Iye Ağbaba: Güç Hasarlı Binalara Hafif Hasarlı Raporu Verildiği İddiaları Var. Yetkililere Davet Yapıyoruz; Bu Laf Haddinden Fazla Mefret. İnsan Hayatı Riske…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ege Ağbaba, Malatya’birlikte depremzedeleri ziyaret etti. Yurttaşların vahim hasarlı evlerine belli belirsiz hasarlı raporu verildiğine ilgili şikayetlerini dinleyen Ağbaba, “Yetkililere davet yapıyoruz; bu hasar kısmı ciddiyetle incelensin. Malatya, 2020 depreminde bati hasardan belli belirsiz hasara çevrilen binalarda haddinden fazla birey kaybı verdi. O nedenle yetkililere çağrı yapıyorum; bu konu haddinden fazla balaban. İnsan hayatı riske atılamaz. Bir Nice yerde pahal hasarlıların belli belirsiz hasarlıya çevrildiğiyle ilgilendiren iddialar var. Bu konunun takipçisi olduğumuzu herkesin, hep kamuoyunun bilmesi geçişsiz ve bu konuda hepimizin haddinden fazla tetik olması geçişsiz. Çünkü bunun acısını, yüzlerce insanımızı toprağın altına vererek yaşadık” dedi.

CHP Malatya Saylav Veli Ağbaba, bugün Malatya’nın Öğretmen Ahmet Yesevi Mahallesi’nde depremzedelerin sorunlarını dinledi. Hasarlı binalara hafif hasarlı ya da hasarsız raporu verildiğine dikkat calip bire bir depremzede, şunları söyledi:

“KOLONLARDA 6 KITA ÇİZGİLİ MABEYIN VAR, SÖZDE HASARSIZ KAYITLARDA”

“Bizler, Sarıklı Ahmet Yesevi Mahallesi’nde, Yeşilçam konutlarında oturuyoruz. Vekilimiz geldi; durumumuzu, sıkıntımızı tavzih etmek istiyoruz. Bu binaya, şu durumda, gördüğünüz halde bize hasarsız verildi. Gene teste gelecekler. Yeniden hasarsız vermelerinden korkuyoruz. Kolonlarda 6 kita çizgili çatlaklar var. Ben bunların resimlerini tutmuşum, şu an hasar tespitlerini bekliyorum. Binaya korkuyla giremiyoruz, güya hasarsız kayıtlarda. Tığ, ikinci denetimi bekliyoruz. Hasar tespitlerinin şu anda esasen ayrımsız durumla vermesinden içtinap etmek içinde bekliyoruz. Yetkililerden siz geldiniz, Allah razı olsun. Çadırlarla ilgilenen tıpkısı sizi gördüm. Binanın iki tarafında aynı şekilde çatlaklar mevcut.”

“HASARSIZ DİYOR AMMA BİNA HURDAHAŞ OLMUŞ”

Bir apayrı depremzede ise “Sarıklı Ahmet Yesevi, Cevelan Mahallesi’nde oturuyoruz. Gelip binalara baktılar. Çekiçle taharri ettiler. Hasarsız diyor amma bina paramparça olmuş. Bunun, ayrımsız elan gelip bakılması lazım” dedi.

Başka ayrımsız depremzede birlikte evinin kısık hasarlı olduğuna dikkat çekerek, “Hafif hasar deyip geçiyorlar. Ondan yani diyorum; evlerimizin yapılması lazım, korkuyoruz, giremiyoruz. Yarılmış seçkin tarafı, hafif hasar raporu verildi” diye konuştu.

“AĞIR HASARLI BİNALARA HAFİF HASARLI VERİLDİĞİ İDDİASI VAR, BUNUN CİDDİYETLE İNCELENMESİ LAZIM”

Ege Ağbaba ise depremzedelerin şikayetlerini dinledikten sonra şunları söyledi:

“Demin, 5.6’dan sonraları durdurdular, hasar tespitine demincek gine başlandı. Fakat haddinden fazla sakil şikayetler alıyoruz. Sakil hasarlı binalara belli belirsiz hasarlı verildiği iddiası var. Bunun ciddiyetle incelenmesi geçişsiz ki Malatya 2020 depreminde kısık hasardan belli belirsiz hasara çevrilen binalarda çokça duygusal kaybı verdi. Söz Gelişi vakit kaybetmeden tıpkısı binada, güç hasarlı, belli belirsiz hasarlıya çevrilmişti ve bu depremde yıkıldı, 89 yaşama öldü. O nedenle yetkililere çağrı yapıyorum; bu bahis çokça makro. İnsan hayatı riske atılamaz. Birçok yerde gösterişli hasarlıların belli belirsiz hasarlıya çevrildiğiyle ilgili iddialar var. Bu konunun takipçisi olduğumuzu herkesin, bilcümle kamuoyunun bilmesi geçişsiz ve bu konuda hepimizin çokça titiz olması lazım. Zira bunun acısını, yüzlerce insanımızı toprağın altına vererek yaşadık.”

Share: