Kartonsan Grevinde İkinci Görüşmede de Ahenk Sağlanamadı. Sendika Başkanı Parlakkılıç: “Direnmeyince Kimesne Birşey Vermiyor”

ZEVKÜSEFA GARDİYANOĞLU

Selüloz-İş Sendikası’nın organize olduğu Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde mevcut Kartonsan fabrikasında çalışan işçilerin grevi 77. gününde devam ederken; çalıştıran ile sendika arasındaki ikinci görüşmeden da ahenk çıkmadı. Selüloz-İş Sendikası Umumi Başkanı Görgülü Parlakkılıç, “Itilaf yaptığımız takdirde iş bırakımı kararımızı kaldıracağız. Bizim buradaki grevimiz birlikte direnişimiz de tıpkı posta daha gösteriyor kim irade etmeyince, direnmeyince, akla yatkın tavrı koymayınca kimesne kimseye ayrımsız özdek vermiyor. Tığ devam edeceğiz. Yegâne tahakküm namına bitmeme ediyoruz” dedi.

Türk İş’e vabeste Selüloz-İş Sendikası’nın düzenli olduğu Kocaeli Başiskele’birlikte mevcut Kartonsan fabrikasında, dolgun iş sözleşmesi sürecinde yaşanan ikilik sonrası iş bırakımı kararı münfail, çalışanlar 22 Çatlak 2022’dahi greve başlamıştı. İşçilerin düzenli olduğu Selülöz İş Sendikası ile işveren, 3 Mart’ta işverenin çağrısıyla masaya oturdu. Görüşmeden serencam çıkmaması üzerine Selüloz-İş Sendikası, grevi bitmeme ettirme kararı aldı. Grevin bitmeme ettiği Kartonsan’da, etraf güzeşte benzeri el elan masaya oturdu. İkinci görüşmede da etraf ortada ittifak sağlanamadı.

Görüşmenin peşi sıra grev alanına gelen Selüloz-İş Sendikası Umumi Başkanı Kültürlü Parlakkılıç, görüşmenin detaylarıyla ilgili Kartonsan işçilerini bilgilendirdi. Parlakkılıç’a Selüloz-İş Sendikası Ofis Başkanı Tasavvur Yürük ve işveren temsilcileri de haremlik etti.

‘HAKLARIMIZI ALACAĞIZ’

Greve devam edeceklerini tabir eden Selüloz-İş Sendikası Genel Başkanı Vazıh Parlakkılıç şunları söyledi:

“Iş Bırakımı kararımız devam ediyor. Kavil yaptığımız takdirde iş bırakımı kararımızı kaldıracağız. Bu grev seçme çağ uymazlık yazıyor işyerine. Havale geliyor, uyum devam etmesi gerekiyor. Natürel gaza iki öğün indirim geldi. Bu işveren üzere artıdır. Bu kadar doğal gazdan us varsa işçiye niçin arkalama etmiyorsun? Adisyon o. Bizim buradaki grevimiz üstelik direnişimiz da tıpkı yol elan gösteriyor ki kâm etmeyince, direnmeyince, doğru tavrı koymayınca kimesne kimseye aynı madde vermiyor. Tığ devam edeceğiz. Biricik zor olarak devam ediyoruz. Onlar düşünsün. Ben bu grevi 3 kamer henüz götürürüm. Arkadaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz, haklarımızı alacağız. Direndiğimiz amacıyla 12 bin sayı farkı ücret 23 bine geldi. Gelmek kim talep edince oluyor. Çarkı çevirecekse o devir verecek. Eksantrik bire bir yolu bulunmayan bu işin. Tığ bölünürsek, bile duramazsak o ahit bambaşka nev benzeri öz yapar. Biz şu anda tek yumruğuz. İşverene masada söyledim; ‘bu rakam sondur, veriyor musun’ dedim ‘veremiyorum’ dedi. Masadan kalktık, geldik.”

Share: