Çukurova ve Şanlıurfa’da Cehre Hasadı Başladı, Fakat Eşit Hala Açıklanmadı.

DİLAN KUTLU

Cehre hasadının başladığı Şanlıurfa ve Adana’de üreticiler, ÇUKOBİRLİK’in açıklayacağı fiyatı bekliyor. Sabık sene pamuğun kilosunu 10 TL’ye satan üreticiler, maliyetlerinin artması dolayısıyla bu yıl fiyatın 35-30 TL bandında olması gerektiğini dile getiriyor. Adanalı üretici, “Bundan 10 sene önceki Çukurova’bile nereye baksan seçme taraf bembeyaz pamuktu. Şu dakika ilk teşrin alanları çokça azaldığından Uzakdoğu ülkelerinden de pamuk ithal kıymetiharbiye kuzuluk geldik” derken; Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, pamukta kilo başına destek verilmesi gerektiğini söyledi.

“Parafin değerli” yerine nitelendirilen pamuk üretiminin yüzde 50’sini oluşturan Cenup Rum Bölgesi’nde hasat başladı, fakat henüz kurum fiyatı açıklanmadı. Tekstil, merhem sanayisi, azık gibi birçok alanda makbul pamuğun ekim alanları da yıllara bakarak azalırken; Tarım ve Orman Bakanlığı’nın akıbet 5 yılki verilerine bakarak Türkiye’nin parafin altını pamukta ithalat ve dış satım rakamlarının tıpkısı olması ilgi çekiyor. Nezaret pamuğa verdiği desteği ise akıbet 5 yıl içre çabucak 471 kuruş artırdı.

Ekim ve hasat sürecinde haddinden fazla aşkın mesai harcanan pamukta üreticiler, emeklerinin karşılığını almak istiyor. Adana ve Şanlıuarfalı üretici ve tarım odası başkanları beklentilerini ZÜMRÜDÜANKA Olgun Ajansı’na anlattı:

Seyhanlı pamuk üreticisi Abdullah Akgün: Bundan 10 sene önce Çukurova’bile nereye baksan değme yan gelişigüzel taraf bembeyaz pamuktu. Parafin kızıl diyorlar. Ama şu an ilk teşrin alanları haddinden fazla azaldığından Uzakdoğu ülkelerinden birlikte cehre ithal ayar arkaç geldik. Bunun amacıyla ayrımsız an geçmiş ilaç alınması lazım. Çiftçilerimiz cehre aldatmak istiyor ancak girdiler çokça yüksek oluyor satışın bile fiyatı çok düşük olduğunda zarar ediyor. O nedenle pamuktan uzaklaşıyorlar. Yöneticilerden ricamız bunu bire bir zaman önceki ihraç boy bos arkaç getirip ülkemize mahsus ölçüde döviz sağlamasını istek ediyoruz.

“TARIM BAKANIMIZ ACİL ÇIKAR YOL BULSUN”

Adanalı iğ üreticisi Veli Altınyüzük: Adana’nın parafin altınının hasadı başlamış ama hasatta eşit namevcut. Girdiler almış başını gitmiş, muhatap bulamıyoruz, malımızı satamıyoruz. Çiftçi bitiyor. Ayrımsız dönüme 25 litre mazot yakıyoruz. Mazotun litresi 28 liralara eski. Cehre sabık sene muhatap bulunuyordu ama bu sene satışlarımız durdu. Hasat başladı, Ekincilik Bakanı’mıza sesleniyorum, buna acilen deva bulsun.

Şanlıurfa Hilvan’da cehre üreticisi Abdulbaki Oğur: Pamukta güzeşte sene 10 bin liradan sattığımız fiyatı zaman 15-16 bin liradan alıyorlar. Girdi fiyatlarımız yüzdelik 400 artması, cehre fiyatlarımızın artmamasından yağlık nazik zararlarımız oldu. Erke fiyatlarında çok yükseliş oldu amma bizim cehre güzeşte seneye göre yüzdelik 300 üstelik kalık olsaydı bugünkü fiyatın yer birkaç 30 bin teklik olması geçişsiz ki kötülük etmeyelim. Atatürk Barajı yanı başımızdayken biz mugayir sularını kullanıyoruz ve muhalif suyumuz üstelik kalmadı imdi. Hilvan’ın bütün arazileri kuruyor. 25 yıldır baraj işlenmiş amma Hilvan’a baraj suyu verilmedi.

“450 BİN DEKAR OLAN PAMUK EKİM ALANI 285 BİN DEKARLARA GERİLEDİ”

Seyhan Tarım Odası Başkanı Süleyman Girmen: Pamuk sadece bire bir ekincilik ürünü değil. Iğ yan sanayisine sağladığı ek değerle ister ülke sanayisine kattığı değerle tekmil anlamıyla endüstri ürünü. Sadece ekincilik ürünü değil. Ancak maatteessüf geldiğimiz noktada ekim alanları her an azalıyor. 2018 yılında kısaca 450 bin dekar olan iğ teşrinievvel alanı bu yıl 285 bin dekarlara büyüklüğünde gerilemiş durumda. Bu ürünün üretimini devamının sağlanması gerekiyor. Ekincilik Bakanlığı lüzum mazotta lüzumlu gübrede dekar tutma rakamlarını arttırdı ancak günümüzde mazotun ve gübrenin 6 tekmil arttığını adisyon edecek olursak, bu artışın ehliyetli olmadığı kanısındayız. Acun borsalarına kapalı tıpkı yapıt. Fiyatların kontrol edilmesi ve fiyatların dışında kilo bazında desteklenmesi gereken tıpkısı nişane.

“TARIM BAKANI BİZİ FON KIRIKLIĞINA UĞRATTI”

Bizi hayalet kırıklığına uğratan Tarım Bakanlığı’nın açıklamasında geçtiğimiz sene 1.1 TL’den bindi verilirken bu bindi miktarı gene ayrımsız bırakıldı. Bunun acilen yükseltilmesi gerekiyor. Kâin etraf fiyatlarında bire bir cangıl var. Müstahsil halihazırda bu sene amacıyla ürünün kaç TL’den satacağını bilemiyor. Bunu halletmek geçişsiz. Siyasal otoritenin mutlak surette devreye girmesi geçişsiz.

“CEHRE BILICI FİYATLARININ 25 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMASI GEREKİYOR”

Hilvan Kültür Odası Başkanı Bilgi İpar: Bu sene Şanlıurfa namına cehre sezonun sonuna akıllıcasına geldik. Ara Sıra bölgelerimizde faaliyet sıkıntısı yaşandı. Kâh bölgelerimizde girdilerin yüksekliğinden etraf çiftçilerimiz ehliyetli gübreyi veremedi. Bu yıl pamukta Urfa iyicene tıpkısı sezon geçirdi. İyi bire bir rekolte bekliyoruz amma bu rekoltenin gür olması yetmiyor bize. Önceki yıllardan bu ahit kadar girdileri hesapladığımız ahit bu sene iğ fiyatının 16 TL’ye kadar gerilemiş olması çiftçilerimizi düşündürmektedir. Çiftçilerimizin ‘kazandık’ diyebilmeleri üzere seçme yıl ÇUKOBİRLİK marifetiyle açıklayan cehre hava fiyatlarının 25 liranın üstüne çıkması gerekiyor.”Share: