Amasya’da patika lisesi öğrencileri depremzedeler amacıyla soba üretiyor

Amasya Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi öğretmen ve öğrencileri, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için soba üretimi yapıyor.

Sabah er saatlerde işe koyulan mektepli ve öğretmenler, depremzedelerin bağırsak ve dış mekanlarda kullanabilecekleri sobalar yapım emreylemek amacıyla akşam ezanı geç saatlere büyüklüğünde çalışıyor.

Okul Müdürü Niyazi Şiş, AA muhabirine, depremin kere açtığı yaraların benzeri zaman ilk sarılabilmesi amacıyla celal ve ulus işbirliğinde çalışıldığını söyledi.

Depremzedelerin acılarını yüreklerinde hissettiklerini tamlayan Şişkin, “Ülkemizin geçirmiş olduğu afete bizim birlikte katkımız olması hesabına öncelikle çocuklarımızın hazırlamış olduğu yardım kolilerini bölgeye ulaştırdık. Sonrasında soba işine başladık. Ürettiğimiz sobaların depremzedeleri ısıtması bizi bahtiyar edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Okulun Mızrap Teknolojisi Alan Şefi Fehmi Masraf da “Kardeşlerimiz orada ağırbaşlılık içindeyken biz evlerimizde uyuyamadık. Bir Anda birleştirme yerine okul müdürümüzün liderliğinde çevreden bize destek olan firmalarla görüşerek vacip desteği aldıktan sonraları soba üretimine başladık. Sunma kısa sürede bu kardeşlerimize ulaştırılmak üzere okulumuz büro öğretmenlerinden birlikte gayrı bölümdeki arkadaşlardan üstelik hem maddesel hem manevi bindi alarak acul bire bir şekilde üretimimize devam ediyoruz.” dedi.

Öğrencilerden Sungurcan Biberli da “Soba yapımına bitmeme ediyoruz. Allah’ın izniyle genişlik güdük zamanda depremzedelerimize sobalarımızı yetiştireceğiz.” ifadesini kullandı.

İç ve aut mekanlarda kullanılabilecek 100 soba, cumartesi haset deprem bölgesine gönderilecek.

Share: