Acun İnsan Hakları Günü programı

‘Dünya İnsan Hakları Günü’ dolayısıyla düzenlenen programında mütekellim Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, “Yer balaban tabiiyet, âdemiyet sevgisidir. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünü kanıt edinmiş kadim ayrımsız kültürün temsilcileriyiz” dedi.

‘Dünya İnsan Hakları Günü’ münasebetiyle Doç. Dr. Bulak Gönülden Cankara’nın sunumuyla konferans düzenlendi. Bilecik POMEM’de düzenlenen konferansa Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Bilecik Tecim İl Müdürü Şinasi Balta Bilecik İl Açıkgöz Komutanı Mümessil Albay Utkulu Sandalet, gelgel amirleri ve POMEM öğrencileri katıldı. Konuşma, Doç. Dr. Pınar Samimi Cankara’nın ‘Herkes üzere İnsan Hakları’ ve ‘Halkın Dirilişi, Hakkın Yükselişi’ mevzulu sunumlarıyla başladı.

“Devletimiz ve milletimiz insanı yaşat ki mehabet yaşasın şiarıyla akım ediyor”

Günün meal ve önemine ait konuşması ile devam fail programda serencam adına konuşan Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya sağlık sebebinin insana bakım olduğunu unutmadan ve gayretle çalışılması gerektiğini vurguladı. İnsana kaçınmak göstermenin adam onurunu korumak, onun yaratılıştan mevrut haklarını kullanmasını uydurmak, tarihimiz ve medeniyetimizin yüzyıllardır süregelen eş değeri olduğunu belirten Ilbay Kızılkaya, “Devletimiz ve milletimiz, batıdan öğrendiğiyle değil, ecdadından öğrendiğiyle, insanı yaşat ki azamet yaşa şiarıyla hareket ediyor. Tarihimizde olduğu kabil, daha çok da adaleti ve iyi görüyü tam dünyaya götürecek olan aziz milletimiz olacak. Dedemizin, ecdadımızın izinden giderek ülkemize mevrut bütün mazlum insanlara cemaat çıkacak, var olan haksızlıklara ve zulümlere cebin çıkmaya bitmeme edeceğiz. Şeyh Edebali’nin; ‘İnsanı yaşat ki Fehamet yaşa’ düsturundan hareketle devletimiz, herif haklarının ülkemizde, beyannamenin ruhuna akıllıca olarak sunu etken şekilde hayata geçirilmesi hususunda hassaslık göstermektedir. Ülkemizde, inançları yahut fikirleri hangi olursa olsun parçalanmamış vatandaşlarımız eşittir. Gündeş heybet anlayışında din yahut telakki tamamen hiçbir ayrıma düzlük yoktur. Cemi vatandaşlarımız, memleketimizin gelişigüzel köşesinde, bu ülkenin eksiksiz nimetlerinden faydalanabilmektedirler. Bireysel farklılıklarımız zenginliğimiz; ortak kimliğimiz ise gücümüzdür” dedi. – BİLECİK

Share: