Uran ve Teknoloji Bakanı Varank: “Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna göre çalışıyoruz”

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Amasra’daki beyaz zehir ocağındaki patlamayla ilişik gerekli soruşturmanın başlatıldığını bildirerek, “Cemi boyutlarıyla inceleme bitmeme ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir. Bundan bile sakıncasız olmanızı istirham ediyorum.” dedi.

Varank, KartalDernek tarafından düzenlenen “Zirve Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”nin açılışında yaptığı konuşmada, kendisini tıpkısı imam hatipli yerine evinde kabilinden hissettiğini söyledi.

Bugün esasta bu hissiyatın verdiği huzurla, tınlamalı geçenek geçirecekleri, dörtköşe sohbetler yapacakları bire bir izlence hayal ettiğini anlatım fail Vekil Varank, fakat geri Bartın’dan iç yakıcı, çokça ızdırap haberler aldıklarını, beyaz zehir ocağında yaşanan patlama sonucu hayatını kaybeden emekçilerin bulunduğunu, bu nedenle içinin ekşimsi olduğu dile getirdi.

Varank, hayatını kaybeden madencilere Allah’tan yağmur, yakınlarına sabrı cemil niyaz ettiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Yaralanan kardeşlerime birlikte ivedili şifalar diliyorum. Olayın duyulduğu önceki adan itibaren devletimiz kül imkanlarını seferber etti. Bakan arkadaşlarımız Bartın’a giderek çalışmaları yakından strateji ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız bile Diyarbakır’daki programını bozma etti, zaman oraya geçerek çalışmaları bizzat kontrol edecek. Arama istirdat başta başlamak için, patlama ile ait bilcümle konularda bütün kurumlarımız çalışmalarını titizce sürdürüyor. Bölgedeki afiyet ekipleri ve hastaneler yanık kardeşlerimiz üzere seferber edildi. Bunlara arttırma adına tıpkı evgin müdahale ünitesi kuruldu. Yine gerekseme halinde cankurtaran uçaklarımız, helikopterlerimiz elhak görevlerini fayrap etmek üzere hazırda bekliyor.”

“Bu kazada ihmali, sorumluluğu kâin kim varsa cezasını çekecektir”

Varank, bunun kabilinden kırıcı hadiselerin kimi provokatörlerin istismarına berrak arkaç geldiğini aktararak, “Lütfen kimesne provokatif ve dezenformasyon içeren arka oruçlu içeriklere saygınlık etmesin. Patlamayla ilişik muktezi soruşturma zaten başlatıldı, yekpare boyutlarıyla tetkik devam ediyor. Bu kazada ihmali, sorumluluğu bulunan kim varsa cezasını çekecektir. Bundan da tehlikesiz olmanızı istirham ediyorum. Olayın detayları netleştikçe, en akla yatkın bilgiler, doğrusu eskiden resmi kurumlarımız aracılığıyla şu anda kamuoyuyla paylaşılıyor, paylaşılmaya birlikte bitmeme edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Temenni ve tamlık çabalarının henüz çok duygusal kaybı olmaması ve madencilerin sağ salim kurtarılması yönünde olduğunu vurgulayan Nazır Varank, “Rabbim hem bozgun altında mütezayit kardeşlerimizin hem dahi onlara ulaşmaya etkin ekiplerin yardımcısı olsun. Rabbim inşallah ayrımsız henüz hakeza kazalarla, dokunaklı olaylarla bizleri sınav etmesin.” dedi.

“İmam dil cambazı öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin dahi topluluk çıktığı tıpkısı ortamda yaşıyoruz”

Bakan Varank, bugün girişimcilik ve inovasyon konuşmak amacıyla tıpkı araya geldiklerini anımsatarak, böyle bir organizasyonun bire bir önder dil cambazı lisesinde düzenleniyor olmasının özellikle zat jenerasyonundaki insanlar üzere hangi büyüklüğünde manidar olduğunu vurguladı.

İnsanın bu atmosferi görünce, nereden nereye diyerek çöz geçirmeden, şükretmeden geçemediğini tabir fail Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşınız bakımından sizler 2002 öncesi döneme şahit olmadınız. İyi ki bile olmadınız, çünkü o dönemdeki abileriniz ablalarınız sizin büyüklüğünde şanslı değildi. Sizin gördüğünüz değeri maatteessüf onlar görmüyorlardı. 28 Şubat’ın simsiyah zihniyeti bizzat mortocu hatiplerin üzerine kâbus kabil çökmüştü. İmam hatipliler katsayı garabetiyle üniversitelere giremediler, kandırma odalarına tabi tutuldular, kadınlar başörtüsü cihetiyle bir nice imkandan yoksun bırakıldı. Amma Recep Tayyip Erdoğan diye niteleyerek tıpkı alp imam hatipli bundan sonra ve kamu bu faşist uygulamaları tarihin çöplüğüne gönderdi. Hamdolsun bugün ayrımlı tıpkısı iklimin içerisinde yaşıyoruz. Cumhurbaşkanının mortocu hatipli olmakla hava duyduğu aynı devletin vatandaşlarıyız. Bugün önder hatip okullarına, imam dil cambazı öğrencilerine milletle gelişigüzel devletin de cemaat çıktığı tıpkı ortamda yaşıyoruz. İşte bu yüzden bundan sonra mortocu hatip neslinin omzunda çokça daha balaban, sakil sorumluluklar var. Nedir o? Gelişigüzel açıdan kat sayı bir sulp olabilmek.”

Varank, devletlerin, birbirlerine cebin üstünlüğü savaşlarla değil ekonomilerle kurduğunu anlatarak, Türkiye’yi güçlendirecek, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı berkitme edecek aynı çocuk olmalarının genişlik şişman hayali olduğunu söyledi.

“Canan çoluk çocuk, şurası asla unutmayın” diye niteleyerek seslenen Icra Vekili Varank, “Bizim Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde belirlediğimiz ve önünde sakır sakır çalıştığımız bir idealimiz var. Milli Teknoloji Hamlesi Vizyonu. Biz bu vizyonla kritik teknolojilerin sadece pazarı değil, tıpkısı zamanda üreticisi olan aynı Türkiye’yi bina etmek istiyoruz. Bu amaçla yürüttüğümüz umum çalışmaların merkezine bile gençlerimizi koyuyoruz.” diyerek konuştu.

Havacılıktan uzaya, defans sanayisinden elektrikli araçlara, yazılımdan yapay zekaya kadar birçok alanda yaptıkları atılımlara gençlerin öncülük etmesini istediklerini vurgulayan Varank, okazyon verildiğinde, imkan tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin benzeri sınırı olmadığına tekraren şahit olduklarını, bu başarıları temas alana yaygınlaştırmak ve gençlerin öncülüğünde ülkenin teknolojik bağımsızlığını semirtmek istediklerini, bunun üzere birlikte çocukluktan darülfünun ve sonrası döneme kadar hayatlarının değme aşamasında gençlere yeryüzü çağcıl imkanları sağladıklarını anlattı.

Varank, Deneyap Teknoloji atölyelerini bu sebeple hayata geçirdiklerini anımsatarak, “Ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerimize burada bireşimli zeka, robotik, kodlama, nanoteknoloji, havacılık ve feza eğitimleri veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer şekilde seçkin yıl rekorlar kırarak büyüyen Teknofest’in üstelik bu amaçla kurguladıkları özge yetişkin aynı projeleri olduğunu tamlayan Varank, “Hele ortaöğretim ve darülfünun çağındaki çoluk çocuk Teknofest’te dünyanın sunu bakir teknoloji alanlarındaki yarışmalara kendi projeleriyle katılıyorlar. Zat geliştirdikleri roketleri, elektrikli otomobilleri, insansız albeni araçlarını, denizaltıları yarıştırıyorlar. Kartal dahi Teknofest’te adı kalın duyulan okullarımızdan birisi.” dedi.

Salonda Teknofest’e katılan gençlerin olup olmadığını soran Nazır Varank, gördüğü sayının fena olmadığını, fakat bunun bile artırılması gerektiğini söyledi.

Varank, teknolojinin ruhu olan yazılım üstüne insan kaynağı kapasitesini yükseltmek amacıyla yıpranmamış döl yazılım okulları açtıklarını bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“yalnız başına öğrenme metoduyla müteharrik dünyanın flaş yazılım okullarından olan 42 okullarını ülkemize kazandırdık. Bugüne büyüklüğünde 1.000’e yakın gencimiz bu okullarda eğitim bilimi almaya başladı, bu çoluk çocuk çok mebzul birer yazılımcı namına profesyonel hayata atılacaklar. Yine gençlerimizin bili ve uygulayım bilimi aşkını gökyüzüne taşıyoruz. Önceden çabucak Antalya’de planlı Felek Rasat etkinliklerini Anadolu’nun gayrı illerine yaygınlaştırdık. Antalya’dahi, Diyarbakır’birlikte, Van’dahi, Erzurum’da çok serbest katılımlı etkinlikler düzenleyerek gençlerimize uzayı ve uzay teknolojilerini tanıtıyoruz. Teknoparklar ve girişimcilik merkezleri kurarak yenilikçi fikirlerin hayata geçmesine bindi oluyoruz.”

Türkiye’nin yeryüzü nazik teknoparkının Bilişim Vadisi olduğuna işaret fail Varank, Bilişim Vadisi ile Türkiye’bile patika açıcı işlere yatırımlar yaptıklarını, bindi olduklarını söyledi.

Varank, TÜBİTAK burslarıyla gençlerin ve araştırmacıların bilimsel çalışmalarına katkılar sunduklarını aktararak, seçkin alanda gençlerin yanı sıra olduklarını daha çok bile hükümetler namına yanlarında olmaya bitmeme edeceklerini belirtti.

Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi Vizyonu ile hazırladıkları Uran ve Teknoloji Stratejisi’nde girişimcilik için ayrı bir başlık oluşturduklarını ifade eden Varank, şunları kaydetti:

“Girişimciliğin dinamizmiyle kalkınan Türkiye’yi nesir edecek kapsamlı politikaları bu strateji çerçevesinde uyguluyoruz. Teknoloji tabanlı işlemler özellikle doğmak amacıyla girişimcilik sürecinin rastgele aşamasını hızlandıracak altyapıları ve ihtiyaç mahsus destekleri sağlayarak müteşebbislerin, özellikle gailesiz müteşebbislerin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kurduğumuz teknoparklar, kuluçka merkezleri ve TEKMER kabilinden yapılarla yenilikçi aksiyon fikirlerinin ticarileştirildiği yerlerle esasen Türkiye’da tıpkısı devimselcilik nesir ediyoruz.

Buralarda, girişimcilere fiziki imkanlardan, vergisel avantajlara mentörlükten network desteğine kadar bir nice kolaylaştırıcı imkan sunuyoruz. Bu altyapılar elbette haddinden fazla makro amma bir tane başına ehliyetli değil. Çünkü girişimcilik dediğinizde yer önemli hususlardan birisi girişimcilerin gösterişsiz tıpkısı şekilde finansmana ulaşabilmesi. Finansman konusu bibi girişimcinin önündeki yeryüzü balaban soru işareti kendisine önümüzde duruyor. Biz birlikte icap kendi kurduğumuz gerekse destek sağladığımız fonlarla girişimcilerimizin kullanabileceği kaynaklar oluşturuyoruz. TechInvesTR, Teknoloji-İnovasyon Fonu ve Bölgesel Adım Sermayesi Fonu şahsen bizim Bakanlığımızın kurduğu fonlar. Enformatik Vadimizde tığ zat yatırım fonumuzu oluşturduk.”

Varank, kendisinin İstanbul İmam Dil Cambazı Lisesi mezunu olduğunu, ama değişik dönemlerde Kartallı arkadaşlarıyla haddinden fazla çalıştığını belirterek, “Bu Arada siyasa yaptık, mücadele yaptık ve nedeniyle Kartal ile olan gönül bağımız haddinden fazla değişik.” dedi.

Bu fonların yanında Kalkınma ajanslarıyla TÜBİTAK ve KOSGEB ile girişimcilere sağladıkları birçok mali desteğin mevcut olduğunu anlatan Varank, bu desteklerle ilgilendiren sunma kapsamlı ve güncel bilgilere yankılanmak üzere “www.yatirimadestek.gov.tr” adresini ülfet edilmesini başvuru etti.

“Bakir Türk markaları fark etmek için kabadayı girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz”

Varank, “Siz yeter kim yenilikçi fikirlerinizin ve hayallerinizin peşinde koşmaya devam edin” diye niteleyerek, kapılarının gelişigüzel ahit sonuna kadar berrak olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 ve sonrası için haddinden fazla balaban hedeflerin bulunduğu aktaran Varank, şunları kaydetti:

” Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının dünyada ‘Türkiye Yüzyılı’ olacağına inanıyoruz ve buna bakarak çalışıyoruz. Yenilikçi ve teknoloji tabanlı girişimcilerimizin katkılarıyla bu hedeflere haddinden fazla henüz aceleci ulaşacağımızın farkındayız. Bu nedenle toptan piyasalarda adından söz ettirecek yıpranmamış Türk markaları görmek amacıyla cesur girişimcileri, yenilikçi fikirleri desteklemeye bitmeme edeceğiz. Efendimizin da buyurduğu üzere rızkın 10’bile 9’u ticarette yani girişimcilikte ise bu alanı asla gereksiz bırakmadan, ilk gençleri girişimciliğin dinamizmi ile tanıştırıp sonraları kariyer hedeflerine yönlenmelerini sağlayarak yolumuza devam edeceğiz. Gençlerin bu dönemdeki başarıları emin olun bizi fazlasıyla gururlandırıyor. Geçen sene Türkiye’birlikte erken aşama girişimler, startuplar 1,5 milyar dolar yatırım aldı, bu sene bu nicelik önceki 7 ayda 1,5 bilyon doları buldu. Geçen yıl Avrupa’birlikte baziçe yatırımı alanında yer aşkın yatırım düzlük site İstanbul oldu. İkinci şehre bakıyorsunuz Londra. Londra’de arz aşkın yatırımı ki almış diye niteleyerek bakıyorsunuz esasen tıpkısı Türk vatandaşı baziçe girişimciliği alanında yer fazla yatırımı almış.”

Bakan Varank, geçen aktarılma Hacettepe Teknopark’a gittiğini, üniversiteden yeni mezun biriyle tanıştığını anımsatarak, özlük şirketini kurduğunu, oyun geliştirdiğini, 9 nefis ekibinin olduğunu söyledi.

Söz konusu girişimcinin geliştirdikleri oyunu ABD’ye 200 milyon dolara sattığını öğrendiğini anlatan Varank, “Bunu sattıktan sonra dahi, ego aşağılık şundan çekicilik duyuyorum, ‘Biz bu sene 200 milyon liraya mail rüşvet ödeyeceğiz ve inşallah ben kazanç rekortmenleri arasına gireceğim.’ dedi. Bakınız gencecik tıpkı arkadaşınız. 200 milyon dolarlık munzam ayar üretebiliyor. O arkadaşımız şunu söyledi, esasen gelişim yapış şekillerinin ne büyüklüğünde değiştiğini göstermesi açısından çok büyük, ‘Ben 9 arkadaşımı de şirkete ortak ettim, bütünü şu anda milyoner’ dedi. Aslında önümüzdeki dönemde melfuf değeri aslında sizin gibi gençler oluşturacak. Bizler da onun altyapısını hazırlamak için çalışıyoruz. Muvaffakiyet hikayesini siz zer gençlerimiz yazacaksınız.” diyerek konuştu.

Varank, uluslararası medyanın Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarından bahsettiği haberler olduğunu anlatarak, insansız çekicilik araçlarının geliştirildiği ekibin yaş ortalamasının 30’un altında olduğunu, gençlere bunun üzere önem verdiklerini vurguladı.

29 Ekim’üstelik Togg fabrikasının resmi açılışını yapacaklarını, saf üretim araçların banttan ineceğini bildiren Varank, bu kasırga verici işlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde imza atmanın hava donör olduğunu, Togg piyasaya çıktığında herkesin gururu olacağını söyledi.

Konuşmasının arkası sıra Icra Vekili Mustafa Varank, Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi’nin Kartal Bilim Üssünü gezerek öğrencilerin projelerini dinledi.

“İçinde bulunduğumuz sürecin merkezi kavramı inovasyon”

Kartal Küçük Asya İmam Hatip Lisesi Müdürü Özkan Öztürk ise küşat konuşmasında, insanın içre bulunduğu doğaya müdahale ederek, ekin ve uygarlık kurabilen yegane varlık olduğunu belirterek, insanın daha iyi ayrımsız acun üzere bitimsiz bire bir teceddüt süreci arayışında olduğunu vurguladı.

Her kan alışta yenileniyor girmek üzere bili, kültür ve teknolojik gelişmelerin de kan alıp verdiğini anlatım eden Öztürk, “Günümüzde merkezi bire bir deyim adına inovasyon terimiyle ifade edilen bu süreç veri ve teknoloji teksir, eş yetiştirme kapasitesi ölçüsünce gerçekleşiyor. Dördüncü sanayi devrimi adına adlandırılan ortamında bulunduğumuz bu sürecin merkezi kavramı bu sebeple inovasyon namına ortaya çıkıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Öztürk, çağın düşün yörüngesinin etrafında inovasyon, istişare, AR-GE, aşama, tasarım, sürdürülebilirlik, bireşimli zeka, dijital ekin, robotlar, arttırılmış üs, düşüncesiz sistemler, nesnelerin internetinin seyrettiğini söyledi.

Kartal Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Mahmut Kayacık da akıbet yıllarda yükselişte olan teknolojileri ve talih bazında gerçekleşen gelişmeleri konuşacakları bu zirvede, Nazır Varank’ı görmekten bahtiyarlık duyduğunu belirterek, “İki çevrim süresince gerçekleşecek olan bu zirvenin hayırlara araç olmasını, hedeflenen bilgelik ve tecrübe aktarımının gerçekleşmesini, tamlık katılımcılarımızın bundan bolca kâr görmesini rica ederim.” dedi.

Bu arada, Arz Portföy ve Trampa İstanbul ana sponsorluğunda, KartalDernek eliyle düzenlenen “Doruk Kartal: Girişimcilik ve İnovasyon Zirvesi”, Kartal Anadolu İmam Dil Cambazı Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştiriliyor.

Zaman girişimcilikten yazılıma, “metaverse”den insansız teknolojilerine, havacılık ve feza sanayisinden defans sanayisine büyüklüğünde ele alınacak paneller, erte da bitmeme edecek. Zirvenin keynote sunumlar, evvel adım dersleri ve yarışmalarla katılımcılara ongun aynı deneyim yaşatması bekleniyor.

Share: