Vekil Muş: Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, Biri 1 Titrem 18 Kilogram, Gayr 622 Kilogram Almak Için Hazır Para Metamfetamin Ele Geçirildi

Tecim Bakanı Mehmet Muş, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, gümrüklerde yakalanan metal miktarını açıkladı. Muş, “Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 ton 18 kilo, gayr 622 kilo kalkışmak üzere sıvı metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ait adli soruşturmalar hız yoluyla sürdürülmektedir. Toplama bakıldığında 13,7 ton metal, tahminî 32 titrem eroin yapımında kullanılan kimyasal, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon sayı sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon skor elektronik sigara, 8 bin 550 titrem besin ve tahminî 26 bin nüsha tarihi iz gümrüklerde ele geçirilmiştir ve şiddetli tacirlerine sınırlarımızda müsaade edilmemiş, boğaz verilmemiştir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı ile ilişkin kuruluşların bütçeleri görüşüldü. Görüşmelerin peşi sıra yürütme yerine hezel düz Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kısaca şunları söyledi:

“TÜRKİYE, 2021 YILINDA YÜZDELIK 11,4 ORANINDA BÜYÜYEREK SERENCAM 50 YILIN GENIŞLIK EFDAL BÜYÜME PERFORMANSINI GÖSTERMİŞTİR”

“Toptan ekonomideki menfi gelişmelere karşın Türkiye ekonomisi, odağını istihsal ve istihdam de tutarık büyümeye ve ülkemizin mallarını dünyanın dört bir yanına ihraç etmeye devam etmiştir. Düpedüz ekonomimiz, 2021 yılında yüzdelik 11,4 oranında büyüyerek son 50 yılın sunu faziletkâr büyüme performansını göstermiştir. Bu büyümeye mülk ve bakım ihracatının katkısı, 5,3 nokta kabil faziletli tıpkısı seviyede olmuştur. 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzdelik 3,9 oranında büyüyerek son 9 çeyrekte kıvrak büyümeye bitmeme etmiştir. Gerçekleşen faziletkâr ölçülü büyümenin yarısından dahası para ve bakım ihracatından kaynaklanmış olup, dış satım büyümenin sevimsiz gücü olmaya devam etmektedir. 2022 yılı karı ayına kıyasla bakıldığında, sağlanan arttırma istihdam 1 milyon seviyesine çıkmıştır. Tekmil bu gelişmeler, istihsal kapasitesini dış satım ile destekleyen Türkiye hedefine anlayış noktasında doğru adımlar attığımızın göstergesidir.

Salgın ve cenk nedeniyle tanıdık yıpranmamış tedarikçi arama ve bölgeselcilik, Türkiye’nin küresel hazırlık zincirindeki konumu üzere bakir fırsatlar barındırmaktadır. 2021 yılında küresel ekonomideki aceleci toparlanmayla dünyalık ihracatı yüzdelik 33 artışla 225 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşmiş; global mülk ihracatından alınan hisse, ilk kez yüzde 1’in üstüne çıkmıştır. 2022 Kasım ayı itibariyle ihracatımız, 2021 yılında gerçekleşen toplanmış ihracatı yakalamış durumdadır. Familya-kasım ihracatımız ise yüzdelik 14 artışla 231 milyar dolara gelmiştir. Bu rakamlarla ihracatta, 11 kamer bazında genişlik erdemli mahiye hedeflere ulaştık ve 2022 yılının ilk 11 ayında dünyanın ayrımlı coğrafyalarına yaptığımız ihracat aktif tıpkısı şekilde bitmeme etmiştir.

TÜRKİYE’NİN OCAK-KASIM 2022 DÖNEMİNDE DIŞ TİCARET AÇIĞI 90 MİLYAR DOLAR”

Erke ve mal fiyatlarında yaşanan kaba artışın etkisiyle ithalatımız, son teşrin ayında 30,7 bilyon dolar olmuştur. Bu ay erke ithalatımız, yüzde 17,4 artışla 7,7 bilyon dolar kendisine gerçekleşti. Familya-son teşrin döneminde ise ithalatımız, yüzde 37 artarak 331 milyar dolar seviyesine gelmiştir.

Türkiye’nin Familya-Kasım 2022 döneminde aut ticaret açığı 90 milyar dolar. Bunun 16,8 bilyon doları değerli ithalatı, 73,3 milyar doları erke ithalatıdır. Yani iki tür, mecmu aut tecim açığımızın yüzde 90’ını oluşturmaktadır. 2021’e göre, 2022 yılının ilk 11 ayındaki dış ticaretteki artma, 60 bilyon dolar olmuştur. Bu 60 bilyon dolarlık aut ticaret açığındaki artışın yüzdelik 86’sı, yani 52 bilyon doları erke ve işlenmemiş değerli ticaretindeki açığımızdan kaynaklanmaktadır. Miktarsal olarak eş rakamları kullanmamıza rağmen değer olarak yükselen erke fiyatlarından kaynaklı bire bir kilitsiz küreksiz küçümseme konusudur.

“EXİMBANK TARAFINDAN, ONAYLANAN FİRMALARIN 2 BİN 902’SİNE 11,3 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRILMIŞTIR”

Bugüne kadar, İGE ATLATMAK yoluyla onaylanan 3 bin 264 müracaat kapsamında 11,8 bilyon teklik kefillik sağlanmıştır. Bunun karşılığında Eximbank yoluyla, onaylanan firmaların 2 bin 902’sine 11,3 bilyon lira itimat kullandırılmıştır. İGE ATLATMAK’nin, güçlenen yapısıyla ihracatçılarımız için çokça büyük tıpkısı kök haline geleceğine inancım tamdır. Ayrıksı taraftan, bildiğiniz gibi ihracatımıza finansman sağlanması hususunda Türk Eximbank, oldukça kebir bir yere sahiptir. Türkiye’nin bir tane resmi ihracat bindi kuruluşu olan Türk Eximbank, 2022 yılının evvel 11 ayı bakımından ihracatçılarımız amacıyla 41 milyar dolar finansman desteği sağlamıştır. Bankanın ödenmiş sermayesi 3 milyar lira artım ile 13,8 bilyon liraya yükselirken mukayyet sermaye tavanı 17,5 milyar liradan 30 bilyon liraya yükseltilmiştir.

Pandemiden kötülük gören esnaf ve sanatkarlarımız, yüzdelik 50 ve yüzde 100 getiri iskontolu krediler ile desteklenmeye devam edilmiştir. 30 Kasım 2022 tarihi itibarıyla sene içerisinde kullandırılan faiz indirimli kredilerin toplam tutarı 72,3 milyar lirayı aşmıştır. Ilk Teşrin ayında, Sayın Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla esnaf ve sanatkarlara müteveccih eskimemiş finansman imkanları kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bu bağlamda, Halkbank’tan güven kullanıp takibe düşenlere 6 taban kadar köylü ödemesiz, 36 aya kadar vadeli, yüzdelik 4 faizli krediyle borçlarını tasfiye imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca, esnaf ve sanatkarların Halkbank’tan kullandıkları kredilerin ürem oranları yüzdelik 7,5’e düşürülmüş; itimat art limitleri, pres kredileri amacıyla 500 bin liraya, yatırım kredileri amacıyla ise 1,5 milyon liraya yükseltilmiştir. Mavera yandan, tendürüst girişimcilerin faydalandığı kredilerin eğin limiti 300 bin liraya yükseltilmiş, bu girişimciler üzere yaş sınırı 35’e çıkarılmıştır.

“10,5 MİLYAR LİRA DEĞERİNDE SINSICE PIRTI ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gümrük Sahabet ekiplerimizce yürütülen kaçakçılıkla uğraş faaliyetleri neticesinde, mecmu 10,5 milyar liralık mesabesinde uğrun pirti ele geçirilmiştir. Bakanlığımız bünyesinde görev yapan Akaryakıt Hususi Ekibi’nce bu sene içerisinde yürütülen çalışmalarda 4 milyar teklik mesabesinde alacak tehi ile 10 bilyon liralık değerinde yapmacıklı fatura belirleme ettik ve bin 289 titrem geriden geriye akaryakıt ele geçirdik. Tıpkısı zamanda, 7318 az Kanun sonrası, aut mir yöntemiyle gerçekleştirilen suiistimallerin engellenmesine müteveccih icraat yürüterek kestirmece 31 bilyon lira mesabesinde amme zararının önüne geçtik.

“GÜRBULAK GÜMRÜK KAPISI’NDA, BİRİ 1 TITREM 18 KİLO, DİĞERİ 622 KİLO TUTMAK AMACIYLA SIVI METAMFETAMİN ELE GEÇİRİLMİŞTİR”

Gürbulak Gümrük Kapısı’nda, biri 1 titrem 18 kilogram, diğeri 622 kilo gelmek için hazır para metamfetamin ele geçirilmiştir. Bunlarla ilişik adli soruşturmalar hâkimiyet eliyle sürdürülmektedir. Cem bakıldığında 13,7 titrem uyuşturucu, kısaca 32 titrem maden yapımında geçer kimyevi, 9 bin 415 ton akaryakıt, 2,5 milyon paket sigara, 21,4 milyon adet sigara kağıdı ve filtresi, 3,4 milyon sayı elektronik sigara, 8 bin 550 ton besin ve kısaca 26 bin nüsha tarihi işaret gümrüklerde ele geçirilmiştir ve dokunaklı tacirlerine sınırlarımızda müsaade edilmemiş, geçit verilmemiştir.”

Share: