36 kişiye çukur olan Rıza As Apartmanı’nın inşaatında çalışan işçiler tayin edilecek

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana mevrut 6.6 büyüklüğündeki depremde 36 kişinin öldüğü, 17 kişinin üstelik yaralandığı Rıza Bey Apartmanı sorumlularının yargılandığı davada murafaa heyeti, inşaatta çalışan işçilerin tayin edilmesi için Sosyal Asayiş Kurumuna alfabe yazılmasına değişmeyen verdi.

Ege Denizi Seferihisar açıklarında, 30 Ilk Teşrin 2020’de meydana mevrut, 115 kişinin hayatını kaybettiği 6,6 büyüklüğündeki depremde; Bayraklı’dahi bulunan 8 eğik Sevda Mir Apartmanında 36 sevimli yaşamını yitirdi, 17 gönül de yaralandı. Depremin ardından başlatılan anket çerçevesinde 4’ü vakfedilmiş 9 birey hakkında, İzmir 5. Gösterişli Ceza Mahkemesinde “bilinçli taksirle aniden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına bozukluk olma” suçundan 20 yıla kadar mapushane cezası talebiyle dava açıldı. Müdrike süresinde 2 sanık tahliye edildi. Entelekt şamasında Heves Bey Apartmanındaki dişçi polikliniği sahipleri Ardıl H. ve Saygınlık Y. ile daire sahipleri Selma E. ve Ender E.’nin da dosyalarının birleştirilmesiyle sanık sayısı 13’e yükseldi. Sanıkların yargılanmalarına bugün İzmir 5. Kilolu Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar mimar Büyük Serdar Bayram ve bina müteahhidi Hasan Hüseyin Özkan, Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, bazı tutuksuz sanıklar, müşteki ve avukatlar ise salonda amade bulundu.

Celsede tutuklu maznun Büyük Başkumandan Alay’ın avukatı savunma yaparken, depremde yaşamını yitirenlerin izleyicilerin tepkisi üstüne ağız dalaşı artık. Tartışmanın düet diyaloğa dönmesi cihetiyle murafaa başkanı, bazen izleyicileri salondan çıkarılmasına karar verdi.

Tartışmanın sonuç ermesinin arkası sıra tutuklu sanıklara bayram verildi. Tutuklu sanık Hasan Hüseyin Özkan, cezaevinden kıygın olduğunu söyleyerek, “Dünyalık sahibi seçme beton dökümünde yanımdaydı. Ben binayı yaparken hazır beton kullandı. 35 çatı yaptım elden 1’i yıkıldı. Diğerlerini sağlam yaptım de bunu mu çürük yaptım? Mimar ve mühendisle muhattap olmadım. Binanın ortamında dışında müdahale edilmeyen kayran kalmamış. Duvarlar perde beton vazifesi görüyor. Aşiyan yere işyeri açılır mı? Yarım malzemeyi kabul etmiyorum. 70 yaşımda hastanelere düştüm. Esenlik sorumlarım var. Çokça mağdurum” dedi.

Birleştirme kararı beklenecek

Söz verilen mevkuf sanık Şanlı Başkomutan Söz üstelik günahsız olduğunu savunarak, “Olayla ilgim ve bilgim bulunmayan. Çabucak diplomamın kullandığını anlatmaya devam edeceğim. Tamamen suçsuzum. Gözaltına alındığımda bir geçersizlik olduğunu düşünmüştüm. Ancak 2 yıldır hapishanedeyim. Yaşananlardan ekolojik ortam zehir çekiyorum ve içiş acıyor. Ben suçsuzum” diyerek konuştu.

Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına değişmeyen veren duruşma heyeti, İzmir 13. Temel Ukubet Mahkemesi’nin talebi konusunda İzmir Bölge Adliye Mahkemesinden çıkacak tevhit kararının beklenmesine, inşaatta etkin işçilerin tayin edilmesi amacıyla Içtimai Düzenlilik Kurumuna abece yazılmasına ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesine hükmederek davayı erteledi. – İZMİR

Share: