Bursa’da “Yer Sarsıntısı Gerçeği ve Bursa” paneli yapıldı

Artvin-Ahıska-Batum Dernekleri Konfederasyonu (ARTKAFKON) ile Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği marifetiyle “Hareket Gerçeği ve Bursa” paneli düzenlendi.

Bursa Merinos Koyunu Atatürk Kongre ve Kültür Sarayı Osmangazi Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik, Kur’an-ı Selek tilaveti ve 6 Şubat’ta meydana mevrut Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler üzere dua edilmesiyle başladı.

1-7 Mart Hareket Haftası ve Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 102’nci yıldönümü zımnında gerçekleştirilen panelin açılışında mütekellim ARTKAFKON Umumi Başkanı Keleş Fehamet Manasoğlu, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara de evgin şifalar diledi.

Bu acıları unutmayacaklarını ifade eden Manasoğlu, “Birlikteliğimizle bu günleri dahi atlatacağımıza olan inancımız tamdır. Ancak unutulmamalıdır kim ülkemiz hareket gerçeğini aktif ve yaşayacak tıpkı coğrafya. Bu gerçeği unutmadan zaruri birlik önlemleri almalı ve bu önlemlerle yaşamalıyız.” dedi.

Açılış konuşmalarının arkası sıra açık oturum bölümüne geçildi.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Erkan Işığıçok moderatörlüğündeki panele, Bursa Beceri Üniversitesi (BTÜ) Rektör Yardımcısı, BTÜ Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan, Mekansal Planlama ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Abat, Bina Teftiş ve Sarsıntı Mühendisleri Derneği Umumi Başkanı Nazmi Delimsirek ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Zelzele ve Dayanaklık Etmek İnceleme Büro Müdürü Ahmet Ağlan konferansçı kendisine katıldı.

Bayhan, panelde yaptığı sunumda, depremden etkilenen bir nice ilde incelemelerde bulunduklarını, Kahramanmaraş’ın yapısı ve yerleşimi itibarıyla Bursa’ya çok benzediğini söyledi.

Hasarın sönük zeminlerde, bozuk ve faziletli binalarda olduğunu tayin ettiklerini belirten Bayhan, “Marmara Bölgesi da Yıldız Küçük Asya Fay Hattı etkisinde. Yıldız Küçük Asya Kırık Hattı üçe ayrılıyor ve tıpkısı kısmı Bursa’dan geçiyor. İstanbul nüfus kesafeti ve ekonomik değeri zımnında gündeme getiriliyor ancak bu kızdırma Marmara’nın güneyi amacıyla dahi mevcut. Bursa’de da bu acı var. Bu nedenle kamusal alanlarda ve konutlarda beklenir depremler öncesi lazım tedbirlerin alınması heybetli.” diye konuştu.

Soru-cevap bölümünün peşi sıra siyasal sona erdi. Etkinliğin böylece panelistlere plaket ikram edildi.

Etkinliğe, önceki ahit Faaliyet ve Sosyal Güvenlik ile Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Polat, Bursa Ilbay Yardımcısı Yusuf Gökhan Muvakkat, Bursa Büyükşehir Şehremaneti Komutan Vekili Maksat Çipo, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TDMMB) Genel Sekreteri Dr. İlyas Demirci, siyasi parti, akademik görüş ve sivil topluluk örgütlerinin temsilcileriyle ARTKAFKON bünyesindeki federasyon ve dernek başkanlarıyla üyeler katıldı.

Share: