Ilbay Pehlivan Tarsus ilçesinde temaslarda bulundu

Mersin Ağacı Valisi Ulvi Hamza Güreşçi, Tarsus ilçesinde yürütülen çalışmaları durumunda takip ederek, tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu.

Pehlivan, temasları çerçevesinde Tarsus’un Cami-i Saf, Kadeh-i Yeni, Sofular, Kızılmurat, Tabakhane, Şehit Semih ve Sakat Ömerli mahallelerinde vadi düz ve sayıları 236’yı bulan Tarihi Tarsus Evlerinde incelemelerde bulunarak, kamulaştırılan tarihi konaklarda düzenlenen yenileme çalışmaları hakkında Tarsus Müze Müdürü Doğukan Bekir Alper’den bilgiler aldı.

Dünyanın genişlik iri otel şirketlerinden biri aracılığıyla yapılan envestisman ile Tarsus’un Kızılmurat, Içki-i Cedit ve Sofular mahallelerinde kâin 10 konağın tarihi dokusu korunarak ölçülü restorasyon çalışmaları neticesinde, 5 degaje otel konseptiyle yerel ve yabancı misafirlerin konaklayabileceği 70 nazar kapasiteli benzeri çatı yerine yakında hizmete açılması planlanıyor.

Vali Güreşçi, temaslarına yıl boyunca haddinden fazla sayıda turistin ziyaret ettiği Aziz Paul Kuyusu ve Harabelik Yerinde incelemelerde bulunarak devam etti. Tarsus kent merkezinde, Kızılmurat Mahallesi’nde meydan kayran, Hıristiyanlığın yayılmasında şanlı bire bir yeri olan ve İncil’de ‘müjdeleyici’ namına ismi sabık Aziz Paul’un doğduğu ve yaşadığı tıpkı mekan yerine akseptans gören Muazzez Paul Kuyusu ve Ören yerinde incelemelerde bulanan Vali Pehlivan, Tarsus Müze Müdürü Doğukan Bekir Alper’den bilgiler aldı.

Vali Pahlivan daha sonradan yapımı devam eden Tarsus Tarım Kampüsü’ne geçti. Pehlivan, çiftçilere liderlik, pazarlamada öncülük, ar-ge alanında bindi, anaç-tohum-telkih kabilinden girdilerde emniyetli nesep, modern tarım teknikleri ile kaynak arazilerinin henüz artağan kullanılması ve istihdama müteveccih aynı say hedeflenen, Ekincilik ve Orman Bakanlığının destekleriyle, Mersin Ağacı Valiliği İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünün destek ve koordinasyonunda, Tarsus İlçe Tarım Orman Müdürlüğü tarafından hayata geçirilmekte olan ve Tarsus Ekincilik Odası, Tarsus Ticaret ve Endüstri Odası ve Tarsus Ticaret Borsası’nın desteklediği Tarsus Tarım Kampüsünde incelemelerde bulundu. Vali Pehlivan, kampüste yapılmakta olan işler üzerine Tarsus İlçe Tarım Müdürü Hayri Erdoğan’dan bilgiler aldı, kampüsü andıran bire bir tarihte hizmete açacaklarını belirtti.

Vatandaşlarla benzeri araya geldi

Valimiz Uca Hamza Güreşçi, Tarsus temasları çerçevesinde Kerimler Mahallesi meydanında vatandaşlarla tıpkısı araya geldi, öz eşliğinde sıcak arkadaşça gerçekleştirdi.

Güreşçi, Mersin Ağacı’de yürütülmekte olan makul kamu yatırımları üzerine bilgiler paylaştı, muhtar Tahsin Parıltı ve vatandaşların taleplerini dinledi, birlik ve beraberliğin önemini vurguladı. Bugüne büyüklüğünde seçkin alanda güçlü çok hizmetin yerine getirildiğini belirten Pehlivan, çıktı bile amme yatırımlarının, amme hizmetlerinin canlı benzeri şekilde bitmeme edeceğini tabir etti.

Vali Pehlivan’a, Tarsus Kaymakamı Kıymetiharbiye Sertel Otcu, İlçe Kurnaz Komutanı Mehmet Güler, Müze Müdürü Doğukan Bekir Alper, İlçe Müftüsü Yüksek Duygusal dahi zevcelik etti. – MERSİN

Share: