İstanbul’dan aradılar Alman vatandaşlarını 394 bin euro dolandırdılar

TELEFON dolandırıcılarının Türkiye’den sonra Almanya’daki insanları üstelik maksat aldığı ortaya bundan sonra. İstanbul’dan Almanya’birlikte özellikle yaşlıları arayarak, piyangodan ikramiye kazandıklarını söyleyip hesaplarına mülk aktardıkları, daha sonradan tekrar ayrımsız kişileri bu yol polis kadar arayarak, ‘Dolandırıldınız, hesabınızdaki bilcümle parayı vereceğimiz hesaplara aktarın’ diye niteleyerek, toplamda 394 bin euro topladı. Ayyar çetesine ameliyat düzenleyen polis, 28 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 1’i tutuklanırken, 23’ü karşı adli taharri tedbiri uygulandı.

Almanya’bile yaşlılar başta tevessül etmek amacıyla birçok kişinin polise her an dolandırıldığını ihbar etmesi üzerine Alman Polis Departmanı konuyla ilgili tetkik başlattı. Yapılan çalışmalarda, Alman vatandaşlarının Türkiye’den arandığı tespit edildi. Bunun konusunda Türk emniyeti ile irtibata sabık Alman polisi, soruşturmayı buraya devretti.

ÖNCE ‘PİYANGODAN MÜLK KAZANDINIZ’ BILAHARE ‘POLİSİZ,  DOLANDIRILDINIZ’ DİYEREK DOLANDIRDILAR

Alman polisinden mevrut bilginin arkası sıra İstanbul Finansal Suçlarla Mücadele Büro Müdürlüğü ekipleri, konuyla ilgili düzentileme başlattı. Yapılan çalışmalarda benzeri çetenin alelhusus yaşlıları meram alarak Almanya’birlikte yaşayanları arayarak, ‘Piyangodan mülk kazandınız. Paranın hesabınıza yatması amacıyla vergisini ödemeniz lazım’ diye niteleyerek zat hesaplarına servet aktardıklarını belirledi. Polis Güçleri, benzeri çete üyelerinin elan sonradan bu kişileri yine arayarak bu kez dahi kendilerini polis güçleri kendisine tanıttıklarını, piyango kazanmadıklarını, birileri tarafından dolandırıldıklarını, paranın izini sürebilmek için da hesaplarındaki bütün parayı kendilerine göndermeleri gerektiğini söylediklerini belirleme etti. Şüphelilerin bu yöntemle Alman mağdurlardan 394 bin euro dolandırdığı belirlendi.

5 İLDE FAALIYETLER DÜZENLEDİŞüphelilerin yakalanması üzere çalışmalara başlayan Mali Bölüm Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli Rize, Tokat, Şanlıurfa ve İzmir’de çok sayıda adrese eş anlı işler düzenledi. Operasyonda 28 kişi gözaltına makbuz. Gözaltına alınan 28 kaka adliyeye irsal edildi. Şüphelilerden 4’ü savcılık ifadesinin arkası sıra serbest kalırken, 23’ü karşı adli arama tedbiri uygulandı, 1 berbat ise tutuklandı.

Share: