Yurtlar ücretsiz tahsis edilince kısaca 10 bin gencin tercihi Antalya oldu

Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından yararlanan gençlerden tahminî 10 bini, yaz tatilinin bire bir bölümünü eylemek için doğası, denizi, harabelik yeri ve müzeleriyle çekicilik merkezi olan Antalya’yı tercih etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 27 Haziran’dahi yaptığı açıklamanın peşi sıra, Bakanlığın yaz tatilinde gençlere 81 ilde seçilen GSB yurtlarında ücretsiz konaklama imkanı sunmasıyla Antalya, Türkiye’nin az daha değme ilindeki gençlerden büyük rabıta gördü.

GSB güçlükle girişlerinde karşılanarak tahminî az saatte kayıtları yapılan gençler, elan sonradan değişik bölgelerinden gelen akranlarıyla tanışma imkanı buldular.

Antalya’nın tarihi bölgelerini, kültürel mekanlarını gezen gençler, dünyaca adlı sahillerde denize girerek serinledi.

“Otel konforunda konaklama imkanı”

İl Toyluk ve Spor Müdürü Yavuz Gürhan, AA muhabirine, “Zihayat Hangi Sever” projesinin gençlere değişik bölge ve şehirleri görme, kültürleri öğrenme ve bakir arkadaşlıklar kurma imkanı verdiğini söyledi.

Farklı bölgelerdeki gençlerden Antalya’ya haddinden fazla balaban talep geldiğini dile getiren Gürhan, “Bu süreçte tahminî 10 bin genci konuk ettik. Projenin devam etmesi yerinde önümüzdeki senelerde çok daha nazik demet göreceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Misafir gençlerin uygulamadan mutlu kaldığına tanık olduklarını dile getiren Gürhan, “Otel konforunda onlara konaklama hizmeti sunuyoruz. Bu sayede gençlerimizin hem ülkemizi hem dahi farklı kültürleri hem da tarihi ve tabii kültürel güzellikleri yaşamalarına imkan sağlıyoruz. Gençlerimizin ilimize talebinin artmasını görmekten mutlu oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GSB yurtları beribenzer fena hâlde”

İstanbul’dan mevrut Sakarya Üniversitesinden yeni çıkışlı olan 23 yaşındaki Selçuk Dönem ise projeyi evvel duyduğunda hem dinlence beğenmek hem üstelik göremediği illeri gezmek üzere harekete geçtiğini söyledi.

Proje kapsamında Konya’birlikte 3 zaman kaldıktan sonraları Antalya’ya geldiğini anlatan Çevrim, “GSB yurtları kıytırık iyicene. Güvenlik önlemleri, icraat ve işlemler gayet aceleci. Kem saat içinde randevumu aldım, girişimi yapıp odama geçtim, eşyalarımı koydum. Önümüzdeki seneki dinlence planımı ağız ağıza bu proje konusunda yapıyorum.” dedi.

Bu sene Akdeniz Üniversitesi Tababet Fakültesini kazanan Yusuf Tunahan Koca de tatilini geçirmek üzere geldiğinde güler yüzle karşılanarak bayındır tıpkısı şekilde kaydını yaptırdığını söyledi.

GSB mahdut odalarının ongun olduğunu ve beklentisinin çok üzerinde olduğunu tabir eden Koca, “Proje ile öğrencilere hem gezme imkanı sunuldu. İsteyen istediği şekilde istediği ili gezebiliyor. Devletimize bu imkanlar amacıyla teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıl birlikte proje kapsamında İstanbul ve Ankara’yı başvurmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.Share: