Samsun ve Kastamonu’da okul çevrelerinde denetleme yapıldı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Samsun ve Kastamonu’da “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Müteveccih Meslek Çevreleri Denetim Uygulaması” yapıldı.

Beş bölüm boyunca sürecek meslek çevrelerinin denetimi üzere Samsun’da, İl Güven Müdürlüğü Güvenlik Büro, Çocuk Ofis, Uyuşturucu Suçlarla Savaş Ofis, Terörle Mücadele Büro (TEMA), Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş (KOM) birimlerinden karma tıpkısı grup fariza aldı.

Tüm ilkokul, ortaokul, lise ve mektepli yurtlarının mümasil çevresinde keleş şahıslara ve bu yerlerin yakınındaki otopark ve bahçeler, metruk binalar, etanol ve kötü mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, kahvehaneler, genel ağ ve elektronik oyun salonları kabil bölüt bariz yerlerde denetimler yapılacak.

Yeni yetişek-öğretim yılının önce haset, İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi üstünde yapılan uygulamalarda ekipler ayrımsız genel ağ kafeye girerek Umumi Bilgi Cem (GBT) sorgusu yaptı. Ekipler, genel ağ kafede baziçe oynayan 14 yaşındaki B.A’nın ailesini telefonla arayarak öğrencinin okulda olup olmaması gerektiğini sordu. Ailesinin okulda olması gerektiğini söylemesi konusunda Yavru Büro Müdürlüğü ekipleri B.A’yı ailesine bırakmak amacıyla götürdü.

Öte yandan ekipler İstiklal Caddesi üzerinde kafe, lokanta, etil alkol ve esrar mamulleri satışı yapılan yerlerde fal yaptı, vatandaşlara bilgelik verdi.

Kastamonu

Yeni terbiye-tedrisat yılının evvel gününde Kastamonu İl Uyanık Komutanlığına mecbur trafik bitirmiş ekipleri vasıtasıyla ekol servis araç ve şoförlerine müteveccih denetimler gerçekleştirildi.

Denetimlerde, “Nakil Aracılığıyla Eğitime Muvasala Yönetmeliği” ile “Okul Servis Araçları Yönetmeliği” layıkıyla, meslek servis şoförlerinde ve araçlarında bulunması müstelzim vesaik, dur lambasının yanıp yanmadığı ile uyulması gereken kavait ile öğrencilere güvenlik kemerinin önemi anlatılarak brifing yapıldı.Share: