Yeşilyurt’ta afetzede süt üreticilerine şehremaneti desteği

Yeşilyurt’ta afetzede benzen üreticilerine şehremaneti desteği

Başkan Çınar: “Şahnahan benzen toplama merkezimizi hizmete sunduk”

MALATYA – Malatya’dahi Yeşilyurt Belediyesi kurduğu süt cem tesisi ile depremzede üreticilerden süt alımı yaparak çiftçilere destek oluyor. Belediye Reisi Mehmet Çınar, “Benzen üreticilerimizin ellerinde ki sütleri alarak değerlendiriyoruz, bunu yaparken da hem çiftçimize eskimemiş ayrımsız sağlık kapısı yapmak hem dahi ekonomiye daha çok yardım sunmaya çalışıyoruz” dedi.

Kahramanmaraş depreminin yanı sıra akıbet günlerdeki begayet yağışlardan ufuk aksiyon yerleri pahal zararlar gören domestik esnafın yanında yer alarak oluşan sorunlara sürekli çözümler getirmeye öncelik tanıyan Yeşilyurt Şehremini Mehmet Çınar’ın girişimleri neticesinde Malatya Benzin Üreticileri Birliği ile işbirliği halinde Şahnahan mahallesine Süt Cem Tesisi kuruldu. Şahnahan Mahalle Muhtarı Mehmet Adıgüzel, çiftçilere verdiği desteklerden ufuk Yeşilyurt Belediye Reisi Mehmet Çınar’a teşekkürname etti. Malatya Süt Üreticileri Birliği Başkanı Muazzez Kurtoğlu ise, yaşanan kıran döneminde tesisin hayata geçmesi hesabına verdiği emeklerden âlem Başkanı Çınar’a teşekkürname ederek, “Malatyalı üreticilerimize daha yarayışlı işlemler yazmak üzere birlikte hareket ediyoruz. Süt üretimini kayıt altına aldığımız takdirde ekonomiye olan girdisi henüz aşkın artacaktır, bu yönde icraat yapıyoruz. Sütün değerlerini kontrol etmek içinde laboratuvar kuracağız, aldığımız sütün değerlerini bütün millî firmalar ekranlarda görebilecek, buradaki sütü alabilmek üzere rakiplik ortamı oluşacak ve o zamanda üreticimizin sütü üstelik istediği değerde satılmış olacak” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise bölgede hayvancılık ile uğraşan üreticilerin daha bol şartlarda üretim yapmalarına bindi isnat etmek üzere yıllardır üstünde çalıştıkları benzen çokluk merkezini hizmete sunduklarını söyledi. Malatya Benzen Üreticileri Birliği ile bu arada üreticilere destek sunduklarını anlatım eden Çınar, “Yıllardır gerek fiziksel mekanın kurulması gerekse üstelik araba, teçhizat ve ekipman kurulması noktasında alay malay ceht sarfiyat ettik ve burada süt alımları başladı. Yaklaşık aynı kamer ilk burayı bütün kapasiteli hizmete sunmayı planlıyorduk fakat yaşadığımız sarsıntı felaketinden hava bugüne kaldı. Bura Yeşilyurt Belediyesi aracılığıyla tahsis edilen tıpkısı mekandır ve bir tane hedefimiz üreticilerimize bindi vermektir” şeklinde konuştu.

Benzin üreticilerinden alacakları sütleri değerlendirerek çiftçilere sağlık kapısı inşa etmek istediklerini belirten Çınar, “Malatya Benzen Üreticileri Birliğimizde bu kurulan tesisle gelişigüzel millî firmalarla işbirliği yaparak üreticilerimizin sütünü almaya başladı. Çiftçilerimiz ellerindeki sütleri buraya getirerek ilgilendiren firmaya getirdikleri litre oranında kayıtlarını yaptırıyorlar ve firmalarda fiyatını devletimizin desteğiyle gelişigüzel toplamda 11 TL üzerinden alıyorlar. Tesisimiz Şahnahan Mahallesi ve bölgedeki mahallelerde bu işle uğraşan çok değerli çiftçilerimize ulama sunacaktır, tesisin merkezi ayrımsız noktada olması yavaş bire bir ihtiyacın giderilmesine dil oldu. Bundan önceki olduğu kabil bundan sonrada ekincilik, tarım, hayvancılık ve istihsal alanında müteharrik cemi hemşerilerimize desteklerimiz devam edecektir. Tesisimizi eskimemiş çalışmalarla henüz bile güçlendireceğiz. Akıbet zamanlarda haddinden fazla şişman teessürat yaşadık, çok iri sıkıntılar çektik, üreticilerimize kullanılmamış sağlık kapıları fora etmek ortamında hangi gerekiyorsa yapıyoruz” diyerek konuştu.

Share: