Vekil Çekicilik: Toplumsal bölük projesindeki taksit artışı yüzde 25’i geçmemelidir

Nazır Gurur, katılığı tıpkısı televizyon programında sosyal konut projesine yönelik heybetli detaylar verdi. Hava, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki önceki temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Kurum ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Gelgel, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu eke benzeri ölçü.” sözlerini kullandı.Bakan Gurur “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz eş alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 liralık taksitle 10 sene faizsiz arsa taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 sene benzeri taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, öz gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDELIK 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Hava, konuyla ait yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Güzeşte sene görevli maaşına tahminî yüzdelik 80 artış geldi. Tığ TOKİ’den karı almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada bire bir düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Zımnında basamak kira artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki çoğalma bile yüzdelik 25’i geçmemelidir ve bir sene içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 çoğalma yaptık.” dedi.Share: