ETSO Başkanı Arslan TOGG’u inceledi

Elazığ Ticaret ve Uran Odası (ETSO) Başkanı Asilhan Aslan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte domestik üretim olan TOGG’un Gemlik istihsal tesislerinde incelemelerde bulundu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, nazar ve borsa başkanları ile birlikte TOGG’un istihsal aşamasından başlayıp geldiği noktayı inceledi. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise tesislere katılma sağlayan çekmece ve borsa başkanlarına TOGG otomobili ve e-mobilite sistemi için bilgiler verdi.

Türkiye’nin 60 sene geçmiş eksik küsurat, yerel ve milli otomobil reprodüksiyon rüyasını Bursa’üstelik gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını tamlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bu tarihi aşama, 29 Ekimde kapılarını açıyor ve fabrikada istihsal resmen başlıyor. 2023’ün geçmiş çeyreğinde de ise ensiz ortamında satışa çıkıyor. Yani çok yakında Bursa caddelerinde, TOGG’u görmeye başlıyoruz. Bursa, bizlere Osman Gazi’nin emaneti olan tıpkı şehirdir. Tarihimize kaynaklık etmiş, ekonomimize değer katmış, ülkemiz için tamamıyla derece üreten bir şehirdir. Anadolu’nun sanayileşmesi dahi buradan başlamış, Türkiye’nin geçmiş organize sanayi bölgesi, 1960’lı yıllarda Bursa TSO liderliğinde hayata geçmiştir. Bugün de kalifiye insan kaynağı, AR-GE ve inovasyon odaklı, yüksek katma değere ehil üretimi, lojistik imkanları ve encam teknolojiye dayalı dış satım yapısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi haline gelmiştir. Otomotiv, makine ve yapı ilkin kalkışmak amacıyla kavi çokça sektörde Türkiye’nin istihsal merkezine dönüşmüştür. İşte tüm bunların bire bir sonucu olarak, 60 yıl ilk eksik artan, yerel ve milli makine teksir rüyamızı dahi, Bursa’üstelik gerçekleştiriyoruz. Bu tarihi hamle, 29 Ekimde kapılarını açıyor ve fabrikada üretim yöntemince başlıyor” dedi.

Türkiye’nin otomobili TOGG’un geldiği noktanın ülkemiz ve iş dünyası namına alım verici olduğunu belirten Elazığ Tecim ve Uran Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, “Türk hareket dünyası üretimin her alanında acun ile rekabet edebilirliğini bu yatırımla ve ortaya çıkan ürünle benzeri sefer henüz göstermiştir. TOGG 29 Ekimden sonraları sıra üretime geçiyor. 2023 yılı evvel yarısında ise bundan sonra talih genelinde yollarda olacak. Vatandaşlarımızın haddinden fazla balaban ilgi göstereceğine inanıyorum. Zira TOGG kullanılmamış soy sop benzeri araba yerine hasis şatafatlı benzeri tasarıma ve donanıma sahip. Domestik ve milli üretim olan Türkiye’nin otomobilini tetkik fırsatı bulduğumuz üzere gelgel duyduk” diye niteleyerek konuştu. – ELAZIĞ

Share: