz sonrası müşavere amacıyla Cezayir’e çekilmişti.

Cezayir’in Paris’teki büyükelçisinin konumu, Fransa’de yaklaşık 5 milyon Cezayirli göçmenin varlığı, iki devlet arasındaki ilişkilerin hassasiyeti ve tarihi eğin planı göz önüne alındığında, Cezayir Dışişleri Bakanlığı için yeryüzü cesim diplomatik gidişat namına akseptans ediliyor.

İspanya-Cezayir arasındaki akse

İspanya’nın Mağrip Beyaban konusundaki tutumunu değiştirmesi Cezayir ile ilişkilerinde gerilime sebep olmuştu.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Fas Kralı 6. Muhammed’e gönderdiği mektupta, Günindi Sahra sorununda Fas’ın ortaya attığı muhtariyet planını desteklediğini açıklamış, peşi sıra 7 Nisan’bile Rabat’a anbean düet ilişkilerin normalleştirme sürecine girmesini sağlayan ikili anlaşmalara imza atmıştı.

Bu gelişmelerin arkası sıra Cezayir, Madrid’deki büyükelçisini konuşma üzere merkeze çekmişti.

İspanya Başbakanı Sanchez, 8 Haziran’birlikte Mecliste yaptığı konuşmada, İspanya’nın Fas ile ilişkileri normalleştirmek üzere Gün Batısı Kumluk politikasında yaptığı değişikliği savunarak, Fas’ın Garp Kumluk amacıyla önerdiği planın “kısık, emin ve realist temellere dayandığını, değişik yandan İspanya’nın bu havza halkının davasından vazgeçmediğini” söylemişti.

Sanchez’in konuşmasından beş altı saat sonradan Cezayir Cumhurbaşkanlığı, “İspanya Krallığı ile dostluk, gür komşuluk ve iş birliği anlaşmasının ivedilikle askıya alındığını” duyurmuş, arkası sıra Maliye Bakanlığı üstelik İspanya ile dış ticaretini dondurduğunu açıklamıştı.

Mağrip Kumluk sorunu

Sakiyetu’l Hamra ve Yer ez-Zeheb ünlü iki temel bölgeden oluşan ve Fas’ın fiili egemenliği altında kâin Gün Batısı Kumluk bölgesi tafsilatlı yıllardır, Fas-Cezayir-İspanya üçgeninde çözülemeyen soruna dönüşmüşken, kendisini Batı Çöl’nın “halas” hareketi kendisine tanıtıcı Polisario Cephesi birlikte Günindi Sahra sorunu çerçevesinde şekillenen üçgenin merkezinde vadi düzlük ayrılıkçı akım adına öne çıkıyor.

Fas, Polisario Cephesi vasıtasıyla 1976’dahi bağımsızlığı zar edilen bozuk benzeri İspanyol sömürgesi olan Gün Batısı Sahra sorununun çözümü için 2007’birlikte “genişletilmiş özerkliği” önerirken, Cezayir marifetiyle desteklenen Polisario ise bu bölgenin kaderinin tayini için referanduma gidilmesi talebinde bulunuyor.

Share: