Foto tutkunlarının mekanı köy beyaza boyandı

Bilecik’te asılarak kurutulan biberler zımnında istekli ve çolpa fotoğrafçıların sık sık mülakat ettiği Çukurören köyündeki ahşap, kerpiç ve çökelge sıva karışımından yapılan evler beyaza boyandı.

Bilecik Valiliği öncülüğünde başlatılan “Köyümü Seviyorum Sokağımı Boyuyorum Projesi” kapsamında merkeze mecbur Çukurören köyündeki Arpalık Mahallesi’nde, İl Hususi İdaresi personellerince evlerin duvarları, kapıları ve pencerelerinde boyama çalışması yaptı.

Çukurören Köyü Muhtarı Muhittin Dündar, AA muhabirine, 150 yılı aşkındır ürettikleri kırmızı biberin evlerin duvarlarında kurutulduğu zamanlarda köye domestik ve yabancı turistlerin geldiğini söyledi.

Biber sezonu başladığı antlaşma İstanbul, Ankara ve Bursa oluşmak üzere Türkiye’nin farklı yerlerinden ziyaretçiler geldiğini dile getiren Dündar, şöyle konuştu:

“Ağırlıklı namına hafta sonları profesyonel ve mektep çocuğu fotoğrafçılar köyümüzü müzakere ediyor. Bunun yanı sıra turlar da düzenleniyor. Gelen ziyaretçilerimiz himmet ve düzenleme yapılması isteğinde bulunuyorlardı. Sayın Valimize ilettik ve İl Özel İdaresince Başmaklık Mahalle’miz boyandı. Boyanmış evlerin duvarlarına biberlerimizi astığımız ant görselliği elan domuzuna olacak. Sezonda köyümüze 5 bin civarında ziyaretçimiz geliyor.”

Evi boyanan 80 yaşındaki Yeşariye Tozman dahi evinin boyanmasından bahtiyar olduğunu rapor ederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: