Çölyak hastalarının aradığı karabuğdayın hasadına başlandı

Kastamonu’da, glüten içermemesi cihetiyle çölyak hastalarından nazik rabıt gören ‘karabuğday’ın hasadına başlandı. Deneyim için karabuğday eken aynı rençper ise rekolte karşısında büyük memnuniyet yaşadığını söyledi.

Son dönemlerde glütensiz caize kaynaklarına artan umu ve çölyak hastalarının aradığı im haline mevrut karabuğday, Kastamonu’üstelik hasat edilmeye başlandı. Arıcılığa birlikte katkı sağlayıcı karabuğdayın Türkiye’deki ekim ekim alanı değme güzeşte devir genişliyor. Çevresindeki birçok kişinin “yapamazsın” söylemlerini dikkate almayarak Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde karabuğday eklemeye karar verdi. Güzeşte yıl deneme için 10 dönüm alana karabuğday eken Yasin Sakatatçı, erdemli ürün ve talebin aşkın olması sebebiyle ilk teşrin alanını bu yıl genişletti. 20 dönüm alanda Karabuğday eken Yasin Ciğerci, aldıkları ürün karşısında büyük memnuniyet yaşadığını söyledi. Kentte çölyak hastalarının protein değeri yüksek ürünlere ulaşmasını kolaylaştıracak olan karabuğday üretiminde, 20 dönüm arazide kısaca 7 titrem mahsul makbuz.

“Deneyim gayeli ektim, faziletkâr verim alınca ilk teşrin alanını genişlettim”

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde taze yaşta rençperlik yaptığını anlatan Yasin Sakatatçı, “Karabuğdayla geçmiş tanışmam, siyez buğdayından sonradan elan ayrımlı aynı kabil arayışındaydım. Bu arayış yaklaşık 2 yılımı aldı. Daha sonra karabuğdayla tanıştım ve bu buğdayın Türkiye’de neredeyse yok denilecek seviyede olmadığını gördüm. Tecrübe amacıyla geçmiş olarak özlük deneme alanımı yaptım. Buğday hakkında çok tıpkısı bilgimiz yoktu. Zira normal familyası çokça farklı, kuzugiller familyasından. Karabuğday üçgenimsi tıpkısı yapıya sahiptir. İlk tecrübe aşamasında gözlemledim. Zira normal buğday kabilinden olmuyor. Tek bilgiye sahipte değildim, ekim aşamasında. Bu buğdayı eken birilerine sorduğumda ise ‘siz yapamazsınız, ekemezsiniz’ üzere alın görüşlerle karşılaştım. Ego bu buğdayı yetiştirebileceğime inandım ve babama danıştım, onunda desteği ile ekmeye başladık” dedi.

“Siyez buğdayına mütenavip bire bir yapıt olsun diye karabuğday ektim”

Karabuğdayın Mayıs ayında dikildiğini ve kendisini baran ve kar suları ile beslediğini anlatan Yasin Sakatatçı, “Biz, bu buğdayı saf namına yetiştirmeyi planladık ve bunu dahi başardık. Karabuğdayın hasadını yaparken normal hasatlardan farkı az buçuk henüz geç olması yani normalde siyez evet birlikte buğdayda başak yapıları bile farklı oluyor. Buğdayımızda glüten on paralık yoktur, glüten olmayacağı ortamında çölyak hastaları çok şen ayrımsız şekilde yiyebiliyor. Genişlik mıhlı ürünü ortaya çıkarabilmemiz amacıyla çabaladık elhak amacımız birlikte buydu ve siftinlik riziko alarak diktik. Tığ bu ürünü, başta ne çıkacağını üstelik bilmiyorduk ve şu anda de bereketli diyebiliyoruz. Tıpkı şeye inandığınızda ve bunu başardığınızda haddinden fazla bahtiyar oluyorsunuz. Benimde mutluluğum karabuğday oldu. Çünkü siyez buğdayından sona daha farklı hangi yapabilirim dedim, karabuğday olduğunu ayırt ettim. Bu buğdayın ise değişik çeşitlerine eğilmek istiyorum. Yani karabuğdayın makarnası, eriştesi hassaten ekmeğini de yapmayı düşünüyorum. Bunları yaparken tabiilik çok oylumlu farkı bir un işin içine girmeden hoppadak karabuğdayla olması gerekiyor. Yerken bile o hoş kokulu kokusunu kendine ait özelliklerini ortaya çıkması gerekiyor. Karabuğday ve özge buğdaylardan ayıran sunu şişman özelliği kişi aroması ve rengi. Çiğ ve fırınlı namına ikiye ayrılabiliyor, bizim amacımız ise burada çiğ olarak üretebilmek. Çiğ derken tarlada domuzuna oluşması gerekiyor, şayet tarladan oluşmadan biçtiğimiz zaman olmuyor, aşamaları var. Biz genişlik bilim kısımda karabuğdayı biçiyoruz. Prizma aşaması bittikten sonradan kurutma aşaması geliyor. Sunma saf şekilde gündüz ışığı ile kuruması gerekiyor. Sıra Işi makineye girmeden sunma doğal şartta kurutulması gerekiyor. Benim amacımda buydu, karabuğdayla ülfet etmek ve tanışıktan sonraları ise değişik elan neler yapılabilir söz gelimi yeryüzü metin on paralık reçete kullanmadan, buydu ve bunu de başardım” diye niteleyerek konuştu.

“20 dönümlük araziden 7 titrem civarında ürün aldık”

İhsangazi’da 20 dönümlük araziden kestirmece 7 ton civarında verim aldıklarını söyleyen Sakatatçı, “İlk kendisine 7,5 dönümlük aynı araziye ektim, orada tahminî 1 titrem ürün elde ettim. Bu yıl ise 20 dönümlük araziye karabuğday ektim. 6 ila 7 ton arasında tıpkısı nişane elde ettim. Bu ürünleri ektikten sonradan kendini buğulanmış yerine veriyor ve o nemi dahi kurutmanız gerekiyor. Kurutmadığınız takdirde değişik türde böceklenmeler yapıyor” şeklinde konuştu.

“Özellikle çölyak hastalarının talebi karabuğdaya bunaltıcı oluyor”

Alelhusus çölyak hastalarının karabuğdaya talebinin korkulu olduğunu tamlayan Ciğerci, “Ben bu ürünü yapmadan geçmiş çölyak hastaları çok talepte bulundu. Böyle tıpkı madde var mı? Tabii hangi yapıp kullanabiliriz. Benimde ayrıntılı zamandır araştırdığım ayrımsız üründü. Benim amacıyla oylumlu olan esenlik konusu yeryüzü tabii olan bilen ürünü ortaya çıkarmaktı. Çölyak hastaları çok rahat benzeri şekilde kullanabiliyor. Sonuç zamanlarda karabuğday bakir eskimemiş ekilmeye başlandı. Tığ çiftçiyiz araştırmamız gerekiyor nasıl ayrımlı ürünler ortaya çıkarmamız gerekiyor bunu bilmeliyiz” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: