Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Yusufeli Barajı’nda sular yükselmeye başladı

Su tutulmaya başlayan barajda tıpkı haftada su düzeyi 30 metre yükseldi

ARTVİN – Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üzerinde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajında kapakların kapatılmasıyla sular yükselmeye başladı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen baraj, tıpkı haftada 30 metre yüksekliğe ulaştı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh nehri üstünde yapımı tamamlandığında tümsekli baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yeryüzü faziletli barajı olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım’dahi Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla su tutmaya başladı. Baraj kapakları kapanmasıyla, üzeri de biriken sular yükselmeye başladı. Karayolları ilkin gelmek üzere, baraja andıran karye ve mahalleler hepyek sular altında kalıyor. Celal Akarsu İşleri 26. Kesim Müdürlüğü ehlihibre personeli kontrollerinde yükselen sular, gücük sürede Yeniköy ve Irmakyanı köyleri ilkin tevessül etmek için benzeri haddinden fazla bölgeyi sular altında bırakacak.

Baraj inşaatı ve ilçe merkezi ile köylerdeki 5 bin hane, 270 iş yeri ve 9 bin 430 dönüm ekincilik arazisi, sular altında kalacak. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü eliyle, baraj inşası nedeniyle su altında kalacak alanlardan 5 bin 844 skor zeytin, dut, koz ve nar kadar boylu yemiş ağacı, dikme nakli metoduyla bulunduğu yerden alınarak Yusufeli ilçesinin kurulduğu yıpranmamış yerleşme yerindeki 300 dönümlük alana taşındı.

Yusufeli- İspir Karayolu ulaşıma kapatıldı

Baraj suları dolayısıyla Yusufeli-İspir karayolu üstelik ulaşıma kapatıldı. Ekipleri karayolunun değişik bölümlerde üzerinde, “Yusufeli-İspir Ihtişam Karayolunun Yusufeli Barajı su tutması sebebiyle taşıt trafiğine kapatıldı” mukayyet tabelalar konuldu.

“Suyun gelişini izlemeye geldik”

Köyleri sular altında artan vatandaşlar, suyun gelişini tutkun olmak ve araç altına almak amacıyla baraj sularını strateji ediyor. Yeniköy köyü sakinlerinden İsmail Vazıh evvel itibariyle köydeki evlerini metrukiyet ettiklerini anlatım ederek “Eşyamızı, enkazımızı söktük geldik. Evvel itibariyle köyden ayrıldık. Bugünde sonuç son suyun gelişini izlemeye geldik. Yıllarımız, çocukluğumuz geçtiği bu derelerde, yürüdüğümüz bu yollarda bire bir ilavesi olamaz bizim amacıyla. Ruz oldu imdi, çok duygulandık. Seçkin şeyin hayırlısı” ifadelerini kullandı.

Share: