Yüksekovalı güreşçiler, kütük demir çekip, araç lastiğine varyos sallayarak şampiyonaya hazırlanıyor

HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde yaşları 11 ile 16 arasında değişen 18 pehlivan, Okul Sporları ve Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’na 2 bin 100 rakımda kâin Armutdüzü köyünün Korunak mezrasında hazırlanıyor. 20 aktarılma ilk mezraya gelen çoluk çocuk, çalışmalarını antrenörleri eşliğinde arazi zeminde kızak ve ongun kütüğü çekip, vasıta lastiklerine balyoz sallayarak sürdürüyor.

Hakkari’ye 80 kilometre uzaklıktaki bir zamanlar yıldırı olayları anılan tahminî 200 bin nüfuslu Yüksekova ilçesi, dirlik ortamının sağlanmasıyla alay malay bundan sonra adını, kültürel, içtimai etkinlikler ile spor faaliyetleri duyuruyor. Gençler, güreş müsabakalarında ilçeye madalya kazandırmak amacıyla yoğun çaba harcıyor. Yaşları 11 ile 16 beyninde mütebeddil 18 pehlivan, Okul Sporları ve Kulüpler Arası Türkiye Şampiyonası’na, ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki 2 bin 100 rakımlı Armutdüzü köyünün Korunak mezrasında hazırlanıyor. Mezraya dinlenme kampı kuran güreşçiler, eşiyle bekâr hayat dolu Münevver Altıntaş’ın evine yerleşti. Sabahın erken saatlerinde uyanan çoluk çocuk, efdal rakımlı mezrada antrenörleri Ahmet Yunus Kahraman ve İshak Altıntaş’ın eşliğinde mevki çalışması yapıyor. Yaklaşık 20 gündür mezrada mütezayit çoluk çocuk, çalışmalarını ise arazi zeminde kızak ve ağaç kütüğü çekip, açar lastiklerine varyos sallayarak sürdürüyor.

Mezradaki çalışmalarını 10 gün elan sürdürecek olan tüvana güreşçiler, yaptıkları kulede Türk bayrağı ve ‘Yüksekovalı sporculardan 2100 rakımdan Sn. Cumhurbaşkanına, Sn. Mehmet Kasapoğlu’na, Sn. Süleyman Soylu’ya selam olsun’ kayıtlı pankartı açtı.’SADECE GÜREŞ EĞİTİMİ ALMIYOR, HAYATTA KALABİLMEYİ DA ÖĞRENİYORLAR’Yüksekova Gençlik ve Spor Müdürü Sami Şiddetli, amaçlarının hem madalya başlamak, hem bile gençleri hayata hazırlamak olduğunu kaydetti. Acı, ilçenin imdi sporla anılmasını istediklerini belirterek, “Güreşçilerimizi şampiyonluğa hazırlıyoruz. 5 degaje yahut deniz kenarında tıpkı yere bile götürebilirdik. Ama onların doğayla çöz içe olmalarını istedik. 18 öğrencimize 2 antrenörümüz eşlik ediyor. Evini ve kalbini gençler üzere açan mütekait karye korucumuz Ziyalı Altıntaş’a bile teşekkür ediyoruz. Sporcularımız yalnız burada güreş eğitimi yahut idman yapmıyorlar. Zat ayaklarının üzerinde durmayı, hayatta kalabilmeyi dahi öğreniyorlar. Kendileri hazırladıkları yemeklerden besleniyorlar. Tezkere kıraat etkinliğini yapıyorlar. Antrparantez biz Yüksekova’bile kâh şeyleri değiştirmek istiyoruz. İlçenin eskiden olduğu gibi terörle değil, sporla anılmasını istiyoruz ve öyle mezkûr tıpkısı kent olacak. Bizlere desteğini esirgemeyen sayın cumhurbaşkanımıza, içişleri bakanımıza, spor ve toyluk bakanımıza, valimize ve kaymakamımız birlikte minnettarız ve Teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.HEDEF, YÜKSEKOVA’YI TÜRKİYE’BIRLIKTE BELLIK HALİNE GETİRMEK

?Antrenör Ahmet Yunus Kahraman da sporcuları, federasyonun 2022-2023 cümbüş programında saha kayran nahiye ve Türkiye şampiyonlarına hazırladıklarını belirtti. Alp, gençleri, 2 bin 100 rakımda belli başlı benzeri seviyeye aktarmak istediklerini ve hedeflerinin de Yüksekova’yı Türkiye genelinde güreş anlamında bellik haline ilam etmek olduğunu söyledi.Share: