İstanbul’un Kurtuluşunun 99. Yılı Kutlanıyor… Etkinlikler Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’nda Planlı Törenle Başladı

Vukuf: OKTAY YILDIRIM – Müşteri: IHTIYAÇ KARABAYIR

İstanbul’un kurtuluşunun 99’uncu sene dönümü kutlamaları, Taksim’deki Cumhuriyet Altını Anıtı’nda planlı törenle başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Abide Hususi Defteri’ne, “Şişman Atatürk; İstanbul bize, onu milletimize kazandıran Fatih Odalık Mehmet Han’dan ve antagonist işgalinden kurtaran sizden mirastır. Mirasınız, emanetiniz tehlikesiz ellerdedir. İstanbul’u, geçmişten gelen değerlerini koruyup eskimemiş yatırımlarla güçlendirerek daha pir ayrımsız geleceğe atmak için çalışıyoruz. İstanbul’a ve 16 milyon İstanbulluya hizmet etmekten onur duyuyoruz” diyerek yazdı.

İstanbul, 4 yıl 10 kamer 23 dönem süren antagonist işgalinin peşi sıra, Mustafa Eksiksizlik Atatürk komutasındaki Türk ordusu marifetiyle 6 Teşrinievvel 1923’te kurtarıldı. İstanbul’un kurtuluşunun 99. sene dönümü üzere önce merasim, Taksim’deki Cumhuriyet Altını Anıtı’nda düzenlendi. İstanbul Valisi Uca Yerlikaya, 1. Kalaba ve İstanbul Garnizon Komutanı Korgeneral Yusuf Kenan Kâmil ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla yapılan tören, ocumak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İYİ Tümen İstanbul İl Başkanı Buğur Kavuncu de törene katılanlar arasında saha aldı. Törende sırasıyla Yerlikaya, Topcu ve İmamoğlu, kurumları namına Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bıraktı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının arkası sıra geçmiş İmamoğlu, sonra Yerlikaya, Abide Özel Defteri’ne yazdıkları mesajları okudu.

“MİRASINIZ, EMANETİNİZ EMİN ELLERDEDİR”

İmamoğlu, mesajında şunları kaydetti:

“Iri Atatürk; dünyanın yer güzel, en altın şehri İstanbul’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü iri ayrımsız alım ve coşkuyla kutluyoruz. İstanbul, ermiş milletimizin topyekün verdiği, tarihte emsaline birkaç rastlanır benzeri ceht ve savaş ile işgalden arındırılmıştır. Bu destani savaş, milletimizin kontak ve muadele içerisinde cereyan ettiğinde başarabileceklerinin tıpkı göstergesidir. Özellikle siz ve zırh arkadaşlarınız başlamak üzere kamu istiklal kahramanlarına sonsuza büyüklüğünde minnettarız. Vatan amacıyla hayatını ortaya koyan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. İstanbul bize, onu milletimize kazandıran Fatih Sultan Mehmet Han’dan ve düşman işgalinden kurtaran sizden mirastır. Mirasınız, emanetiniz emin ellerdedir. İstanbul’u, geçmişten mevrut değerlerini koruyup kullanılmamış yatırımlarla güçlendirerek henüz iyicene tıpkısı geleceğe çekmek için çalışıyoruz. İstanbul’a ve 16 milyon İstanbulluya bakım etmekten haysiyet duyuyoruz.”

Tören, İBB Mehterler Bölüğü’nün dinletisiyle sonuç buldu.

ATATÜRK’ÜN ERINÇ ARACININ BENZERİ KURTULUŞ ETKİNLİKLERİ İÇİN SAMSUN’DAN GETİRTİLDİ

Törenin ardından Yerlikaya, Topcu ve İmamoğlu, aralarında Kurtuluş Savaşı komutanlarından Şükrü Naili Ciddi’nın torunu Nilüfer Tapan’ın bile bulunduğu tören düzeni heyeti, Cumhuriyet Altını Anıtı önünde andaç fotoğrafı çektirdi. İmamoğlu, daha sonra Yerlikaya ve yanında mevcut heyeti, İBB namına Samsun’dan İstanbul’un kurtuluşuna hususi getirttikleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kat otomobilinin uygun benzerinin bulunduğu alana davet etti. İmamoğlu, 55 TC 008 plakalı aracın, İstanbul’un halas rotası olan Dolmabahçe’den Gülhane Parkı’na büyüklüğünde olan güzergahı ikmal edeceği bilgisini paylaştı.

Share: