ÇANAKKALE – 322 martir mezarının bulunduğu Fotoğraf Bel Şehitliği canlandırma ediliyor

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının diriltme projeleri kapsamında Eceabat ilçesi Küçükanafarta köyünün kuzeybatısındaki Fotoğraf Bayır Şehitliği’nde mesai başlatıldı.

Mimar Aşure Ayı Hilmi Şenalp’in danışmanlığında sene sonuna büyüklüğünde tamamlanması planlanan çalışmada, Çanakkale Esmer Savaşları sürecinde bölgede görev yapan 1’inci, 17’nci, 33’üncü, 35’inci, 39’uncu ve 126’ncı alaylardan tayin edilen toplanmış 322 şehidin isimleri yazılacak.

Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, gazetecilere, bölgenin seçkin alanının Çanakkale kahramanlığıyla, fedakarlığıyla kendini hissettirdiğini söyledi.

Söz konusu şehitlikle ilişik hikmet veren Kaşdemir, şöyle konuştu:

“Şu anda ‘Çanakkale geçilmez’ destanını yazan, yurt, kavim, mübarek değerler uğruna canını ortaya koyarak martir olan kahraman Mehmetçiklerimizin ebedi istirahatgahı olan ve eskimemiş tayin ettiğimiz Fotoğraf Belen Şehitliği’ndeyiz. Burada şehitlerimiz kefensiz yatmakta. 107 yıldan beri onlar uğurlarına martir oldukları bu topraklarda ebedi istirahatgahlarındalar. Tığ dahi Tarihi Düzlük Başkanlığı adına kahramanların hatıralarını yaşatmak ve uğruna şehit oldukları bayrağın gölgesinde ebedi istirahatgahlarını yapmaları için çalışmalarımızı başlattık. 322 Mehmetçiğimizin ismini tayin ettik ve şipşak çalışmalara başladık. Saf dokuyu, orijinalliği bozmadan arz birkaç seviyede beton ve demir kullanarak çok dümdüz bire bir şekilde bu şehitliğimizi canlandırma ediyoruz.”

Şehitlikleri aramaya, nerede ayrımsız şehit mezarı varsa bulmaya çalıştıklarını anlatan Kaşdemir, diriltme çalışmalarının süreceğini sözlerine ekledi.

Share: