Eyt’liler Kadıköy’dahi Eylem Yaptı: “Kimseden Hangi Bire Bir Armağan Hangi da Tıpkı Sadaka İstedik. Tekaütlük Hakkımızı İstedik”

Fen: FAHRETTİN ÖZTÜRK – Azrail: SADIK KARAKULOĞLU

Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar (EYT) Federasyonu, emeklilikte yaşa takılanlara geçerli adaletsizliği protesto için Kadıköy’üstelik toplandı. EYT Federasyonu Genel Başkanı Istek Boran Özüpak, “Kimseden ne aynı lütuf hangi dahi tıpkısı sadaka istedik. Ağız Ağıza Anayasa’mızın 60. maddesinde ‘Herkes toplumsal düzenlilik hakkına sahiptir’ namına belirtildiği kabil Anayasal hakkımız olan emeklilik hakkımız amacıyla uğraş ettik. Bizler yasanın talep ettiği mücahede sürelerini ve sigorta prim ifa günlerini fazlasıyla doldurmuş üste iki hatim ayrıca üç bitirme daha fazlasını doldurmaya yaklaşmış emekçileriz” dedi.

EYT’liler, EYT sorununun 23. yıldönümünde İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda benzeri araya geldi. Eyleme, DİSK Genel Başkanı Rağbet Çerkezoğlu, siyasi parti temsilcileri ve Türkiye’nin değişik illerindeki EYT’liler katıldı. Bati katılımın olduğu eylemde EYT Umumi Başkanı Arzu Boran Özüpak basın açıklaması okudu. Eylem alanına kurulan tahta ve temsili formül masasında Himmet ve Tutum Bakanı Vedat Bilgin’in açıkladığı “EYT Formülü” eleştirildi. Eylemde, “Bizimkisi bir adalet mücadelesi” pankartı açıldı. ” Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın imdi bu kanun” şeklinde sloganları atıldı.

“EYT’LİLERİN MAĞDURİYETİNE ETMEN OLAN YASANIN KABULÜNDEN BU YANA 23 YIL GEÇTİ”

EYT Genel Başkanı Istek Boran Özüpak’ın okuduğu basın açıklaması şöyle:

“Kamuoyunda özetle EYT yerine bildik Emeklilikte Hoşnutluk Takılanlar’ın mağduriyetine amil olan yasanın kabulünden bu yana 23 sene geçti. 8 Eylül 1999’de çıkarılmış olan 4447 sayılı yasanın kâh hükümlerinin evrensel ünsiyet kurallarına çap benzeri şekilde geçmişe yönelik uygulanması emeklilikte gözyaşı şartını ortaya çıkarmıştır. Kâin emeklilik şartları kazanılmış haklarımız iken ilaveten üçüncü tıpkı kayıt olarak eklenen gözyaşı şartının geçmişe uygulanması adaletsiz, teadül ilkesine yeraltı, yasaların öngörülebilir ilkesinin hiçe sayıldığı benzeri şekilde düzenlenmiştir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın mağduriyeti yukarda belirttiğim için maalesef 4 ahit sonra 8 Eylül tarihinde 23’ncü yıldönümünü tamamlayacaktır.

BU KIP MÜCADELEDE KARŞIMIZA BİRÇOK ENGEL ÇIKARTILDI: Bugüne büyüklüğünde bu sağlam mücadelede karşımıza bir nice bariyer çıkartıldı. Federasyon ve vabeste derneklerimiz namına yılmadan, pes etmeden, bir zamanda üstelik kırmadan dökmeden, mağduriyetimizi seçme alanda yasaların bize verdiği izinler çerçevesinde anlatmaya bitmeme ettik, halen bile bitmeme ediyoruz. Bugüne baktığımızda, nihayet EYT probleminin ayrımsız zaman ilk çözülmesi müstelzim aynı içtimai mesele olduğu iktidarından muhalefetine cümle politik partiler yoluyla akseptans edilmiş durumdadır.

TÜRLÜ SIFATLARLA YAFTALANDIK: Bittabi bu uğraş bu cümlelerde olduğu kadar hızlı gelişmedi. Yeryüzü esasen beri birçok olumsuzluklarla karşılaştık. EYT hakkında ince bilgiye eş olmayanlar, hatalı evet da az bilgilerle donanmış şahıslar eliyle tip sıfatlarla yaftalandık. Canlı yaşta emekli olmak isteyenler olduğumuz öne sürüldü. Kamuoyuna erken emeklilik talebinde bulunanlar yerine gösterildik. Meğer kimseden ne bir iyilik ne dahi bire bir sadaka istedik. Tamamen Anayasa’mızın 60. maddesinde ‘Herkes toplumsal düzenlilik hakkına sahiptir’ yerine belirtildiği üzere Anayasal hakkımız olan tekaütlük hakkımız amacıyla savaş ettik.

70-80 YAŞLARINDAKİ ESAS, BABALARININ ELLERİNE NAZIR, ONLARA MUHTAÇ BIRAKILAN BİR KUŞAĞIZ: Bizler yasanın temenni ettiği mücahede sürelerini ve sigorta prim ifa günlerini olağandan doldurmuş hatta iki tekmil ayrıca üç mezuniyet elan fazlasını doldurmaya yaklaşmış emekçileriz. Bizler himmet hayatına başlarken devletimizin bizden irade ettiği şartları yerine getiren amma kortej verildiği kabilinden emeklilik haklarına kavuşamayan bire bir kitleyiz. Bizler tekaütlük hayalleri ötelenen ve müterakki yaşlarımıza rağmen emekli olamayan evet bile emekli olup birlikte 3500 liralarla 70-80 yaşlarındaki esas, babalarının ellerine nazir, onlara kadin bırakılan aynı kuşağız. Oysa olması gereken tamam tersi değil midir? Cumhuriyet tarihinde yer etraflı süre mücahede hayatında kalmaya zorlanarak; hem maaşlarımızdan evvelce kesilen sigorta primlerimiz hem üstelik ödediğimiz dirimlik vergilerimizle haddizatında devletine en ince müddet melfuf değer sağlayan, bindi olan tıpkı kuşağız.

HAİNLİKLE SUÇLANDIK: Buna karşın hainlikle üstelik suçlandığımız zamanlar oldu. EYT meselesi gündeme geldiğinde erken tekaütlük istiyorlar, gereksiz amal, köpük, bütçeye yük, çift dikiş söylemleri ile karşı karşıya kaldığımız zamanlar oldu. Bu asılsız suçlamalarla yaftalandığımız günlerde, bizlerin hayalini dahi kuramayacağı artağan sıfırlı maaşlarla 5-10 dikiş atarak mahiye düzlük bürokratların varlığı ortaya çıktığında canımızın ne büyüklüğünde yandığını tarif üstelik edemeyiz. Bağlantı olup; sesimizi gür ayrımsız şekilde çıkarmaya başladığımızda ise kafalar karıştı. İlk sefer bu işi çözmeye kalksak ne yaşarız acaba, başımıza neler sağlık diye düşünenler; bedelini rastgele kamer aksamadan ödediğimiz haklarımızın iadesi üzere evvel değişik kombinasyonlar, seçenekler, hesaplamalar yaptılar. Demincek burada herkesin gözü uğrunda tıpkı el daha soruyoruz. Bedeli fazlasıyla ödendiği halde ötelenen aynı hakkın maliyet hesabı yapılabilir mi? Hangi maliyet hesabıyla kurulmaya çalışılan hangi kombinasyonlar sonucunda hakkın türe sahibine iadeli edilmesini sürdürülemez buldunuz?

SEÇİM AREFESİNDEYİZ VE YİNE BİR SÜRÜ VAAT HAVADA UÇUŞUYOR: Çokça değil benzeri sene önce bu kombinasyonları kurup birlikte celal bütçesi için EYT çözümünü sürdürülemez bulanlar deminden sene sonuna kadar çözüm üzere kolları sıvamış durumdalar. Bu çabayı takdirle karşıladığımız büyüklüğünde tıpkısı zamanda de endişeyle birlikte izlem ediyoruz. Çünkü artık yeniden bire bir seçme arifesindeyiz ve yeniden tıpkı derinti vaat havada uçuşuyor.

EYYY 2023 SEÇİMLERİ, SEN NELERE KADİRSİN: ve diyoruz kim ‘Eyyy 2023 Umumi Seçimleri, sen nelere kadirsin.’ İktidara iştahlı olan uymazlık partilerinin EYT konusunda vaat vermesini anlıyoruz da gücük süre ilk çözümü sürdürülemez bulan ve şu anda iktidarda olanların EYT çözümü amacıyla vaat vermelerini, üzerinde çalışıyoruz demelerini ve birlikte takvim veriyor olmalarını anlamakta zorlanıyoruz. Şu anda elhak iktidardasınız. Da üstelik 20 yıldır bitmeme fail bir iktidarsınız. Neden çözüm amacıyla vaat veriyorsunuz? Bozukluk takvim sunuyorsunuz? Kıygınlık beyninde ve 4 ahit sonraları 23’ncü yıldönümünü tamamlıyor. Bizlerin talebi ve hal isteği ise çok kesin. Üstünde aylarca himmet yapmayı, araştırı komisyonları kurmayı mucip bire bir kapsam namevcut ortada. Tamlık EYT’liler adına mesai hayatlarımıza başladığımızda tabi olduğumuz yasalar çerçevesinde ötelenmiş emeklilik haklarımızı arzu ediyoruz.

99 ÖNCESİ HAKLARIMIZ NEYSE O: Şimdilerde öne sürülmesi düşünülen formüller siyasetin ve medyanın diline dolanmış durumda. Evvel Almanya, Hollanda, Finlandiya modelleri irdelendi. İşin içinden çıkılamadı. 10 kombinasyonlu formüller 5’e indi 3′ indi. en üst kendisine içeriğini bilmediğimiz devlet sırrı kabil saklanan ayrımsız formüle indi. Burada özen sarmak istediğimiz bekçi şu: Emeklilikte Hoşnutluk Takılma konusu dünyanın tek ülkesinde süje bahis değildir. Ağız Ağıza Türkiye’ye hususi ağız ağıza yerel ve milli tıpkı içtimai problemdir. Farklı değişik formüller üretmeye, laboratuvarlara kapanıp çözüm için yöntem aramaya icap yok? 99 öncesi haklarımız neyse o.

DEVLET BÜTÇESİNE ANGARYA DEĞİLİZ. YARDIM EDİLMİŞ YOKSULLAR OLMAK İSTEMİYORUZ: Asla unutulmaması gereken husus, EYT’liler namına fehamet bütçesine dara değiliz. Türe etmediğimiz aynı husus istemiyoruz. Biz nimet istemiyoruz. Sadaka asla istemiyoruz. Müzaheret edilmiş yoksullar kalkmak istemiyoruz. Altını basa basa çiziyoruz. Kullanılmamış mağduriyetler oluşmaması amacıyla. Bu yüzden çözümün üstelik formülsüz olmasını istiyoruz. ‘Şu anda masamızda bir tane yöntem var. Onu de zamanı gelince açıklayacağız’ söylemlerini ise alelade anlamakta ve kavramakta müşkül çekiyoruz.

“İKTİDARA SORUYORUZ”

Öncelikle neyin bir tane formülü yasa anlaşılan, mağdurluk anlaşılan, biricik yöntem derken kastınız nedir? Neyin zamanı gelince açıklayacaksınız? Vatandaşım kıygın edilmiş bir dakika ilk çözmek lazım gitmek yerine, düşünce kaygısında olup ‘Biz yaptık oldu’ ile eskimemiş mağduriyetlerle mi yoksa seçim vaadiyle mi kat alacaksınız. Formülünüz bile 2008 yılında iktidarınızda çıkarılan mahiye bağlanma oranlarının düşürülmesi ile kuşa dönen mütekait maaşlarımız insancasına yaşayabileceğimiz maaşlar olacak mı? Çocuk yaşta çalışmaya başlarken ‘Sen çocuksun çalışamazsın’ denilmediği, patika liselerinde stajla başlayan iş hayatımızda aldığımız sigorta numaralarımız sigorta başlangıcı sayılacak mı? Hiçbirimizin düzentileme koşularının ayrımsız olmadığı zorluklarla geçen düzentileme hayatımızda, 8 Ilkgüz 1999 yılı öncesi başlangıcı olan prim günü nakıs kaderdaşlarımıza en azından prim günlerini tamamlayabilmeleri için aynı borçlanma ati mi? EYT olup zor olanların bekledikleri sürelerle bağlanan 3 bin 500 TL tekaüt maaşlarına ıslah yapılacak mı? Arz önemlilerden gördüğümüz sorunlardan biri de Z kuşağımız, yani EYT’lilerinin çocuklarının SGK yasalarından yaş sınırı ve ABO sebebiyle geleceğe güvenle bakabileceği SGK yasalarını yeniden ele alıp sakıncasız ortamı hazırlayacak mısınız? Kafamızda düzentileme ve alınteri kıymeti ile sapık sorular ne? Siyasette karşı teri dökenler geçmiş tam olup hakları gasp edilenler oluyor. Soruyoruz iktidara, muhalefete.

EYT MESELESİNİN SEÇİM MALZEMESİ YAPILMAK İSTENDİĞİNİ DÜŞÜNDÜRÜYOR: İktidarın ‘Zamanı gelince çözümünü açıklayacağız’ dediği bu sosyal maslahat Türkiye’nin gereksiz ve biaman aynı yarası haline mevrut bundan sonra. Bu formül ve ‘Zamanı gelince açıklayacağız’ söylemleri ister istemez EYT meselesinin tekrar tıpkısı seçme malzemesi yapılmak istendiği yönünde düşüncelere itiyor bizleri. Bu artık bizim asla akseptans etmeyeceğimiz, edemeyeceğimiz bire bir yaklaşım tarzıdır. EYT probleminin imdi finansal tıpkı sıkıntı olmadığı ve bire bir zaman evvel çözülmesi gereken balaban tıpkı sosyal maslahat olduğu akseptans edileli çok oldu. EYT problemi siyasetin tarafından doğurulmuş ve yeniden siyasetin vasıtasıyla çözülmesi müstelzim bir sorun olduğu kadar, bünyesinde barındırdığı her görüşten mağdurların mevcudiyetiyle üstelik siyasetin haddinden fazla üzerine kullanılmış içtimai bir yaradır.

İKTİDARI IHTILAF, MUHALEFETİ İKTİDAR YAPACAK 20 MİLYON AİLELERİMİZLE BİRLİKTE DEMOKRATİK HAKKIMIZIN GEREĞİNİ 2023 SEÇİMLERİNDE YAPACAĞIMIZDAN HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN: Arz bilinçli ansambl kendisine yurttaşlık görevimizi kullanırken yaşadığımız mağduriyeti zorlukları unutabilecek değiliz. Zaman kaybetmeden ‘Vatandaşımın yaşadığı mağduriyetler önemli’ diyorsanız sürüncemede tevdi. Sabrımız Kalmadı. Kitlemizle gelişigüzel formülsüz EYT-ABO-staj-uyum mağduriyetimizin çözülmesi için iktidarı tehalüf yapacak, muhalefeti iktidar yapacak 20 milyon ailelerimizle gelişigüzel demokratik hakkımızın gereğini 2023 seçimlerinde yapacağımızdan on paralık şüpheniz olmasın. Bıçak kemiği deldi geçti bilin istiyoruz.”Share: