ABD’de yetiştirici fiyatları temmuzda beklentilerin aksine düştü

ABD’üstelik Üretici Karşılık Endeksi (ÜFE), temmuzda beklentilerin bilakis mahiye yüzdelik 0,5 azalırken, yıllık yüzdelik 9,8 ile beklenenden az artış kaydetti.

KUL Himmet Bakanlığı, temmuz ayına ilişkin ÜFE verisini açıkladı. Buna bakarak, ÜFE temmuzda ayrımsız eski taban kıyasla yüzdelik 0,5 azaldı.

Piyasa beklentilerinin aksine düşüş gösteren verinin bu dönemde yüzdelik 0,2 artması öngörülüyordu. İki yılı çok bire bir süredir ilk defa düşüş kaydeden malumat, haziranda yüzde 1 artmıştı.

Bu dönemde müstahsil fiyatlarında yaşanan düşüşte benzin fiyatlarındaki yüzdelik 16,7’lik azalış etkili oldu.

Yetiştirici fiyatları, temmuzda almanak bazda ise yüzde 9,8 arttı.

Beklentilerin altında kalan müstahsil fiyatlarındaki yıllık yükselişin temmuzda yüzde 10,4 olması oranlama ediliyordu. Üretici enflasyonu, haziranda ise yıllık yüzdelik 11,3 artmıştı.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE birlikte temmuzda maaş yüzdelik 0,2 ve yıllık yüzdelik 7,6’lık artma gösterdi.

Atom Çekirdeği ÜFE’ye ilgilendiren etraf beklentisi, almanak bazda beklentilerle koşut ayrımsız durum izlerken, aylık bazda yüzdelik 0,4 artması yönündeydi. Atom Çekirdeği ÜFE, haziranda da mahiye yüzdelik 0,4 ve almanak yüzdelik 8,4 artmıştı.

ÜFE, üretimde mergup girdilerin fiyatlarını ölçerek sonuncu işaret fiyatlarına ve kolluk enflasyona ilgili ipuçları veriyor. ESIR Şekil Bankası (Fed), ÜFE de dahil oluşmak amacıyla cümle para şişkinliği göstergelerini izlem ediyor.

Analistler, temmuz ayına ilişik ÜFE verisinin enflasyondaki yavaşlamaya meni ettiğini belirtti.

Share: