AK Öğür Kol Başkanvekili Ünal, Kahramanmaraş’ta güreşçi köprüsü açılışına katıldı Açıklaması

DÜRÜST Parti Grup Başkanvekili Ateş Parçası Ünal, Onikişubat Belediyesinin sülale sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak mevki sayısının 56’ya çıktığını belirtti.

Ünal, Büyükşehir Belediyesi marifetiyle gestalt Dulkadiroğlu ilçesinde inşası tamamlanan Kanlıdere Köprüsü’nün açılış töreninde yaptığı konuşmada, kentin ruhunu, kimliğini, karakterini ve tarihi dokusunu merkeze alarak cereyan ettiklerini dile getirdi.

Ünal, “Çünkü, ayrımsız şehrin çocuklarının karakterini, kimliğini, o şehrin ruhu, mimarisi, tarihi dokusu belirler. Kahramanmaraş, kimliği olan benzeri şehirdir. Karakteri olan ayrımsız şehir ve hepsinden önemlisi hikayesi olan benzeri şehir. Bu hikaye tıpkı alplık hikayesi ve İstiklal madalyası ile ödüllendirilmiş ve herhangi bir ferdi ‘kahraman’ adına nitelendirilmiş aynı şehirden bahsediyoruz. her bir ferdinin şişman hikayeleri olan bire bir şehir. Yani Rıdvan Hoca’yı aldığınızda aynı hikaye, Mehabetli Sezai Efendi’yi aldığınızda aynı hikaye, Senem Ayşe’yi aldığınızda ayrı bir hikaye, Abdal Halil Ağa’yı aldığınızda ayrı bire bir hikaye, Aslan Bey’i aldığınızda ayrı tıpkısı hikaye. Değme biri balaban kavgaların, şişman aynı mücadelenin nazik aynı bağımsızlık azminin şahsiyetlerine dönüşmüş seçkin ferdi ‘kahraman’ olan ayrımsız şehirden bahsediyoruz.” dedi.

Ünal, Kahramanmaraş’ın çok özel ve kıymetli aynı site olduğunu ve mimarisini birlikte 2011 yılından bugüne tarihi Kahramanmaraş kalesini merkeze alarak yeniden ortaya çıkardıklarını tabir etti.

Çalışmaların devam ettiğini nâkil Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu şehrin karakterini, tarihi dokusunu, mimarisini 2011’den bugüne Kale’yi merkeze alarak yeniden ortaya çıkarıyoruz. Tarihi yapılar bir bir ortaya çıkıyor. İnşallah Türkiye’nin sunma gani mimarlarından birisi olan Sayın Hilmi Şenel çalışmasıyla bu arada Tekke’nin yıpranmamış mimarisi ortaya çıkacaktır. Ulu Cami çevresinin ve tarihi Maraş Çarşısı’nın yıpranmamış tarihi dokusu artık. Şehrin kalbini şehrin tarihi dokusuna akla yatkın adına yeniden ortaya çıkarırken bir zamanda de şehrin muvasala zir yapısını şehrin, afiyet eğitim, kabil değme alanda zir yapısını da çağdaş imkanlarla bugünün şartlarını karşılayacak şekilde ayağa kaldırıyoruz. Bir zamanda hükümetimiz hamdolsun bugüne büyüklüğünde 60 bilyon yatırım yapmış Kahramanmaraş’a. Bu rakama büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yatırımları karışma değil.”

Konuşmasında Kahramanmaraş’ta “Tabiat Dostu Site ve Duyarlılık” ana temasıyla gerçekleştirilecek EXPO 2023’e de değinen Ünal, “Onikişubat Belediyesinin aile sahipliğindeki EXPO 2023’e katılacak mevki sayısı şu dakika 56’ya çıkmıştır. Bu yatırımlar bu 60 milyara karışma değil. Aynı şehri ayağa kaldıran o şehrin evlatlarıdır. O şehrin evlatlarının şehirleriyle ilişik hayalleridir, dertleridir, o şehrin evlatlarının kendi rüyalarını zat şehirlerinde görmesidir. Allah’ın izniyle inşallah 2023 hedefleriyle kendimizi sınırlamıyoruz. İnşallah 2053’ü, Cumhurbaşkanı’mızın koyduğu hedefler çerçevesinde 2071’i hedefliyoruz. Kâfi kim benzeri olalım deneyli olalım, hayat dolu olalım, bilcümle birlikte diri ve şişman Türkiye hayalimizi baş başa gerçekleştirelim.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise kente kullanılmamış bir yatırımı elan kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, köprüyü 35 milyonluk tıpkı yatırımla 89 günde düz yazı ettiklerini söyledi.

Tüm kol arkadaşlarına teşekkür fail Güngör, “Bakir köprümüze geçtiğimiz orak ayı ayında kaybettiğimiz, değerli büyüğümüz, milletvekilliği ve şehremaneti başkanlığı görevlerinde şehrimize hizmetleri bulunmuş Uca Sezal ağabeyin ismini veriyoruz.” dedi.Share: