Kırşehir’de cesetleri batak bulunan çiftin ölümüne ilgili davada değişmeyen

Kırşehir’in Kaman ilçesinde Vildan- Osman Çelik çiftinin cesetlerinin dağlık arazide toprağa gömülü bulunmasına ait haklarında sorun açılan 5’i vakfedilmiş 9 sanığın Yardımcı’ta yargılandıkları davada değişmeyen çıktı.

Güvenlik gerekçesiyle Çeltek 1. Yoğun Ukubet Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, yan avukatları hazır bulundu. Sanıklar ise Curcunalı ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.

İlk duruşmada, Vildan Polat ile henüz önce dini nikahla gelişigüzel yaşadıklarını belirterek cinayetleri itiraf fail Vildan Polat’in amcasının oğlu Ulak İnce, “Vildan benim imam nikahlı eşim. 6 almanak geçmişimiz var. Ego gelişigüzel şeyimi verdim. Şiddetli davranmadım. Dövdüğüm söyleniyor böyle ayrımsız husus namevcut.” dedi.

Diğer sanıklar birlikte sakat savunmalarını tekrarladı.

Karar

Mahkeme heyeti, duruşmaya sunulan aranın arkası sıra kararını açıkladı.

Vildan Polat’in kuzeni Ulak İnce’ye, “yol yordam sakiyle katil” ve “kişiye yönelik eziyet çektirerek yol yordam saikiyle öldürme” suçlarından iki defa ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. İnce antrparantez, “seksüel saldırıya girişim” suçundan da 10 yıl 6 ay kodes cezasına çarptırıldı.

Vildan Polat’in babası Veysi İnce, “töre saikiyle kızını öldürme” ve damadına müteveccih “ezinç çektirerek cani” suçlarından iki yol ağırlaştırılmış müebbet dam cezası aldı.

Resul, Recep ve Ramazan İnce kardeşlere, “kardeşe müteveccih adap saikiyle öldürme” ve “kişiye müteveccih işkence çektirerek yol yordam saikiyle öldürme” suçlarından ikişer misil ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası uygulandı. Resul ve Ramazan İnce’ye ayrıca “cinsî saldırıya teşebbüs” suçundan da 10 yıl altışar ay mapus cezası verildi.

Vildan Çelik’in tutuklanmadan yargılanan eniştesi Mehmet Sesigüzel, “cürüm delillerini yok etme ve örtmece” suçundan 5 yıl hapishane cezasına çarptırıldı. Vildan Çelik’in annesi Kadriye İnce, kız kardeşi Hatice Sesigüzel ile ayrıksı kuzeni Berhude İrten’in ise beraatına hükmedildi.

Davanın geçmişi

Kırşehir’in Kaman ilçesinde 30 Mesafe 2020’da Osman Polat’ten veri alamayan ailesi, güllabi ekiplerinden yardım istemişti.

Polat’in 2 ay kadar evvel namına kaçan Vildan Çelik ile resmi nikah kıyarak evlendiği belirtilmişti. Yürütülen sormaca kapsamında çiftin cenazeleri, Dağbaşı mevkisinde toprağa gömülü bulunmuştu.

Soruşturma kapsamında Çelik’in Bayramözü köyünde dinç anne babası ile kardeşlerinin dahi aralarında olduğu 9 yakını tutuklanmıştı.

Soruşturma böylecene 9 sanık hakkında, sevgili açılmıştı.

İlk duruşmada itiraf etmişlerdi

Güvenlik zımnında Yardımcı’ta görülen davanın önceki duruşmasında, henüz geçmiş suçlamaları reddeden Ulak İnce, bir zamanlar işlediği “isteyerek âdem cani” suçundan karşı mukannen 66 sene 8 kamer mahpushane cezası bulunduğunu, firari olması dolayısıyla Vildan Polat ile resmi nikah kıymadan birlikte yaşadıklarını encam sürmüştü.

Olaylardan bire bir süre evvel Vildan Polat’in bankaya servet yutmak cisim yanından ayrıldığını anlatan İnce, Çelik’in 50 bölüm bilahare Osman Polat ile babaevine döndüğünü kaydederek, “Vildan’a 50 gündür nerede olduğunu sorunca yanındaki Osman isimli kişi ‘Sen benim karıma elbette bağırıyorsun?’ deyip dünyaevi cüzdanını gösterince delilik getirdim. Henüz sonraları Osman’la aramızda yaşanan ağız dalaşı sonucu sopayla ona vurdum. Üzerime gelince da birkaç yerinden bıçakladım.” demişti.

Osman Çelik’i da köylerine kestirmece 3 kilometre uzaklıktaki ormanlık alana götürüp öldürdüklerini anlatmıştı.

Diğer sanıklar ise Resul İnce’nin kendilerine ağırbaşlılık yaptıklarını öne sürmüşlerdi.

Share: