Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu: “AKM-Gar-Kızılay metrosunu 2023’ün geçmiş aylarında açacağız”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara’dahi oylumlu ayrımsız yatırımları bulunduğunu belirterek, “AKM-Gar- Kızılay metrosunda imdi sonuç aşamaya geldik. 2023’ün ilk aylarında AKM-Gar-Kızılay metrosunu açıp koca aynı ihtiyacı Ankara’de gidermiş olacağız.” dedi.

Karaismailoğlu, 21. Asır Belediyeciliği Yerel Yönetimler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’te İstanbul Büyükşehir Uray Başkanlığı’na seçilmesiyle belediyecilik hizmetlerinde yaşanan değişimden bahsetti.

Belediyecilikte cazibe yapmanın ve geleceğe hazırlanmanın önemine işaret fail Karaismailoğlu, eriştirme, enfrastrüktür, lojistik ve bilişimde sonuç 20 yılda yaşanan değişimi anlatarak, Nezaret kendisine geleceği planladıklarını söyledi.

“Yaptığımız harcamalarla maksimum alacak hatırlamak zorundayız. Onun bile olmazsa olmazı gani planlama yapmaktır” diyen Karaismailoğlu, 2002’de 8,6 milyon skor olan açkı sayısının 26 milyona çıktığını, yapılan planlama yardımıyla gidiş geliş sıkışıklığını haddinden fazla daha beş altı yaşadıklarını belirtti.

Karaismailoğlu, çevirici sahipliği konusunda Türkiye’nin Avrupa ve ABD’nin gerisinde olduğunu, 2050’ye gelindiğinde bu rakamın artacağını, söz konusu artışa karşı şimdiden tedarikli girmek için master planları yapmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

“Derrace ve scooter kullanımı katiyen isteklendirme edilmeli”

Adil Karaismailoğlu, karbon emisyonunu azaltıcı tedbirlerin gündemlerinden on paralık çıkmayacağını, rate tarh ve tarh azaltıcı çalışmaların çokça koskocaman olduğunu vurgulayarak, aptal muvasala sistemlerinin henüz aşkın ehemmiyet kazanacağını kaydetti.

Ulaşımın özge sektörler beyninde yüzde 16,2 ile gelgel kirliliğine genişlik haddinden fazla etken olan ikinci sektör olduğuna bel eden Karaismailoğlu, elektrikli araçlarda, paylaşımlı ulaşım modellerinde ve elektrikli dolgun nakil modellerinde yaşanması beklenen artışa ait öngörüleri paylaştı.

Karaismailoğlu, bodur mesafelerde bisiklet ve scooter kullanımının katiyetle teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, “Nitelikli, sakıncasız ve soylu erki benzeri şişman nakil sistemi yapmak gerekiyor. Yoksa bu şehirler yaşanmaz arkaç dirimsel. İstanbul’da şu anda 270 kilometre raylı sistem hattı var. Olmasaydı, yurttaş muvasala ihtiyacını nasıl karşılayacaktı. Bireysel yolculuklara yöneleceklerdi ve trafik içinden çıkılamaz bire bir ağıl gelecekti.” diye niteleyerek konuştu.

” Marmaray’ı tıpkı günde umum 671 bin yaşama kullandı”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, İstanbul’un iki yakası arasındaki ulaşım imkanlarına meni ederek, 1973’te açılan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne (Boğaziçi Köprüsü) ve ondan sonra yapılan muvasala projelerine müteveccih eleştirileri anımsattı. Karaismailoğlu, “Bugün 15 Orak Ayı Şehitler Köprüsü’nden günlük 200 bin çevirici geçiyor. Devlet planlaması gerekiyor. Zira önündeki gelişmeleri görüyor. Burada ulaşım ihtiyacı artıyor. Ululuk yerine onu hesap pusulası yazar gelecekte sevgili yaşamamak gerekiyor.” dedi.

Fatih Şehriyâr Mehmet Köprüsü’nü günce 240 bin aracın, Zor Padişah Haklı Köprüsü’nü 120 bin aracın kullandığını bildiren Karaismailoğlu, Avrasya Tüneli’nden ise günde averaj 60 bin aracın geçtiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Marmaray’ı sabık hafta benzeri günde cemi 671 bin vatandaşın kullandığını belirterek, bu hizmetler yardımıyla vatandaşların ulaşım imkanlarının ve hayatının kolaylaştırıldığını anlatım etti.

“demir hat ağırlıklı bir yatırım dönemine girdik”

Adaletli Karaismailoğlu, akıbet 18 yılda 183,6 bilyon dolarlık ulaştırma ve haberleşme yatırımı yaptıklarını anlatım ederek, ulaştırma hizmetlerinin değişik alanlarında yapılan yatırımlara ilgili bilgiler verdi.

Karaismailoğlu, “(Kara yollarına) Yaptığımız yatırımlar sebebiyle 1 milyar litre akaryakıttan tasarruf sağlıyoruz, yılda 7 milyar saat devir tasarrufu sağladık. Bunları bir kenara atın, yatırımlarımız sebebiyle gidiş geliş kazaları yüzde 80 azaldı. Planlı yatırımlar sayesinde rastgele sene tamlık 9 bin 500 vatandaşımızın canını kurtarıyoruz.” dedi.

Şu anda 13 bin 100 kilometrelik tıpkısı demir hat işletmeciliği yaptıklarını tamlayan Karaismailoğlu, 2053’e büyüklüğünde demir hat ağırlıklı bir yatırım dönemine girdiklerini söyledi.

Karaismailoğlu, hava yolunda palyatif sayısını 30 milyondan 210 milyona çıkardıklarını, hava meydanı sayısının 57’ye ulaştığını, havalimanı sayısını, inşası devam edenlerle birlikte 61’e çıkartacaklarını bildirdi.

Eriştirme yatırımlarının milli gelire, istihdama ve üretime olan fazlalık etkisine değinen Karaismailoğlu, 2053’e kadar hep planlamalarını yaptıklarını, şişman hedefler belirlediklerini vurguladı.

“Bölünmüş kat uzunluğu 38 bin kilometreye çıkma”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Karaismailoğlu, bölünmüş kat uzunluğunu 38 bin kilometreye, demir yolu ağını 28 bin 600 kilometreye, liman sayısının 255’e çıkartılacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2053’e büyüklüğünde yapacağımız 198 bilyon dolarlık yatırımla milli gelire 1 trilyon dolarlık, üretime 2 trilyon dolarlık katkımız olacak. İstihdama 28 milyon nefis katkımız olacak. Çabuk trene ehil mülk sayısı 52’ye çıkacak. Aynı şekilde demir yolu sâri sayısı yıllık 19,5 milyondan 270 milyona çıkma. Yapacağımız faaliyet yardımıyla albeni amacında geçici sayısını 210 milyondan 344 milyona çıkartacağız. Çıpa tarafından taşıdığımız angarya miktarını 38 milyon tondan 448 milyon tona yaymak amacıyla planlarımızı yaptık.”

İstanbul’üstelik sene bitmeden iki metro hattı açılıyor

Bakan Karaismailoğlu, 25,5 kilometre uzunluğunda ve 16 istasyona cemaat Gaziray’ı hafta sonu açtıklarını anımsatarak, “Bu projeyle gelişigüzel bunun yanında tıpkısı de çabuk şimendifer hattı var. Zaman inşaatı bitmeme eden aceleci şimendifer hatlarımızla önümüzdeki 4 yılda Kapıkule’den çabuk trene binen vatandaşımızın akıcı bire bir şekilde İstanbul, Ankara, Konya, Karaman, Mersin ve Gaziantep’e kadar uzanan antrparantez hummalı aynı iş var. Önümüzdeki 4 sene içerisinde bu akıcı çabuk demir hat ağını tamamlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

Ankara’da muhteşem bir yatırımları bulunduğunu tamlayan Karaismailoğlu, “AKM-Gar-Kızılay metrosunda imdi sonuç aşamaya geldik. 2023’ün geçmiş aylarında AKM-Gar-Kızılay metrosunu açıp eke tıpkı ihtiyacı Ankara’bile gidermiş olacağız.” dedi.

Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı- Zincirlikuyu yer altı treni hattının İstanbul Hava Meydanı- Kağıthane etabının bu ayın böylece ya de fasıla başında açılacağını, sinyalizasyon sertifikası ahzetmek için mutlak kuruluşların şu anda testleri yaptığını bildirdi.

Onun arkası sıra Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi- Kayaşehir hattının açılacağını belirten Karaismailoğlu, Bakanlığın burayı devraldıktan sonradan hattı 26 ayda bitirdiğini, sene bitmeden burasının da hizmete alınacağını söyledi.

Share: