Giresun gündem haberleri… Giresun’da eğitimlerini mütemmim 229 koruyan şehadetname aldı

Giresun Müftülüğüne bağlı kurslarda Kur’an-ı Verimli’i ezberleyen 229 öğrenci için hafızlık şehadetname merasimi düzenlendi.

19 Eylül Spor Salonu’nda organize eden tören, ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İstanbul Eyüp Şehriyâr Camisi İmam Hatibi Erhan Mete’nin Kur’an-ı Eli Açık tilavetinin ardından tendürüst hafızlar tekbirler eşliğinde tören alanına geldi.

Vali Enver Adlı, Bartın’ın Amasra ilçesinde eroin ocağında meydana mevrut patlamada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara de evgin iflah diledi.

Hafızlık kültürünün Giresun’üstelik haddinden fazla hararetli tıpkısı şekilde yaşatıldığını tamlayan Ünlü, “Çok şanlı alimleri, insanları, islam gizemciliği büyüklerini çıkarmış tıpkısı şehrin evlatlarıyız. Bu manada hafızlık kursuna atıf geleneğini birlikte çok güçlü şekilde hep alay malay görme ediyoruz. Bugün burada, 229 saklayan yetiştirmenin mutluğu içerisindeyiz. Hafızlarımızı, hocalarını ve ailelerini tebrik ediyorum.” dedi.

Ilmek İşleri Başkanlığı Ilmek Hizmetleri Umumi Müdürü Şaban Kondi ise hafızlığın herkese şans olmayacağını vurgulayarak, hafızlığını bitiren öğrencilerin gelişigüzel kalem tebrik ve takdiri türe ettiğini aktardı.

En uz merasimin Kur’an için yapılan merasim olduğunun altını çizen Kondi, şunları kaydetti:

“Bildirme tatlıca divan, zarfında Kur’an’ın konuşulduğu, okutulduğu meclistir. Yeryüzü esaslı mekan, Kur’an’ın okutulduğu mekandır. Yer iyi sadaka, Kur’an-ı Selek hizmetine yapılan sadakalardır. O sebeple, şu anda burada bildirme doğru insanlar topluluğuyla beraber olduğumuzun, adeta meleklerin kanatları altında olduğumuzun idraki içerisinde olmamız gerekiyor. Ülkemizin dört bir köşesinde Kur’an’ın sesi, nefesi yankılanıyor. Yavrularımızla hangi kadar şükretse azdır.”

SELIM Parti Giresun Mebus Kıymet Okumuş, kendisinin bile tıpkı hafız olduğunu ifade ederek, “Hafızlığın kıymeti, değeri hiçbir şeyle ölçülmez. Giresun’bile 229 hafızın yetişmesine bindi olan ailelerine ve Giresun halkına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Törende elan sonraları hafızlığını bütünleyen öğrencilere tören düzeni üyelerince diploma belgeleri ve muhtelif hediyeler verildi.

Programa, Giresun Belediye Komutan Yardımcısı Osman Öden, İl Müftüsü Ramazan Topcan, Espiye Belediye Başkanı Mustafa Karadere, kaymakamlık müftüleri, ilmek görevlileri ile hafızların aileleri birlikte katıldı.

Share: